Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


nick_61

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σε εξοικονομώ με τοποθέτηση λεβητα αεριου και προσθηκη διατάξεων αυτόματου ελέγχου θα βάλω τον ηλεκτρονικο θερμοστάτη με προγράμματα της κατασκευαστριας του λέβητα immergas. Για να πάρω το κονδύλι των 700 ευρώ που δίνει χρειάζεται καποιο παραστατικό? CE? γιατι απ οτι μου λενε δεν συνοδευεται απο κάτι τετοιο.

Έχει περαιώσει κάποιος με μονο το παραστατικό αγοράς?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή από το helpdesk δεν απαντάνε...

Μπορεί να εγκριθεί δαπάνη αντικατάστασης μόνο του καυστήρα; Χωρίς να είναι σύστημα λέβητα-καυστήρα;

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2020 at 3:39 ΜΜ, dimitrisgf said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σε εξοικονομώ με τοποθέτηση λεβητα αεριου και προσθηκη διατάξεων αυτόματου ελέγχου θα βάλω τον ηλεκτρονικο θερμοστάτη με προγράμματα της κατασκευαστριας του λέβητα immergas. Για να πάρω το κονδύλι των 700 ευρώ που δίνει χρειάζεται καποιο παραστατικό? CE? γιατι απ οτι μου λενε δεν συνοδευεται απο κάτι τετοιο.

Έχει περαιώσει κάποιος με μονο το παραστατικό αγοράς?

 

Ευχαριστώ!

Ναι, έχω περιπτώσεις που δέχτηκαν αυτοματισμούς χωρίς CE.

Ωστόσο, εκτός από την απόδειξη αγοράς, θα χρειαστείς δελτίο αποστολής κ' Παράρτημα VIII.

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2020 at 1:49 ΜΜ, gsaraf said:

Ναι, έχω περιπτώσεις που δέχτηκαν αυτοματισμούς χωρίς CE.

Ωστόσο, εκτός από την απόδειξη αγοράς, θα χρειαστείς δελτίο αποστολής κ' Παράρτημα VIII.

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι.

Να ρωτήσω κάτι: στα επίτοιχα λεβητάκια φυσικού αερίου (που δεν απαιτούν ΕΕΔΜΚ), αν είχαμε τικάρει την απαίτηση μελέτης κατά την υποβολή της αίτησης, μπορούμε να ανεβάσουμε στο τέλος ως δαπάνη τη μελέτη εγκατάστασης ΦΑ που υποβάλλεται από τον ανάδοχο στην εταιρεία φυσικού αερίου; Είναι επιλέξιμη δαπάνη από το πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα! Είμαι Β ενεργειακή επιθεωρήτρια σε μονοκατοικία όπου εγκαταστάθηκε λέβητας υγραερίου 24kW για θέρμανση και έγινε θερμοπρόσωψη πανταχόθεν :) Το θέμα είναι ότι με το Pgen προκύπτει μικρότερο του 20kW επομένως θεωρώ 20kW. Τι κάνω με το παράρτημα που λέει ότι το εγκατεστημένο σύστημα δεν έχει ισχύ μεγαλύτερη του Pgen; Βγαίνει εκτός ο λέβητας; Δεν είναι επιλέξιμος δηλαδή σε αυτή την ισχύ; Σας έχει τύχει; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η θα πάρεις επιδότηση για P=20 δηλαδή 2500 ευρώ (και ας έχεις βάλει το 24) η θα κάνεις μελέτη θέρμανσης για να δικαιολογήσεις τη διαφορά και να μπορέσεις να πάρεις τα 3500 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Χμ την μελέτη θέρμανσης δεν την είχα σκεφτεί. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.