Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

On 31/1/2019 at 9:56 ΠΜ, katrmp said:

Οχι παιδιά, αν έχουν τα κουφωματα CE και οχι ο αλουμινάς, τότε ποιός πιστοποιεί ότι η εφαρμογή τζαμιού στο πλαίσιο και η τοποθέτηση έγιναν σύμφωνα με τίς προδιαγραφές ώστε να ισχύουν τα Uw που σας δίνουν?

Ο επιβλέπων μηχανικός ή ο ενεργειακός επιθεωρητής που θα υποβάλει το 2ο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, gtkarch said:

Για ηλιακό απαιτείται νομίζω δήλωση CE, σωστά? Η εταιρεία κατασκευής δεν έχει κάτι τυποποιημένο. Τι δίνει ο προμηθευτής για να το ανεβάσουμε?

Δήλωση συμμόρφωσης του προϊόντος ως προς το σχετικό Ευρωπαϊκό πρότυπο από τον κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Dimitrios1988 said:

Μια ερώτηση αγαπητοί..έχω σαν επιλεξιμη παρέμβαση την εγκατάσταση ενεργειακού τζακιού και είμαι στην φάση της καταχώρησης των δαπανών..η καπνοδόχος διπλού τοιχώματος και τα εξαρτήματα της(πχ καπέλο) θα ενταχθούν στην κατηγορία μαζί με την δαπάνη για το τζάκι δηλαδή 3ΣΤ ή θα πάει στην δαπάνη της κατηγορίας 3Η(διατάξεις αυτόματου ελέγχου λειτουργίας συστήματος θερμανσης);.. ευχαριστώ

Το πρώτο. Το 2ο αφορά πιθανό πίνακα αντιστάθμισης, θερμοστατικές κεφαλές στα σώματα, κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, dryianni said:

Δήλωση συμμόρφωσης του προϊόντος ως προς το σχετικό Ευρωπαϊκό πρότυπο από τον κατασκευαστή.

Για ηλιακό θερμοσίφωνα  CALPAK MARK4 μου έχει δοθεί δήλωση συμμόρφωσης του προϊόντος και δελτίο προϊόντος,. Στο δελτίο αναγράφεται η επιφάνεια του συλλέκτη   αλλά δεν μπορώ να διαπιστώσω ότι ο συλλέκτης είναι επιλεκτικός. Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορεί να φαίνεται αυτό ή πρέπει να ζητήσω κάποιο extra χαρτί από τον προμηθευτή; 

Link to comment
Share on other sites

ειναι ολοι επιλεκτικοι οι calpak mark 4 δεν εχεις τετοι θεμα ..

μια ερωτηση και εγω .. ειχα βαλει στο προγραμμα 6 πορτες και τωρα εχτισε την μια πορτα τελειος και εφτιαξε τις αλλες 5 πορτες μονο .. λογικα δεν εχω θεμα απλως θα βρει ποιο μικρος ο προυπολογισμος .. λετε ομως να εχω θεμα με τιποτα αλλα σε σχεση με το πρωτο ΠΕΑ και το δευτερο ΠΕΑ που θα υπαρχουν διαφορες στα ανοιγματα μην τυχων θεωρησουν οτι το εκανα επιτηδες για να πιασω τις απαιτησεις του προγραμματος ;; ή μου διαφευγει κατι αλλο ;

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2019 at 9:17 ΜΜ, nekou said:

Για ηλιακό θερμοσίφωνα  CALPAK MARK4 μου έχει δοθεί δήλωση συμμόρφωσης του προϊόντος και δελτίο προϊόντος,. Στο δελτίο αναγράφεται η επιφάνεια του συλλέκτη   αλλά δεν μπορώ να διαπιστώσω ότι ο συλλέκτης είναι επιλεκτικός. Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορεί να φαίνεται αυτό ή πρέπει να ζητήσω κάποιο extra χαρτί από τον προμηθευτή; 

Η επίτευξη του ενεργειακού στόχου δεν εξαρτάται από το αν οι συλλέκτες είναι επιλεκτικοί ή όχι. Η ΤΟΤΕΕ ΚΕΝΑΚ δεν αναγράφει τίποτε σχετικό σε ό,τι αφορά στον σπαιτούμενο έλεγχο για την απόδοση συστημάτων παραγωγής ΖΝΧ   (4.2.8).
Συνεπώς, δε χρειάζεστε κάτι τέτοιο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, george68 said:

ειναι ολοι επιλεκτικοι οι calpak mark 4 δεν εχεις τετοι θεμα ..

μια ερωτηση και εγω .. ειχα βαλει στο προγραμμα 6 πορτες και τωρα εχτισε την μια πορτα τελειος και εφτιαξε τις αλλες 5 πορτες μονο .. λογικα δεν εχω θεμα απλως θα βρει ποιο μικρος ο προυπολογισμος .. λετε ομως να εχω θεμα με τιποτα αλλα σε σχεση με το πρωτο ΠΕΑ και το δευτερο ΠΕΑ που θα υπαρχουν διαφορες στα ανοιγματα μην τυχων θεωρησουν οτι το εκανα επιτηδες για να πιασω τις απαιτησεις του προγραμματος ;; ή μου διαφευγει κατι αλλο ;

Λίγο πιο καθαρά την ερώτηση;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, george68 said:

ειναι ολοι επιλεκτικοι οι calpak mark 4 δεν εχεις τετοι θεμα ..

μια ερωτηση και εγω .. ειχα βαλει στο προγραμμα 6 πορτες και τωρα εχτισε την μια πορτα τελειος και εφτιαξε τις αλλες 5 πορτες μονο .. λογικα δεν εχω θεμα απλως θα βρει ποιο μικρος ο προυπολογισμος .. λετε ομως να εχω θεμα με τιποτα αλλα σε σχεση με το πρωτο ΠΕΑ και το δευτερο ΠΕΑ που θα υπαρχουν διαφορες στα ανοιγματα μην τυχων θεωρησουν οτι το εκανα επιτηδες για να πιασω τις απαιτησεις του προγραμματος ;; ή μου διαφευγει κατι αλλο ;

Αν υπάρχει άδεια ποιος μπορεί να σου πει οτιδήποτε... 

Αν δεν υπάρχει μπορεί... αλλά

είναι πολύ χαμηλού κινδύνου για να σε εντοπίσουν 

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2019 at 10:05 ΠΜ, dryianni said:

Ο επιβλέπων μηχανικός ή ο ενεργειακός επιθεωρητής που θα υποβάλει το 2ο ΠΕΑ.

Οχι βέβαια! Με τίποτα δεν ισχύει αυτο.Αν ήταν έτσι θα πιστοποιούσαν οι μηχανικοί κ'αθε κατασκευή. 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katrmp said:

Οχι βέβαια! Με τίποτα δεν ισχύει αυτο.Αν ήταν έτσι θα πιστοποιούσαν οι μηχανικοί κ'αθε κατασκευή. 

Σύμφωνα με το Πρόγραμμα, αυτό που χρήζει επιθεώρησης είναι η υλοποίηση των παρεμβάσεων και όχι η ποιότητα κατασκευής αυτών. που σχετίζεται με την πιστοποίηση των συνεργείων.
Υπό αυτήν την έννοια, την ολοκλήρωση των παρεμβάσεων σύμφωνα με τη σχετική Πρόταση που συνοδεύει την αίτηση, πιστοποιεί ο Ενεργειακός Επιθεωρητής. Την ορθή εκτέλεση των εργασιών αυτών πιστοποιεί ο επιβλέπων μηχανικός για τις εργασίες που απαιτούν Οικοδομική Αδεια ή ΕΕΔΜΚ, η ΕΔΑ για τις εργασίες τοποθέτησης λέβητα ΦΑ (προϋπόθεση για να δώσει το "ΟΚ" να συνδεθεί η εγκατάσταση με το δίκτυο ΦΑ) και ο μηχανικός/σύμβουλος έργου για τις υπόλοιπες.
Σε ό,τι αφορά την "κάθε κατασκευή", που αναφέρεστε, υπάρχουν πλέον οι Ελεγκτές Δόμησης. Εμείς αναφερόμαστε στην "πιστοποίηση" επί του Προγράμματος και όχι στην πιστοποίηση του ορθού εκτέλεσης των έργων κατασκευής, γενικά. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.