Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


nick_61

Recommended Posts

όχι δεν είναι επιλεξιμη γιατί είναι σε επαφη με ΜΘΧ.

Ευχαριστώ. Άρα η είσοδος σε μονοκατοικία είναι επιλέξιμη δαπάνη, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ενεργειακή σήμανση ΑΘ

μια τυχαία lg

http://www.lg.com/gr/heating/lg-HM091MU42-therma-v

όλες οι panasonic

https://www.panasonicproclub.com/GR_el/a2w-energy-label/

Αποδόσεις ns στο θερμό κλίμα πάνω από 150%

Ναι έχεις δίκιο αυτές που κοιτούσα (daikin) έδιναν το ns στο ψυχρό κλίμα και ήταν της τάξεως του 1,10.

Katrmp, για την ισχύ κανονικά θέλει μελέτη απωλειών. Βεβαια επειδή ότι και να βάλεις στην ισχύ

δεν παίζει ρόλο στο Πεα, δεν ξέρω εαν αυτό σημαίνει πως θα μπορείς να το αλλάξεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

Είτε εγώ δεν έχω καταλάβει κάτι καλά από τον οδηγό του εξοικονομώ, είτε κάποιο λάθος έχουν κάνει...

 

Στην σελίδα 21 του προγράμματος, λέει ότι 

 

α) Για τις εισοδηματικές κατηγορίες 1 και 2 απαιτείται η κάλυψη των ελάχιστων απαιτήσεων του ΚΕνΑΚ για κάθε παρέμβαση που υλοποιείται και επίτευξη ετήσιας εξοικονόμησης πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερης από το 40% της κατανάλωσης (kWh/m2 ) του κτηρίου αναφοράς (προ παρεμβάσεων).

 

 

Αν λοιπόν πάω να κάνω θερμομόνωση, πρέπει ή δε πρέπει να πιάσω απαίτηση ΚΕΝΑΚ 

 

Αν ισχύει το παραπάνω, πρέπει U < 0.45, ήτοι R > 2.22 

 

Πως γίνεται όμως στις επιλέξιμες δαπάνες να μου δίνει επιλογή για αναβάθμιση θερμομόνωσης με 0.9 < R  < 1.8 ???

Link to comment
Share on other sites

Το R που αναφέρει ο οδηγός είναι του μονωτικού υλικού ενώ το U (ελάχιστες απαιτήσεις ΚΕΝΑΚ) που αναφέρεις είναι του δομικού στοιχείου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστός 

 

Βέβαια στον οδηγό κάνουν λόγο για κουφώματα με U στο 3.2, την στιγμή που η ελάχιστη τιμή πλέον είναι στο 2.8 

 

Δε καταλάβαινω ρε γαμώτο κάποια πράγματα... 

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Το R που αναφέρει ο οδηγός είναι του μονωτικού υλικού ενώ το U (ελάχιστες απαιτήσεις ΚΕΝΑΚ) που αναφέρεις είναι του δομικού στοιχείου.

Αν το αναφερει αυτο καπου πες μου που.

 

Το δομικο στοιχειο ειναι ενιαιο και η επιπλεον στρωση δεν ειναι μονο το μονωτικο (πχ 5αρι dow) αλλα και επιπλεον στρωσεις συνθετικων η απλων κονιαματων και συνδετικων στρωσεων οι οποιες επισης βαση τοτεε-20701-2 προσφερουν αντισταση στη ροη θ.

 

Δηλαδη αν θερμομονωσω με στρωση εξηλασμενης πολυστερινης λ=0.033, d=0.05m και την κολλησω σε τοιχo λεμε οτι το R ειναι:

R=d/λ=1.515 και ειμαι στην κατηγορια R<1.8;

Μονη της υπαρχει εκει η xps;

Το ιδιο ισχυει και σε δωμα.

Ανετα το επιπλεον R ειναι μεγαλυτερο του 1.8 (επιπλεον στρωσεις) στην εφαρμογη αλλα το R του μονωτικου (μονου του) μικροτερο.

 

Δε βαζεις μονο το μονωτικο.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να συμφωνήσουμε ότι ο οδηγός δεν λέει ούτε αυτό που λες εσύ.

Άρα θα μπορούσα να σου πω στο ίδιο ύφος πες μου που το λέει.

Προσπερνώντας το παραπάνω εκτιμώ ότι εννοεί R της παρέμβασης και όχι του υφιστάμενου δομικού στοιχείου.Αναφερόμουν σε θερμ.τοιχοποιίας όπου δε νομίζω το επίχρισμα να απογειώνει το R γιατί αυτό εκτίμησα ότι ρωτούσε ο συνάδελφος.

Σε περίπτωση θερμ.δώματος πράγματι πρέπει στον υπολογισμό του R να λάβει υπόψιν του όλα τα υλικά του σάντουιτς που θα χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Το R που αναφέρει ο οδηγός είναι του μονωτικού υλικού ενώ το U (ελάχιστες απαιτήσεις ΚΕΝΑΚ) που αναφέρεις είναι του δομικού στοιχείου.

 

Αν το αναφερει αυτο καπου πες μου που.

Δεν ειναι υφος. Εχεις απολυτη βεβαιοτητα. Μπορει να εχω χασει κατι.

 

Αρχικά να συμφωνήσουμε ότι ο οδηγός δεν λέει ούτε αυτό που λες εσύ.

Άρα θα μπορούσα να σου πω στο ίδιο ύφος πες μου που το λέει

R λεει και μονο.

ΤΟΤΕΕ-20701-2. Υπολογισμος αντιστασης R.

 

Σιγουρα αναφερεται στις νεες στρωσεις αρα και στην παρεμβαση αν οχι σε ολο το δομικο.

Το δομικο ειναι ενιαιο παντως βαση ΤΟΤΕΕ. Η ΤΟΤΕΕ δεν υπολογιζει πουθενα R για τις μισες στρωσεις και το R για ΤΟΤΕΕ περιλαμβανει μεχρι και τις αντιστασεις θερμικης μεταβασης.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Ο τοίχος που συνορεύει με το κλιμακοστασιο δλδ μθχ μπορεί να θερμονωθει έτσι δεν είναι;

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.