Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


nick_61

Recommended Posts

Το θέμα μου είναι ότι πρόκειται για οροφοδιαμέρισμα άνευ σύστασης και στο Ε9 δηλώνεται και η επιφάνεια του κλιμακοστασίου.

Τι προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Σ' εχασα ... τι εννοείς ?

Edit ok το κσταλαβα τθ εννουσες. Ευχαρθστω κσι πσλι

Send from Tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι πως κάπου το διάβασα, αλλά δεν μπορώ να το βρω στην αναζήτηση. Τα τμ της τέντας πως υπολογίζονται; Προφανώς είναι το μήκος επί ποιας διάστασης;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ξέρει κανείς αν για θερμοπρόσοψη σε διαμέρισμα, χρειάζεται συναίνεση από τη συνέλευση των ιδιοκτητών ή αρκεί η άδεια εργασιών μικρής κλίμακας;

 

Στο παλιό καταστατικό (1970) αναγράφεται ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η αλλαγή χρώματος-φρεσκάρισμα, αλλά τότε δεν υπήρχαν οι θερμοπροσόψεις και δεν είναι λογικό να μην επιτρέπεται. Εξάλλου, αυτός είναι και ο σκοπός του προγράμματος.

 

Θεωρητικά πρέπει να μην αλλάζει η όψη της πολυκατοικίας, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα επιλογής βαφής στο χρώμα των τοίχων ή κάποια άλλη επιλογή.

 

Ευχαριστώ

 

Για θερμοπρόσοψη θα χρειαστείς ΕΕΜΚ (αρ. 29 ν. 4495). Και στα δικαιολογητικά της ΕΕΜΚ θα σου ζητήσουν "ζ) δήλωση συναίνεσης των συνιδιοκτητών του ακινήτου, εφόσον οι εργασίες πραγματοποιούνται σε κοινόχρηστους χώρους, όπως ακάλυπτους χώρους οικοπέδου ή γηπέδου ή κοινόκτητα τμήματα του κτιρίου, όπως όψεις, φέροντα οργανισμό, δώμα και στέγη." (αρ. 41 ν. 4495).

 

 

 

Θυμάμαι πως κάπου το διάβασα, αλλά δεν μπορώ να το βρω στην αναζήτηση. Τα τμ της τέντας πως υπολογίζονται; Προφανώς είναι το μήκος επί ποιας διάστασης;

 

Πυκνό μυστήριο καλύπτει το θέμα των τετραγωνικών τέντας στο Εξοικονομώ II. Είναι κάτι που δεν έχει διευκρινιστεί επίσημα. Προφανές δεν είναι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πυκνό μυστήριο καλύπτει το θέμα των τετραγωνικών τέντας στο Εξοικονομώ II. Είναι κάτι που δεν έχει διευκρινιστεί επίσημα. Προφανές δεν είναι τίποτα.

 

Αν και το μήκος δεν θεωρείται δεδομένη διάσταση, ουαί κι αλίμονο μας   :|

Link to comment
Share on other sites

@stat     Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Όταν γράφει συνιδιοκτήτες του ακινήτου, εννοεί του διαμερίσματός μου ή όλης της πολυκατοικίας;

Δε νομίζω ότι η όψη του διαμερίσματός μου θεωρείται ότι είναι κοινόκτητο τμήμα της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

τα Α/C και το ενεργειακο τζακι

μπαινουν ανεξαρτητα απο το κεντρικη θερμανση

που μπορει να εχεις ή να ζητας (πχ Φυσικο αεριο)

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.