Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


nick_61

Recommended Posts

καλησπέρα .

Γνωρίζει κανένας γιατί στο σύστημα  εξ οικονομώ  σε μία αίτηση στις ενέργειες έχουν μπει τα βασικά στοιχεία με οκ  έχω βάλει  το ΠΕΑ ,τις παραβάσεις , τα δικαιολογητικά  δεν  κάνει  οκ  χωρίς κάποιο μήνυμα

για να προχωρήσεις στην οριστική υπαγωγή

Link to comment
Share on other sites

τελικά προτείνετε Α/Θ αερα, αερα, απλά splitakia , max3 τεμαχια μονο για ψυξη? ή δεν είναι επιλέξιμα μόνο για ψυξη.?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι επαναλαμβάνω το post 149:

 

Μετά από  μελέτη  της επικεφαλίδας της παραγράφου Αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης/ψύξης. Στην κατηγορία αυτή είναι επιλέξιμες») και ιδίως της πρώτης υποπαραγράφου, βγάζω το συμπέρασμα πως αντλία θερμότητας αποκλειστικά  για χρήση ψύξης, δεν προβλέπεται στο πρόγραμμα.

Μπορεί στην επικεφαλίδα να γράφει «θέρμανσης/ψύξης» (τι σημαίνει η κάθετος άραγε?), αλλά στην 1η υποπαράγραφο όπου γίνεται η ανάλυση μιλάει αποκλειστικά για «εγκατάσταση νέου ή αντικατάσταση υφιστάμενου συστήματος θέρμανσης με καινούριο σύστημα (κεντρικό ή ατομικό)».

Θεωρώ λοιπόν ότι είναι αποδεκτή η αντλία θερμότητας μόνο για θέρμανση (1η υποπαράγραφος).

Όμως αντλία αποκλειστικά για ψύξη δεν μπορεί να υπαχθεί.

Θα παρακαλούσα για τις απόψεις σας, γιατί θεωρώ ότι η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων πιστεύει (κακώς κατ' εμέ) το αντίθετο.

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

Έτσι είναι με τα τωρινά δεδομένα παρα τις πολλές εισηγήσεις για να γίνει κάποια αλλαγή.

Ο λόγος που έγινε η επιλογή αυτη ε'ιναι διότι στόχος ε'ιναι η ενεργειακή αναβάθμιση και όχι η πώληση προιόντων με παραθυράκια.

Στην ψύξη δεν υπάρχει ενεργειακή σήμανση βάση κανονισμού όπως στην θέρμανση. Εαν δεν παραμείνει λοιπόν στην αναφορά της θέρμανσης το κριτήριο επιλογής  (με πρόσχημα την ψύξη ) θα ενταχθούν και πολλές αντλίες που δεν θα έμπαιναν με το βαθμό απόδοσης τους στους 55C.

Πρακτικά πάντως και Με αναφορά  μόνο στην ψύξη, ενεργειακά δεν θα πετύχει κάποιος σοβαρή αναβάθμιση που προβλέπει το πρόγραμμα, αρα καταλαβαίνουμε λίγο την σκοπιμότητα αλλα και  πόσα προβλήματα θα δημιουργούσε κάτι τέτοιο παρά θετικά.

 

Εαν αλλάξει δηλαδή δεν θα είναι προς το καλό της ουσίας του προγράμματος.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα χρησιμοποιηθούν και για ψύξη οι αντλίες στην εφαρμογή.Αυτό εννοείτε ότι μπορεί και γίνεται.

Edited by Michanikos fn
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

στο έντυπο παρεμβάσεων, λόγω έλλειψης προσφορών, έχω χρησιμοποιήσει τις μέγιστες τιμές που ορίζει ο οδηγός εφαρμογής και ο τελικός προϋπολογισμός υπερβαίνει τα 25.000€, υπάρχει πρόβλημα να υποβληθεί η αίτηση έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

στο έντυπο παρεμβάσεων, λόγω έλλειψης προσφορών, έχω χρησιμοποιήσει τις μέγιστες τιμές που ορίζει ο οδηγός εφαρμογής και ο τελικός προϋπολογισμός υπερβαίνει τα 25.000€, υπάρχει πρόβλημα να υποβληθεί η αίτηση έτσι;

Λεφτά υπάρχουν..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ξέρει κανείς αν για θερμοπρόσοψη σε διαμέρισμα, χρειάζεται συναίνεση από τη συνέλευση των ιδιοκτητών ή αρκεί η άδεια εργασιών μικρής κλίμακας;

 

Στο παλιό καταστατικό (1970) αναγράφεται ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η αλλαγή χρώματος-φρεσκάρισμα, αλλά τότε δεν υπήρχαν οι θερμοπροσόψεις και δεν είναι λογικό να μην επιτρέπεται. Εξάλλου, αυτός είναι και ο σκοπός του προγράμματος.

 

Θεωρητικά πρέπει να μην αλλάζει η όψη της πολυκατοικίας, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής βαφής στο χρώμα των τοίχων ή κάποια άλλη επιλογή.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Εχω τ.μ Ε9 ιδια με συμβολαίου αλλα το ΠΕΑ ειναι 10τμ μικροτερο.

Μπαίνει στο εξοικονομω?

 

Send from Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ?

Αφου (ΦΕΚ 952/16-3-18) 48 ια "δεν μπορει να υπερβαίνει..." το ΠΕΑ δεν μπορει να υπερβαίνει.

Εγω εχω ΠΕΑ λιγοτερα τμ.

Send from Tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.