Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


nick_61

Recommended Posts

Καλημέρα σας , μια από τις επιλέξιμες επεμβάσεις είναι και η τοποθέτηση νέου λέβητα-καυστήρα. Έχω δύο πελάτες που δεν έχουν θέρμανση και θέλουν να βάλουν ( σε παλαιές κατοικίες σχετικά ). Στην σελίδα 48706 της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. ( παράγραφος 5.1.2. ) αναφέρει ότι σε περίπτωση που το εξεταζόμενο κτίριο δεν διαθέτει σύστημα θέρμανσης τότε θεωρούμε τοπικές ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ μονάδες κ.τ.λ. Βάζοντας τες στο πρόγραμμα βλέπω ότι ανεβάζουν πολύ την κατανάλωση του υπάρχοντος κτιρίου με αποτέλεσμα η εγκατάσταση νέου συστήματος λέβητα-καυστήρα να είναι σχετικά εύκολο να σε κάνει επιλέξιμο. Η απορία μου είναι αν έχω καταλάβει καλά ή αν κάνω κάτι λάθος, εσείς τι δηλώνετε όταν δεν υπάρχει θέρμανση? Ευχαριστώ προκαταβολικά  :smile:

 

Η παρακάτω επιθεώρηση αφορά διαμέρισμα 100τ.μ. σχετικά παλαιό , με δύο a/c για ψύξη , χωρίς θέρμανση. Το πρώτο σενάριο είναι η εγκατάσταση λεβητα-καυστηρα 20kw με β.α. 0.925 :

 

 

post-99259-0-22239800-1519209618_thumb.jpg

Edited by silverhawk
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας , μια από τις επιλέξιμες επεμβάσεις είναι και η τοποθέτηση νέου λέβητα-καυστήρα. Έχω δύο πελάτες που δεν έχουν θέρμανση και θέλουν να βάλουν ( σε παλαιές κατοικίες σχετικά ). Στην σελίδα 48706 της Τ.Ο.Τ.Ε.Ε. ( παράγραφος 5.1.2. ) αναφέρει ότι σε περίπτωση που το εξεταζόμενο κτίριο δεν διαθέτει σύστημα θέρμανσης τότε θεωρούμε τοπικές ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ μονάδες κ.τ.λ. Βάζοντας τες στο πρόγραμμα βλέπω ότι ανεβάζουν πολύ την κατανάλωση του υπάρχοντος κτιρίου με αποτέλεσμα η εγκατάσταση νέου συστήματος λέβητα-καυστήρα να είναι σχετικά εύκολο να σε κάνει επιλέξιμο. Η απορία μου είναι αν έχω καταλάβει καλά ή αν κάνω κάτι λάθος, εσείς τι δηλώνετε όταν δεν υπάρχει θέρμανση? Ευχαριστώ προκαταβολικά  :smile:

 

Η παρακάτω επιθεώρηση αφορά διαμέρισμα 100τ.μ. σχετικά παλαιό , με δύο a/c για ψύξη , χωρίς θέρμανση. Το πρώτο σενάριο είναι η εγκατάσταση λεβητα-καυστηρα 20kw με β.α. 0.925 :

 

Για το τμήμα του κτιρίου που δε θερμαίνεται βάζεις το θεωρητικό σύστημα (ηλεκτρικές μονάδες).

Για το τμήμα που θερμαίνεται με τις 2 τοπικές ΑΘ, βάζει τα στοιχεία των ΑΘ.

Δηλαδή, καταχωρείς 2 συστήματα θέρμανσης, με κατάλληλο επιμερισμό, βάσει των τ.μ. που καταλαμβάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Για το τμήμα του κτιρίου που δε θερμαίνεται βάζεις το θεωρητικό σύστημα (ηλεκτρικές μονάδες).

Για το τμήμα που θερμαίνεται με τις 2 τοπικές ΑΘ, βάζει τα στοιχεία των ΑΘ.

Δηλαδή, καταχωρείς 2 συστήματα θέρμανσης, με κατάλληλο επιμερισμό, βάσει των τ.μ. που καταλαμβάνουν.

 

Τις δύο τοπικές Α.Θ. οι οποίες χρησιμοποιούνται μόνο για ψύξη, πρέπει να τις δηλώσουμε αναγκαστικά και σαν συστήματα θέρμανσης?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα να δηλωθούν ως σύστημα θέρμανσης, εκτός αν είναι τόσο προφανές ότι δεν χρησιμοποιούνται το χειμώνα.  Άλλωστε έχεις αρκετό περιθώριο για την επίτευξη του ενεργειακού στόχου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα να δηλωθούν ως σύστημα θέρμανσης, εκτός αν είναι τόσο προφανές ότι δεν χρησιμοποιούνται το χειμώνα.  Άλλωστε έχεις αρκετό περιθώριο για την επίτευξη του ενεργειακού στόχου.

 

Ναι βέβαια, φαίνεται να έχω περιθώρια. Ας δούμε τι άποψη έχουν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βαρέθηκα να το λέω:

Οταν ξαναγίνει ανάρτηση με quote της αμέσως προηγούμενης ανάρτησης θα κρύβω το μήνυμα άσχετα με το περιεχόμενό του.

Χρησιμοποιείται το Reply to this topic.

 

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Επιδοτείται η θερμομόνωση της κατακόρυφης διαχωριστικής επιφάνειας μεταξύ ΘΧ και ΜΘΧ σε υπαγωγή μονοκατοικίας ή όχι ?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Σε μία πολυκατοικία αν το τελευταίο διαμέρισμα (οροφοδιαμέρισμα) θέλει

να ενταχθεί στο πρόγραμμα, μπορεί μεταξύ των άλλων να κάνει θερμομόνωση δώματος

ή πρέπει υποχρεωτικά να γίνει όλη η πολυκατοικία επιλέξιμη;

 

Ομοίως και για τις υπόλοιπες κοινόχρηστες επεμβάσεις, όπως θερμομόνωση πυλωτής,

εξωτερική θερμομόνωση τοίχων μπορεί να γίνει το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

Επιδοτείται η θερμομόνωση της κατακόρυφης διαχωριστικής επιφάνειας μεταξύ ΘΧ και ΜΘΧ σε υπαγωγή μονοκατοικίας ή όχι ?

 

Νομίζω, όχι.

"...επιλέξιμες είναι η τοποθέτηση θερμομόνωσης (εξωτερικά ή εσωτερικά) στην επιστέγαση (είτε αυτή διαμορφώνεται ως επίπεδο δώμα ή ως οροφή κάτω από μη θερμομονωμένη στέγη), στην εξωτερική τοιχοποιία, καθώς και στην οροφή δαπέδου επάνω από ανοιχτό υπόστυλο χώρο (pilotis) ή από άλλο μη θερμαινόμενο χώρο (π.χ. δάπεδο ισογείου), με επικάλυψη είτε με επιχρίσματα είτε με ελαφρά πετάσματα." (σελ. 20 Οδηγού)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.