Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Επιλέξιμες παρεμβάσεις - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ

Recommended Posts

10 ώρες πριν, katrmp said:

Όταν με το καλό περάσει ας μας ενημερώσεις dryianni πως το χειρίστηκε τελικά!

Θα μπορούσε σε αυτή την περίπτωση που με το multi και τα άλλα δύο καλύφθηκε όλη η ζώνη ουσιαστικά (βέβαια δεν καλύφθηκε μπάνιο και διάδρομος που είναι ελάχιστο συνήθως ποσοστό)

1. Να χρησιμοποιηθούν στον νόμο που αποκοβεσαι από την θέρμανση αφού και άλλη πηγή ενέργειας είναι και αποδοτικότερο είναι που προϋποθέτει ο νόμος ?

2. Οπότε στο 2ο πεα να είναι κύρια τα split και το multi και για την θέρμανση? Οπότε θα έχεις πολύ μεγάλη εξοικονόμηση ενέργειας? Γιατί όλοι υποστηρίζουν ότι δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην θέρμανση.

Τόσο από συζήτηση σε άλλο νήμα του forum όσο και με συνεργάτη Ενεργειακό Επιθεωρητή (πολ/κός μηχ/κός) εχω καταλάβει πως είναι ζήτημα Ενεργειακού Επιθεωρητή ως προς το ποιο σύστημα θα επιλέξει να υποδείξει ως "κύριο" για τη θέρμανση.

Επειδή στη συγκεκριμένη κατοικία αφ' ενός δε λειτουργεί έτσι κι αλλιώς η κοινόχρηστη θερμανση, αφ' ετέρου ο ιδιοκτήτη  θέλει να  αλλάξει και το ανοικτό του τζάκι με ενεργειακό,, από τη μία δεν τίθεται θέμα  "αυτονόμησης", από την άλλη για να μην έχουμε δύο συστήματα θέρμανσης στο 2ο ΠΕΑ,  τα  κλιματιστικά θα υπολογιστούν ως φορείς εξοικονόμησης στην ψύξη.

Σε ό,τι αφορά στο ερώτημα 1., αυτό μπορεί να γίνει. Για αυτό και τόσο το άρθρο 127 όσο και το 29 του Ν. 4495 επί τούτου αναφέρουν "αυτόνομο σύστημα θέρμανσης" και όχι αυτόνομο σύστημα "κεντρικής" θέρμανσης (έχει συζητηθεί σε άλλο νήμα) .

Ακόμη και με σόμπες υγραερίου μπορείς να αυτονομηθείς αρκεί να προκύπτει εξοικονόμηση στη θέρμανση από Τεχνική Έκθεση μηχανικού.

Όσο για το multi σκέφτομαι να το τολμήσω με "έξυπνη" τιμολόγηση και εννοείται πως θα ενημερώσω το forum για την εξέλιξη. Ακόμη περιμένουμε την υπαγωγή, βέβαια.

• 2 months later...
  • Replies 746
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Καλημέρα σε όλους   Σχετικά με τι τέντες, μίλησα με τον Πρόεδρο της Πανελλήνιας Ένωσης Τεντοποιών και μου είπε πάνω κάτω ό,τι ανέφερε και η συνάδερφος @*olga*. Για την ακρίβεια μεταξύ άλλων, μου είπε

Με βάση όσα έχω δει και επειδή τους περισσότερους ιδιοκτήτες δεν τους ενδιαφέρει τόσο πολύ το τεχνικό    (αν και θα έπρεπε καθώς αποσβένουν την αρχική τους επένδυση) αλλά το οπτικό αποτέλεσμα οι περι

για τις τεντες......(ελπιζω να μην ειναι διαφημιση ...αν ειναι να διαγραφει) πηγη: ιντερνετ  

Posted Images

Σε περίπτωση διώροφης μονοκατοικίας, όπου το ισόγειο είναι βοηθητικός χώρος και ο ά όροφος κατοικία, στο οποίο έχει εκδοθεί ΠΕΑ για «Κτηριακή μονάδα» και χρήση «Μονοκατοικία»  σύμφωνα με την παράγραφο 2.1.1. του Οδηγού Εφαρμογής του Προγράμματος, και στο οποίο έχει εγκατασταθεί νέος λέβητας,

στο Έντυπο Καταγραφής Παρεμβάσεων συμπληρώνεται το πεδίο δ της Δήλωσης του Ενεργ. Επιθεωρητή που αναφέρει ότι "Συμπληρώνεται μόνο για επιθεώρηση κτηρίου, όχι κτηριακής μονάδας" ?

Ερώτηση για την εργασία τεντών: οι επιφάνειες μου είπε ένας τεχνικός υπολογίζονται ως εξής

μήκος  πρόσοψης Χ (ύψος σωλήνα/ μπράτσου +0,70 μ) 

Γνωρίζεται αν ισχύει; 

Επισης πιστοποίηση εκτός από το τεντοπανο πρέπει να φέρει και ο μηχανισμός;( το μπράτσο ή ο σωλήνας) 

νομιζω τετραγωνικα γραφεις.

αρα μηκος επι υψος (κεκλιμενη)

33 λεπτά πριν, gio said:

νομιζω τετραγωνικα γραφεις.

αρα μηκος επι υψος (κεκλιμενη)

Για το ύψος δεν είμαι σίγουρη επειδή υπάρχει και ύφασμα που είναι τυλιγμένο στον μηχανισμό/ σωλήνα ... 

...ε...πόσο να είναι και αυτό 20εκ -30εκ-40εκ.

On 10/2/2020 at 12:33 ΜΜ, Georgia S said:

Ερώτηση για την εργασία τεντών: οι επιφάνειες μου είπε ένας τεχνικός υπολογίζονται ως εξής

μήκος  πρόσοψης Χ (ύψος σωλήνα/ μπράτσου +0,70 μ) 

Γνωρίζεται αν ισχύει; 

Επισης πιστοποίηση εκτός από το τεντοπανο πρέπει να φέρει και ο μηχανισμός;( το μπράτσο ή ο σωλήνας) 

Μόνο το τεντοπανο.

Πελάτης έχει εγκαταστήσει ηλιακό με κάλυψη το 45% των αναγκών σε ΖΝΧ. Βάσει ΚΕΝΑΚ παρ 5.8.1 ΤΟΤΕΕ 1, η κάλυψη πρεπει να ειναι 60%. Άρα κανονικα ως ΕΕ του πελάτη, δεν μπορώ να υπογράψω στο παράρτημα ολοκληρωσης σελ 4 το άνω πεδίο που αναφέρεται στις ελάχιστες προδιαγραφές του ΚΕΝΑΚ. Σωστά ?

Ρωτώντας το helpdesk πήρα την εξής αλλά μη σαφή απάντηση

,Μπορείτε να κάνετε οποιαδήποτε αλλαγή στο Φυσικό ή Οικονομικό αντικείμενο του έργου, αρκεί με τις νέες παρεμβάσεις να επιτυγχάνεται ο ενεργειακός στόχος, να μην γίνει υπέρβαση του συνολικού επιλέξιμου προϋπολογισμού και να τηρηθούν τα όρια ανά κατηγορία παρεμβάσεων (βλέπε σημείο 7.5.1 του Οδηγού Εφαρμογής).

Ακούω γνώμες αν θα υπογραφάτε ή όχι

Edited by engant

Από κενακ....

3.1.3 Σε όλα τα νέα κτίρια ή κτιριακές μονάδες είναι 
υποχρεωτική η κάλυψη μέρους των αναγκών σε ζεστό 
νερό χρήσης από ηλιοθερμικά συστήματα.
Το ελάχιστο ποσοστό του ηλιακού μεριδίου σε ετήσια 
βάση καθορίζεται σε 60%.
Στα υφιστάμενα κτίρια ή κτιριακές μονάδες που ανακαινίζονται ριζικά, η ως άνω υποχρέωση ισχύει στο βαθμό που αυτό είναι τεχνικά, λειτουργικά και οικονομικά 
εφικτό.

Έχεις ένα παραθυράκι για κάτω από 60% , εκμεταλλεύσου το

On 11/2/2020 at 8:26 ΜΜ, gio said:

...ε...πόσο να είναι και αυτό 20εκ -30εκ-40εκ.

Δυο τεχνικοί από διαφορετικές εταιρείες μου είπαν το μήκος του σωλήνα + 0,70 μ