Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


nick_61

Recommended Posts

θέλω να αλλάξω σε μονοκατοικία λέβητα στην Ευβοια. Εχει μια ατομική μονάδα 24KW που δίνει και ζνχ και θέλω να μπεί ένας απλός λέβητας και ηλιακός. Το θέμα το σωστό θα ήταν να είχα φύλλο συντηρησης , ώστε να εί8ναι και πραγματικά συγκρίσιμα τα πρίν και μετά την επέμβαση. Ομως εκει δεν υπάρχουν καυστηραντζήδες.

1.Σας έχει τύχει να εντάξετε αλλαγη λέβητα χωρίς φύλλο συντήρησης και ακολουθώντα ςτίς; οδηγίες τής ΤΟΤΕΕ? 

2. Χρειάζεται και κάποια ιδιαίτερη δικαιολογία για την αλλαγή όπως νομίζω χρειαζόταν παλιά στι ΕΚΟ 1?

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, katrmp said:

θέλω να αλλάξω σε μονοκατοικία λέβητα στην Ευβοια. Εχει μια ατομική μονάδα 24KW που δίνει και ζνχ και θέλω να μπεί ένας απλός λέβητας και ηλιακός. Το θέμα το σωστό θα ήταν να είχα φύλλο συντηρησης , ώστε να εί8ναι και πραγματικά συγκρίσιμα τα πρίν και μετά την επέμβαση. Ομως εκει δεν υπάρχουν καυστηραντζήδες.

1.Σας έχει τύχει να εντάξετε αλλαγη λέβητα χωρίς φύλλο συντήρησης και ακολουθώντα ςτίς; οδηγίες τής ΤΟΤΕΕ? 

2. Χρειάζεται και κάποια ιδιαίτερη δικαιολογία για την αλλαγή όπως νομίζω χρειαζόταν παλιά στι ΕΚΟ 1;

Αλλάζοντας το λέβητα των 24 kw, που χωρίς φύλλο συντήρησης θα καταταγεί σε απόδοση πόσο επί τοις εκατό; και τοποθετώντας στη θέση του έναν άλλον, π.χ. 18 Kw με απόδοση 95%, με ταυτόχρονη μείωση της κατανάλωσης για.την παραγωγή ΖΝΧ κατά, π.χ., 65%, επιτυγχάνεται ο ελάχιστος ενεργειακός στόχος για την κατοικία ή απαιτούνται και άλλες παρεμβάσεις;

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί η απάντησή στο 1. εξαρτάται από την απόδοση του λέβητα χωρίς φύλλο συντήρησης βάσει ΤΟΤΕΕ/ΚΕνΑΚ. 

Όσο για το 2. μπορεί να αλλαχθεί το οτιδήποτε, χωρίς δικαιολογία, αρκεί η δεύτερη επιθεώρηση να δείξει ότι επετεύχθη ο ενεργειακός στόχος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς ποιος θα γίνουν και άλλες παρεμβάσεις, οπότε ο στόχος πιάνεται εύκολα ακόμα και αν ο λέβητας είχε καλό β.α

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

μπορειτε να μου πειτε στο επισυναπτομενο ποια είναι κατά την αποψη σας η εξοικονομηση που επιτυγχάνεται ως ποσοστο με το οποιο συγκρινουμε ότι πιασαμε το 40% για την ενταξη στο προγραμμα; διοτι άλλο πιστευα εγω, άλλο μου λενε συνάδελφοι επιθεωρητες.

 

1_page-0001.pdf2_page-0001.pdf

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καθυστερημενη απαντηση λογω διακοπων, αλλα ευχαριστω παιδια, κι εγω αυτή τη διαιρεση χρησιμοποιώ.

Δε ξερω γιατι αλλα υπαρχουν συνάδελφοι που παιρνουν το ποσοστο που γραφει ως εξοικονομηση στην πισω σελιδα, δηλαδή το 49%. Μονο που αυτό δεν είναι επι του κτιριου αναφορας αλλα επι του επιθεωρουμενου. Οποτε γα να πιασεις αμα θες το 70%, πρεπει να κανεις παπαδες εκει μεσα. Αλλα ηθελα να επιβεβαιωσω ότι δε κανω λαθος.

 

dib, δε ξερω πώς το εβγαλες το νουμερο...εγω βγαζω το νουμερο του geomast.

Edited by Christos
Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2019 at 9:33 ΜΜ, Christos said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

μπορειτε να μου πειτε στο επισυναπτομενο ποια είναι κατά την αποψη σας η εξοικονομηση που επιτυγχάνεται ως ποσοστο με το οποιο συγκρινουμε ότι πιασαμε το 40% για την ενταξη στο προγραμμα; διοτι άλλο πιστευα εγω, άλλο μου λενε συνάδελφοι επιθεωρητες.

 

1_page-0001.pdf 143 kB · 17 downloads 2_page-0001.pdf 160 kB · 15 downloads

 

 

δεν ειναι αρχικη καταναλωση -τελικη προς αρχικη   (172,8-84,7)/172,8 = 50,9% ?????

 Ακομη για τα κλιματιστικά πως τα δηλωνουμε στο εντυπο πρότασης παρεμβάσεων?

θέλω να δηλώσω δυο 9αρια και ενα 18αρι. πάνε κατηγορίες 3Ζ Ι και ΙΙ αντίστοιχα?

Edited by asxetos222
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.