Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Σύμφωνα με τον οδηγό «γ. Η αμοιβή για τυχόν μελέτες και εγκρίσεις απαιτούμενες από την κείμενη νομοθεσία για την ορθή υλοποίηση παρεμβάσεων ……… μέχρι ποσού 248 €, συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α.

Δηλαδή αν χρειαστεί να βγάλουμε κατά το ελάχιστο άδεια μικρής κλίμακας, π.χ. για αντικατάσταση κουφωμάτων και χρειαστεί και μελέτη υπολογισμού θερμικών απωλειών για την αντικατάσταση του λέβητα, η συνολική επιλέξιμη από το πρόγραμμα αμοιβή θα είναι 248 μαζί με ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Ν.4495/2017, άρθρο 30 Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, ε) αντικατάσταση εσωτερικών ή εξωτερικών κουφωμάτων στο ίδιο άνοιγμα

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, απλά μια επιβεβαίωση

Εξωστόθυρες = μπαλκονόπορτες έτσι δεν είναι; δλδ για 2 ≤ U ˂ 3,2 = 300 max

 

(απλά βλέπω προσφορές από εταιρείες και έχουνε υπολογίσει κόστος μπαλκονόπορτων με τα ανώτερα όρια για τα παράθυρα)

 

ευχαριστώ,

 

Συμφωνούμε...

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει δεκτός ένας καυστήρας πέλετ, πρέπει να φέρει σήμα CE. Ζήτησα από έναν κατασκευαστή που συνεργαστήκαμε στο παρελθόν και έμεινα ικανοποιημένος από την απόδοση του καυστήρα του, να μου στείλει το πιστοποιητικό και αυτό που έλαβα στα χέρια μου είναι στην ουσία μία 8σέλιδη μέτρηση καυσαερίων. Στην τελευταία σελίδα αναφέρει τα αποτελέσματα των μετρήσεων, χωρίς ωστόσο να λέει πως δίδεται το τάδε πιστοποιητικό ή ότι είναι πχ εντός ορίων. Θεωρώ πως μάλλον δεν με καλύπτει. Ο ίδιος μου είπε πως έχει λάβει πιστοποίηση κλάσης 5 και πως κάθε φορά μαλώνει με τους ελεγκτές γι' αυτό το λόγο!! Τι εννοεί ο ποιητής;

 

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που είναι διατεθειμένος να του στείλω το 8σέλιδο μέσω pm να μου πει αν έχει την ίδια άποψη με μένα;

Edited by magos88
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω έχει καταλάβει κανείς πως κοστολογούνται οι τέντες; Ευχαριστώ.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.