Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβές μηχανικών - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά δεν έχω πρόβλημα να πάω και ταμείο, έχω ένα υποκατάστημα σχετικά κοντά που δεν έχει πολύ κόσμο... Νομίζω θα πάω κλασικά με την εντολή μου στο γκισέ. Σας ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω λάβει και εγώ κάποιες εξοφλησεις σε μετρητά, πόσο χρόνο έχουμε στη διάθεσή μας για κατάθεση στον εαυτό μας από την ημερομηνία έκδοσης της ΑΠΥ;

 

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Btw, γυναίκα συνάδελφος εδώ.

Όμως: Άλλο προσπαθεί να λύσει ο συνάδελφος εδώ.

Διορθώνω. Η συνάδελφος.

 

@Kostas K: Επίσης δεν αναφέρεται πουθενά στον οδηγό. Στο τραπεζικό σύστημα τα θέλει. Εφόσον είσαι δικαιούχος στο λογαριασμό (σε σένα τα βαλε και δεν προσκομίζει καμιά άλλη μεταφορά) και έχεις αποδεικτικό κατάθεσης τηρείται ότι λέει ο οδηγός.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι πληρώνεστε με εντολή αμοιβής από ΤΕΕ? Σε μια πελάτισσα μου της είπαν στην τράπεζα ότι είναι υποχρεωτικό....

Δε το λέει πουθενά όμως στον οδηγό....ότι θέλει λέει ο καθένας.....

Edited by mechgiann
Link to comment
Share on other sites

mechgian στο οδηγό ζητάει ηλεκτρονική πληρωμή. Όλα όσα συζητάτε ηλεκτρονική πληρωμή είναι αφού τα λεφτά καταλήγουν στην τράπεζα. Καμία σχέση με την εντολή. POS, μεταφορές, web-banking κ.λπ δεν είναι μετρητά. 

 

Η εντολή είναι κάτι άλλο που αφορά εμάς.

Αφορά ότι μπήκε στο σύστημα αμοιβών, ολοκληρώθηκε και πρέπει να πληρωθεί. Προσωπικά δεν υπάρχει ΠΕΑ να έχω εκδώσει και να μην έχει εντολή (πολλές φορές και συμφωνητικά). Και στο εξηγώ.

  1. Εφόσον στην έκδοση ΠΕΑ (buildingcert) απαιτείται ο α/α έργου του ΤΕΕ το έργο πρέπει αναγκαστικά να προστεθεί στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ (tee.gr)
  2. Εφόσον όποιο έργο μπαίνει στο σύστημα αμοιβών θα πρέπει να εξοφλείται με αυτό τον τρόπο αυτό τον τρόπο χρησιμοποιώ. Αν δεν ήθελα να το εξοφλήσω έτσι δε θα το βαζα εξαρχής εκεί μέσα. Μπορώ όταν υπάρχει το 1;

Πρέπει να καταλάβουμε ότι όταν χρησιμοποιούμε ένα πληροφοριακό σύστημα χρησιμοποιούμε απόλυτα και τους κανόνες του. Αλλιώς μην το χρησιμοποιούμε.

Προσωπικά θεωρώ ότι το ΠΔ100 καταργήθηκε και δεν ισχύει ως προς τις ελάχιστες αμοιβές. Δεν καταργήθηκε όλο το σύστημα αμοιβών.

 

Όσο αφορά το Εξοικονομώ σου λέω ότι με εντολή τεκμαίρεται απόλυτα η πληρωμή όπως και να στα έδωσε. Η εντολή πληρωμής του ΤΕΕ γίνεται μόνο διατραπεζικά (και εφόσον τη χρησιμοποιούσαν όλοι οι συνάδελφοι δεν θα είχαμε κανένα θέμα συζήτησης τέτοιο ως προς το πρόγραμμα).

Θα έστελνε το ΤΕΕ και θα έλεγε στο υπουργείο ότι αυτός ο όρος του οδηγού τηρείται απόλυτα για τους μηχανικούς καθώς χρησιμοποιούν το 1ο ηλεκτρονικό σύστημα αμοιβών στη χώρα. Τώρα τι να πει. Μετά δε μας φταίει το ΤΕΕ συνάδελφοι. Να τα λέμε όπως είναι.

 

Επίσης η εντολή διασφαλίζει ότι το έργο υποβλήθηκε (καθώς α/α έχουν όλα τα έργα αλλά δεν έχουν υποβλήθεί όλα), εγκρίθηκε από τεε και ολοκληρώθηκε (μετά την πληρωμή) και φαίνεται αυτή η ολοκλήρωση.

Θέλω να θυμίσω σε παλαιότερους συναδέλφους (μιας και σήμερα δεν έχουμε πολλές οικ. αδ) την εγκύκλιο του 2008 περί ακυρότητας οικ. αδειών (ως διοικητικών πράξεων) εξαιτίας ανακριβών στοιχείων στο σύστημα αμοιβών.

 

Στους συναδέλφους που με ρώτησαν γιατί δεν πληρώνω και υπερ ΤΕΕ της εντολής:

Ν 4093/12 (ΦΕΚ Α 222/12-11-12) σημείο Η.6.4 (2ο μνημόνιο).

Για το ελεύθερο της αμοιβής (γενικά):

Ν. 3919/2011 - Αρ. 7 - Μηχανικοί παρ. 1

Για την κατάργηση αμοιβών του ΠΔ100/2010 (ειδικά για τα ΠΕΑ):

Ν. 4409/2016, Ν. 4512/2018
Για τη χρήση του πληροφοριακού συστήματος σε άδειες δόμησης:

ΥΠΕΚΑ 226/2017 για οικ. άδειες

Η ΕΕΤΕΜ έχει κάνει ανάλογες κινήσεις (με όσα ζητάτε πχ την κατάργηση των εντολών) για τα μέλη της εδώ:

Έγγραφο ΕΕΤΕΜ

 

Κούρασα μάλλον.

ΝΑΙ η εντολή είναι υποχρεωτική όσο υποχρεωτικός είναι ο α/α έργου και κατ' επέκταση το σύστημα αμοιβών στην έκδοση ΠΕΑ. Αν βγει το πεδίο α/α έργου από το Buildingcert το συζητάμε.

Edited by Sw0rdf1sh
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sw0rdf1sh ευχαριστώ για την απάντηση και τις ολοκληρωμένες σκέψεις περί εντολής αμοιβών του ΤΕΕ.

 

Μια ερώτηση ακόμη...στην περίπτωση πολυκατοικίας ο συμβουλος έργου πληρώνεται και για κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά?

Είδα σε μια περίπτωση που είχα πολυκατοικια με 2 διαμερίσματα το σύστημα έβγαλε αμοιβή στην αίτηση της πολυκατοικίας από τον εκπρόσωπο 192ευρω, αμοιβή για το διαμέρισμα α 248 ευρω και αμοιβή για το διαμέρισμα β 248 ευρω...ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

O πελάτης θα μου κάνει μεταφορά σε λογαριασμό προσωπικό και όχι όψεως. Θα υπάρχει θέμα ;

 

Κανονικά, μόνο στον δηλωμένο επαγγελματικό λογαριασμό μπορεί να γίνει η μεταφορά.

Το Εξοικονομώ μάλλον δε θα έχει πρόβλημα αν γίνει σε άλλο λογαριασμό, αλλά σε περίπτωση ελέγχου από εφορία θα έχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.