Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


nick_61

Recommended Posts

καλημέρα, 

ζήτησα από τον κουφωματζή πιστοποιητικό για τα ρολλά κουφώματος και μου έστειλε χαρτί με 2 συντελεστές  Usb= 2,1 W/(m²K) και  fRsi= 0,60...τι συντελεστές είναι αυτοί?

και μια άλλη ερώτηση όταν ζητάτε πιστοποιητικά για κουφώματα σας δίνουν ξεχωριστά για τζάμι και για πλαίσιο? γιατί ένας προμηθευτής μου έδωσε το επισυναπτόμενο..

στην περίπτωση αυτήβάζω στο τελικό πιστοποιητικό το u του προμηθευτή ή βάζω τους κάθε συντελεστές ξεχωριστά στο πρόγραμμα και ότι βγάλει αυτό?

 

pistopoiitiko.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το τελικό σου έχει δώσει, απλά σου έδωσε και τα επιμέρους / πράξεις. Σου κάνει.
Για το ρολό δεν το ξέρω. Δεν σε ενδιαφέρουν οι θερμικές ιδιότητες του ρολού όμως, γιατί δεν είναι αεροστεγές. Στην ΤΟΤΕΕ έχουν πριμοδοτήσει τα κουφώματα που έχουν ρολά / πατζούρια σε σχέση με τα σκέτα με κάποιο αλγόριθμό, γιατί ο αέρας ανάμεσα στο κούφωμα και το πατζούρι δεν είναι ο ίδιος με τον εξωτερικό. Αναλογικά θα πριμοδοτήσεις το κούφωμά σου, αν δεν σου έχουν δόσει τιμές με πατζούρι/ρολό.

Link to comment
Share on other sites

Ο μελετητής θα βάλει σαν U το τελικό που δίνει ο προμηθευτής ή θα πρέπει να πάρει τους επιμέρους συντελεστές (πλαισίου και υαλοπίνακα) και να βγάλει το τελικό U βάσει του τύπου της ΤΟΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το παρον κάνει. Στο προηγούμενο εξοικονομω ίσως. Είναι σωστό διότι είναι το u που θές, βγαίνει κατευθείαν από ένα εξελάκι, όμως δεν είναι το <<ΔΗΛΩΣΗ ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ>> που εποβάλλει ο νόμος αν δεν κάνω λάθος.

Στο έχει σφραγισμένο?

Link to comment
Share on other sites

Στο πρόγραμμα πρέπει να ανέβουν τα U όπως τα δίνει ο προμηθευτής. Πιστοποιητικά κλπ. Νομίζω ότι σε αρκετές περιπτώσεις πιστοποιούν το κούφωμα, χωρίς να λαμβάνουν υπόψη αν μπαίνει και πατζούρι ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να δίνει ο τελικος εγκαταστατης- κατασκευαστης <<ΔΗΛΩΣΗ ΕΠΙΔΟΣΕΩΝ>>. Αυτο εkτος των άλλων εχει και τo Uw. Τιποτα άλλο δεν κάνει , ακόμα και αν έχει υπολογισμένο το Uw

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα παρακαλούσα για την βοήθειά σας...

Σε πελάτες που βρίσκονται στο στάδιο της υλοποίησης για το εξοικονομώ  πρέπει να προμηθεύσω κλιματιστικά. 

Στο ΠΕΑ που έχει συνταχθεί ζητείται  κλιματιστικό με ισχύ 2,6<Ρ<3,5.

Εγώ θέλω να προμηθεύσω ένα κλιματιστικό της DAIKIN με ισχύ 2,5 / 2,8 (ψύξη / θέρμανση). Ο ενεργειακός επιθεωρητής μου λέει πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αφού υπολογίζει με τον τύπο 9.000btu / 3410 = 2,639. Από την μια δεν θα έπρεπε να με ενδιαφέρει αφού αυτός θα συντάξει και το δεύτερο πιστοποιητικό, αλλά φοβάμαι μήπως έχω πρόβλημα και δεν μπορέσω να πληρωθώ. 

Θα με βοηθούσε η γνώμη σας καθώς λόγω ειδικότητας δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις.

Edited by str1979
Link to comment
Share on other sites

καταρχάς ο συντλεστής μετατροπής δεν είναι 3410 αλλά 3,412!

Κατα δεύτερον αν θες να προμηθευτείς Α/Θ 2.5 kw  κανονικά εμπίπτει στην κατ.1 των Α/Θ.

Τώρα το τι θα κάνει ο εν. επιθεωρητής είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και δεν νομιζω να βρεις σαφή απαντηση.

Κάνε οτι σε φωτισει ο θεός!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πελάτης μου επέλεξε να τοποθετήσει ατομικό σύστημα θέρμανσης με λεβητάκι αερίου, κατηγορία 3Β ΙV.

Το καταχώρησα στο Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων (Έντυπο Παραρτήματος ΙΙΙ) και το ανάρτησα ηλεκτρονικά στο σύστημα.
Στη πρόταση παρεμβάσεων ωστόσο καταχώρησα κατά λάθος ατομικό σύστημα θέρμανσης με λεβητάκι πετρελαίου αντί αερίου, κατηγορία 3Α ΙV.

Σαν κόστος και στις δύο περιπτώσεις έχω καταχωρήσει το ίδιο 3500 ευρώ.

Διορθώνεται το παραπάνω λάθος καθότι ο πελάτης μου θέλει λεβητάκι αερίου?  Καμια ιδέα?

Η αίτηση είναι σε υπαγωγή - αναμονή υπογραφής δανειακής σύμβασης

Ευχαριστώ!

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Πάνος said:

Καλημέρα, πελάτης μου επέλεξε να τοποθετήσει ατομικό σύστημα θέρμανσης με λεβητάκι αερίου, κατηγορία 3Β ΙV.

Το καταχώρησα στο Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων (Έντυπο Παραρτήματος ΙΙΙ) και το ανάρτησα ηλεκτρονικά στο σύστημα.
Στη πρόταση παρεμβάσεων ωστόσο καταχώρησα κατά λάθος ατομικό σύστημα θέρμανσης με λεβητάκι πετρελαίου αντί αερίου, κατηγορία 3Α ΙV.

Σαν κόστος και στις δύο περιπτώσεις έχω καταχωρήσει το ίδιο 3500 ευρώ.

Διορθώνεται το παραπάνω λάθος καθότι ο πελάτης μου θέλει λεβητάκι αερίου?  Καμια ιδέα?

Η αίτηση είναι σε υπαγωγή - αναμονή υπογραφής δανειακής σύμβασης

Ευχαριστώ!

απαντηση απο ΥΠΕΚΑ

Καλησπέρα σας,

Ο οδηγός του Προγράμματος σας δίνει το δικαίωμα να προχωρήσετε σε τροποποίηση του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου (βλέπε 7.5.1).

Στην πράξη δεν υπάρχει η δυνατότητα να τροποποιήσετε την Πρόταση Παρεμβάσεων και ούτε θα υπάρξει πρόβλημα, «… με την προϋπόθεση ότι με το νέο συνδυασμό παρεμβάσεων επιτυγχάνεται τεκμηριωμένα (διαπίστωση βάσει του Β’ ΠΕΑ, με την ολοκλήρωση του έργου) ο ελάχιστος ενεργειακός στόχος…».

Η αλλαγή γίνεται

1.            Μέσα στην αίτηση στην πεδίο «Παραστατικά -Λοιπά ‘Έξοδα » στην καρτέλα «Καταχώρησης δαπανών »

2.            Στο Β’ΠΕΑ

3.            Στο Παράρτημα VI «ΕΝΤΗΠΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗΣ ΕΡΓΟΥ »

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.