Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Έχω και γω μια σχετική ερώτηση με τα συστήματα θέρμανσης. Σε πελάτη μου που εγκατέστησε τελικά  σύστημα λέβητα - καυστήρα πετρελαίου 24kw ( κατηγορία 3.A  IV ) , είχαμε δηλώσει στο Α ΠΕΑ μικρότερο ισχύος P<20 KW ( κατηγορία 3.Α  ΙΙΙ ). Το ερώτημά μου είναι αν στην καταγραφή των παρεμβάσεων ολοκλήρωση δηλώσω την νέα κατηγορία λέβητα, θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα λόγο αλλαγής κατηγορίας? Ευχαριστώ εκ τω προτέρων για όποια συμβουλή. 

 

Υ.Γ. Γνωρίζω πως μπορώ να αλλάξω τις παρεμβάσεις, αλλά φοβάμαι μήπως το πάρει σαν αλλαγή κατηγορίας και δεν επιδοτηθούμε για αυτήν την παρέβμαση.

Edited by silverhawk
Link to comment
Share on other sites

@silverhawk Σύμφωνα με το τελευταίο  Παράρτημα Συχνών Ερωτήσεων Απαντήσεων

Απάντηση στην ερώτηση 15: (σελ.19)

Μπορεί να γίνει αλλαγή υποκατηγορίας ή και κατηγορίας παρέμβασης, εφόσον επιτυγχάνεται ο ελάχιστος ενεργειακός στόχος του Προγράμματος για την κατηγορία που
αφορά η αίτηση. Όταν θα συμπληρωθεί το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI_(Έντυπο Καταγραφής Παρεμβάσεων – Ολοκλήρωση Έργου), θα δηλωθούν μόνο οι παρεμβάσεις που πραγματικά
υλοποιήθηκαν και στην υποκατηγορία που πραγματικά ανήκουν. Επισημαίνεται ότι θα πρέπει να έχει ήδη τροποποιηθεί το έντυπο πρότασης παρεμβάσεων σύμφωνα με τα
προβλεπόμενα στο κεφ. 5.3 του Οδηγού Εφαρμογής ώστε να επισυναφθεί μαζί με το έντυπο καταγραφής παρεμβάσεων. Όσον αφορά τα οικονομικά στοιχεία, σε καμία
περίπτωση δεν μπορεί να αυξηθεί ο εγκεκριμένος επιλέξιμος προϋπολογισμός παρεμβάσεων, ούτε ο εγκεκριμένος συνολικός επιλέξιμος προϋπολογισμός που αναφέρονται στην Απόφαση Υπαγωγής. Επίσης, ισχύουν οι επιμέρους περιορισμοί μέγιστου επιλέξιμου κόστους για τη νέα υποκατηγορία παρέμβασης.

Edited by lloyd
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, lloyd said:

Επισημαίνεται ότι θα πρέπει να έχει ήδη τροποποιηθεί το έντυπο πρότασης παρεμβάσεων σύμφωνα με τα
προβλεπόμενα στο κεφ. 5.3 του Οδηγού Εφαρμογής ώστε να επισυναφθεί μαζί με το έντυπο καταγραφής παρεμβάσεων.

Στο 5.3 ρυθμίζεται πως:  Σε περίπτωση αλλαγής της πρότασης των παρεμβάσεων ο Ενεργειακός Επιθεωρητής είτε  ανακαλεί  το  ΠΕΑ  και  εκδίδει  νέο,  είτε  καταχωρεί  τη  νέα  πρόταση  στο buildingcert,     και     αντίστοιχα     επικαιροποιείται     το     «Έντυπο     Πρότασης Παρεμβάσεων»  του  Παραρτήματος  ΙΙΙ  και  επισυνάπτεται  στο  πληροφοριακό 
σύστημα (στην περίπτωση που η αίτηση έχει ήδη οριστικοποιηθεί, το Παράρτημα επισυνάπτεται κατά το στάδιο της ολοκλήρωσης).

Ωραία, το Παράρτημα θα το επισυνάψουμε στο στάδιο ολοκλήρωσης. Ρητώς όμως δεν απαντά αν σ' αυτή την περίπτωση απαιτείται ανάκληση του Π.Ε.Α. που προφανώς δεν γίνεται γιατί ήδη οι παρεμβάσεις είναι σε εξέλιξη εφόσον η αίτηση έχει οριστικοποιηθεί και η υλοποίηση είναι σε εξέλιξη.  

 

Παραθέτω το δικό μου πρόβλημα: Σε μια υπαγωγή συνειδητοποίησα πως τις εξωστόθυρες τις συμπεριλαμβάνω στα παράθυρα.

Έχω δηλαδή 10 τ.μ. παράθυρα στο αναρτημένο έντυπο παρεμβάσεων αντί για 5 τ.μ. παράθυρα και 5 τ.μ. εξωστόθυρες. Ο προϋπολογισμός στο τέλος θα είναι μικρότερος καθώς οι εξωστόθυρες  εμπίπτουν σε μικρότερο επιλέξιμο ποσό ανά τ.μ. κατά 30 ευρώ αλλά αυτό δε με πειράζει. 

Δεν διευκρινίζεται αν μπορώ στο στάδιο ολοκλήρωσης να αναρτήσω νέο έντυπο παρεμβάσεων όπου πλέον θα εμφαίνεται το 5 + 5 και στο Έντυπο Καταγραφής Παρεμβάσεων – Ολοκλήρωση Έργου να περιγράψω κανονικά το 5 + 5 χωρίς φυσικά να ανακαλέσω το Π.Ε.Α.

Κατά τον ίδιο τρόπο κάποιος μπορεί να περιέγραφε αντλία θερμότητας και τελικά να έβαλε λέβητα φυσικού αεριού. Τι γίνεται; 

Έχει ρωτήσει καταλάβει κανείς; 

Αυτή την απάντηση από του Υπουργείο που απαντά σχετικά και γράφει το έντυπο με Η, την έχει κανείς επίσημα με ημερομηνίες και πλήρες ερώτημα; 

 

Ευχαριστώ. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Μόλις αναρτήθηκε η απάντηση στο ερώτημα: https://exoikonomisi.ypen.gr/-/peri-allages-protases-parembaseon-kai-tes-anakleses-pea

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος συνάδελφος τι πιστοποιήσεις απαιτούνται για τις ΤΕΝΤΕΣ;

Απ’ ότι διαβάζω, καταλήγω στο ότι θα πρέπει να έχουν πιστοποίηση CE (τουλάχιστον τα τεντόπανα), αλλά μέχρι τώρα δεν έχω βρει προμηθευτή που να δίνει πιστοποιητικό...

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πιστοποίηση μπορεί να θέλουν οι μηχανισμοί για αυτόματες τέντες. Το τεντόπανο, να πιστοποιηθεί για τι πράγμα; Ότι κάνει σκιά; Ή να μην το φάει ο ήλιος μετά από χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

Για την τοποθέτηση ηλιακου θερμοσίφωνα διαμερίσματος ο οποίος θα τοποθετηθεί σε κοινόχρηστο δώμα πολυκατοικίας στην οποία δεν υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας:

α) Απαιτείται συναίνεση των υπολοίπων συνιδιοκτητών;

β) Αν ναι σε τι ποσοστό; 

γ) Η συναίνεση ανεβαίνει στο σύστημα ή πρέπει να την έχει στον φάκελο του έργου ή τιποτα από τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

με το θέμας της τέντας έχει καταλήξει κανείς στον τρόπο υπολογισμού του εμβαδού? μετά από επικοινωνία που είχα μου είπαν ουσιαστικά λαμβάνουμε υπόψην το εμβαδόν της όψης που θα καλύπτει η τέντα το οποίο σημαίνει οριακά και πάλι καλύπτεται το κόστος της απλής με αντηρίδες όχι με μηχανισμό..

Υ.Γ. Χωρίς μηχανισμό από την άλλη δε ξέρω τι θα πιστοποιηθεί ακριβώς κατά CE που ζητάνε..αδιέξοδο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.