Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

spiliosa ναι οκ. εγώ πάντα το προτείνω αυτό. το θέμα είναι τι θα βάλω στο στάδιο αυτό στο παράρτημα ΙΙΙ.... Κατά την εφαρμογή του προγράμματος σίγουρα θα συνεργαστώ με Μηχανολόγο για τη σωστή επιλογή λέβητα...

 

Με απασχολεί η εκτίμηση της ισχύος απλά για την κατάταξη της δαπάνης σε σωστή κατηγορία

Edited by arisermpo
Link to comment
Share on other sites

Μα εκεί ειναι το θέμα πως πρέπει να γίνει μια προεκτήμιση ισχύς απο κάποιον που να έχει την ανάλογη τουλάχιστον εμπειρία, δλδ θα πρέπει εξαρχής να μιλήσεις με κάποιον συνάδερφο για να σου προσδιορίσει την ισχυ διότι στο πρόγραμμα είναι μεγάλο το φάσμα των κατηγοριών όσο αναφορά την επιλογή ισχύς συστήματος θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου δεν είναι τι ισχύς θα εγκατασταθεί.. ρωτάω για να ξέρω αν μπορώ να επιλέξω την αντίστοιχη στο πρόγραμμα...

Λέει πχ ο μηχανολογος, θέλει 27kw...το ερώτημα είναι αν δικαιολογεί το πρόγραμμα 27kw σε διαμέρισμα (παρέμβαση ΙV)...Ο μόνος έλεγχος που γράφει ξεκάθαρα ο οδηγός και το παράρτημα είναι σε περίπτωση κτηρίου και όχι κτηριακης μονάδας...

 

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα τσεκ με το Pgen.

Δε θέλεις να είσαι παραπάνω και αυτό ισχύει και για την πραγματικότητα. Μετά τις παρεμβάσεις (ειδικά αν περιλαμβάνεται και μόνωση) ήδη το Pgen προ παρεμβάσεων είναι περισσότερο από όσο χρειάζεσαι για θέρμανση.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by atsimeri
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

κτίριο με 2 διαμερισματα (ισογειο, όροφο) και έναν ιδιοκτητη κανει αιτηση ως πολυκατοικία. Ο οδηγος στον πινακα με τις τιμες των παρεμβάσεων αναφέρει στους αστερίσκους:

 

***** Στην περίπτωση αίτησης πολυκατοικίας, δεν επιτρέπεται οι δαπάνες να αφορούν ταυτόχρονα κοινόχρηστες και μή κοινόχρηστες παρεμβάσεις

 

Δηλαδή η εγκατάσταση Ηλιακού ΖΝΧ σε κάθε διαμέρισμα και η αναβάθμιση των συστημάτων θερμανσης (αυτονομία για το καθένα) δεν ειναι δυνατη από την στιγμή που θα γίνει θερμομόνωση σε όλο το κτίριο?

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι έχω μπερδευτεί με το σενάριο της προσθήκης  ενεργειακού τζακιού στο τεε κενακ .


 


Προσωπικά θεωρώ ότι δηλώνουμε τα ακόλουθα


 


1.τυπος->μοναδα παραγωγης άλλου τύπου


2.πηγή ενέργειας -> βιομάζα


3.ισχύς -> η ονομαστική


4. β.α-> ο ονομαστικός μείον την όποια τυχόν υπερδιαστασιολόγηση


5.ισχύς δικτύου διανομής-> η ονομαστική ισχύς του τζακιού πολ/σμενη με ng1, ng2


6.β.α δικτύου διανομής--> 1


7.τερματικες μοναδες -->1


 


Όλα αυτά στην περίπτωση του αερόθερμου ενεργειακού τζακιού.


για ενεργειακό τζακι καλοριφέρ το ψάχνω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ο φωταγωγός στον οποίο βλέπει ένα διαμέρισμα πολυκατοικίας θεωρείται εξωτερικός χώρος ή εσωτερικός μη θερμαινόμενος? Τα ανοίγματα ενός

 διαμερίσματος προς τον φωταγωγό της πολυκατοικίας είναι επιλέξιμα?   Διαβάζω -->  ΚΕΦΑΛΑΙΟ 3. Επιλέξιμες παρεμβάσεις 1. Αντικατάσταση Κουφωμάτων...... Επιλέξιμη επίσης είναι η αντικατάσταση εξώπορτας σε μονοκατοικία και κουφωμάτων κλιμακοστασίου και φωταγωγού σε πολυκατοικία. Δεν συμπεριλαμβάνονται όμως «ανοίγματα» προς εσωτερικούς χώρους του κτηρίου θερμαινόμενους ή μη (π.χ. πόρτα διαμερίσματος). --> Αυτό σημαίνει ότι μόνο αν κάνει αίτηση όλη η πολυκατοικία μπορούν να αλλαχτούν τα παράθυρα του διαμερίσματος προς τον φωταγωγό?  Μια τεκμηριωμένη απάντηση στο πρώτο ερώτημα νομίζω θα έλυνε την απορία.  Κάθε απάντηση ειλικρινά ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

vskan ο φωταγωγός θεωρείται εξωτερικός χώρος και τα ανοίγματα σε αυτόν είναι επιλέξιμα κανονικά. Ανήκουν στο διαμέρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους!!!

 

Πρόκειται να βάλω κουφώματα πάνω στην παλιά ξύλινη κάσα, γιατί θέλω να κρατήσω το παλιό σύστημα πλαστικών ρολών (μου είπαν ότι αν ξηλώσω την κάσα, πρέπει να αλλάξω και ρολά γιατί το πάνω μέρος της κάσας έχει εγκατεστημένο 1 τμήμα του ρολού)

 

Ξέρετε αν υπάρχει πρόβλημα σχετικά με την επίτευξη του U του κουφώματος και γενικότερα την έγκριση (2ο ΠΕΑ κλπ) για το εξοικονομώ;

 

Σε 1 προσφορά μου δώσανε διαστάσεις περίπου 15cm λιγότερα και για το ύψος και για το πλάτος. Άλλοι μου έδωσαν τις κανονικές διαστάσεις. Τι πρέπει να βάλω στο έντυπο παρεμβάσεων;

 

Επίσης, για κλιματιστικά τοίχου split, πρέπει υποχρεωτικά να βάλω αυτά που προβλέπονται για τις διαστάσεις του δωματίου που θα τα βάλω (πχ για 12μ2 μπορώ να βάλω 12άρι);

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, 

 

Ο πελάτης μου εχει ενα διαμέρισμα με την ανηκουσα σε αυτο ως παράρτημα, αποθηκη δώματος. Ενδιαφερέται να αντικαταστησει τα υφιστάμενα κουφώματα του διαμερισματος. Θα μπορούσαν να αντικατασταθούν και τα κουφώματα της αποθήκης του? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.