Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβές μηχανικών - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

5 ώρες πριν, yian said:

Σε αντίστοιχες δικές μου περιπτώσεις προσανατολίζομαι στο να εκδόσω ΕΕΜΚ για το " ιστ) Για τους αγωγούς αερισμού καθώς και τις λοιπές εγκαταστάσεις και κατασκευές που αναφέρονται στις παραγράφους 2β, 2δ, 2στ και 3 του άρθρου 19 του ν. 4067/2012"  (και θα αφορά τον ηλιακό συλλέκτη).

Βέβαια στη περίπτωσή σου απαιτείται η ΕΕΜΚ λόγω θερμομόνωσης (εκτός και εάν είναι εσωτερική)

Περιμένω ωστόσο και εγώ τα σχόλια των υπόλοιπων  συναδέρφων στο ερώτημά σου.
 

ΕΕΔΜΚ λόγω εξωτερικής θερμομόνωσης οροφής δεν απαιτείται... μόνο όψεων - στεγών.

Επίσης το 2β για τον ηλιακό συλλέκτη το εξειδικεύει για "άμεση επαφή του δοχείου με την άνω στάθμη του δώματος και τοποθέτηση του συλλέκτη πάνω από αυτό"... ισχύει για κλασικές περιπτώσεις ηλιακών???

5 ώρες πριν, *olga* said:

1. Όταν ανεβάζεις παραστατικό για μελέτη πρέπει να ανεβάσεις στο σύστημα κ την μελέτη

2. Στον οδηγό γράφει:  Η αμοιβή για τυχόν μελέτες και εγκρίσεις απαιτούμενες από την κείμενη νομοθεσία για την ορθή υλοποίηση παρεμβάσεων.

Άρα λογικά δεν επιδοτείται κάποια άλλη μελέτη πέρα από την ΕΕΜΚ κ την μελέτη αερίου για φυσικό αέριο.

 

Είναι υποχρεωτικό να ανεβάσουμε και τη μελέτη στο σύστημα?? που το γράφει??? ή τη ζητούν κατά περίπτωση συμπληρωματικά??? αλλά ακόμα και να ζητηθεί ίσως μπορούμε να ανεβάσουμε π.χ. υπολογισμούς για τον ηλιακό, υπολογισμό για τη θερμομόνωση, μελέτη - υπολογισμούς θερμικών απωλειών για σύστημα θέρμανσης ή ψυκτικών φορτίων σε περιπτώσεις κλιματιστικών κλπ...

Όλα αυτά δεν είναι απαιτούμενα από τη νομοθεσία ή/και τις απαιτήσεις του ίδιου του προγράμματος για την ορθή υλοποίηση παρεμβάσεων???

Edited by fpap71
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την μελέτη την ζητάνε κατά τον έλεγχο. Μου έχει τύχει.

Μελέτες απαιτούμενες από την κείμενη νομοθεσία καταλαβαίνω ότι είναι μελέτες που επιβάλλεται να γίνουν βάση νομοθεσίας. Οι μελέτες που αναφέρεις δεν είναι υποχρεωτικό να γίνουν. Έτσι το ερμηνεύω εγώ. Κ εγώ είχα κάποιες λίγες περιπτώσεις χωρίς θερμομόνωση κ αέριο αλλά δεν έβαλα κάτι κ πήγαν χαμένα τα 248€.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κόψει κανείς ΑΠΥ για μελέτη φυσικού αερίου (τα γνωστά €248), και αν ναι,  εγκρίθηκε; 

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Κατά την υποβολή της αίτησης ενός ωφελουμένου στο σύστημα του προγράμματος είχα δηλώσει "ΌΧΙ" στην ερώτηση αν " Θα απαιτηθεί η εκπόνηση μελετών για την υλοποίηση του έργου; * ". Ωστόσο, στην πορεία διαπίστωσα ότι απαιτείται η έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας για τις εργασίες που είχαμε προϋπολογίσει με τον ωφελούμενο και έτσι μπήκα στη διαδικασία έκδοσής της μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος αδειών. Σημειώνω ότι στο σύστημα του προγράμματος και συγκεκριμένα στην καρτέλα "καταχώρηση λοιπών εξόδων" δεν μου εμφανίζει πεδίο για την αμοιβή μελέτης.

Μπορώ τώρα να πληρωθώ την μελέτη; Μπορώ να ζητήσω να μου "ανοίξουν" τα στοιχεία της αίτησης ώστε να αλλάξω την απάντηση σε "ΝΑΙ" και να καταχωρήσω το κόστος μελέτης ώστε να πληρωθώ; Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, yiannis_veria said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Κατά την υποβολή της αίτησης ενός ωφελουμένου στο σύστημα του προγράμματος είχα δηλώσει "ΌΧΙ" στην ερώτηση αν " Θα απαιτηθεί η εκπόνηση μελετών για την υλοποίηση του έργου; * ". Ωστόσο, στην πορεία διαπίστωσα ότι απαιτείται η έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας για τις εργασίες που είχαμε προϋπολογίσει με τον ωφελούμενο και έτσι μπήκα στη διαδικασία έκδοσής της μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος αδειών. Σημειώνω ότι στο σύστημα του προγράμματος και συγκεκριμένα στην καρτέλα "καταχώρηση λοιπών εξόδων" δεν μου εμφανίζει πεδίο για την αμοιβή μελέτης.

Μπορώ τώρα να πληρωθώ την μελέτη; Μπορώ να ζητήσω να μου "ανοίξουν" τα στοιχεία της αίτησης ώστε να αλλάξω την απάντηση σε "ΝΑΙ" και να καταχωρήσω το κόστος μελέτης ώστε να πληρωθώ; Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Δυστυχώς δεν μπορείτε να την πληρωθείτε. Δεν μπορεί να αυξηθεί ο προϋπολογισμός της αίτησης σας

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Οι μελέτες πληρώνονται από το πρόγραμμα κατά 100% ή κατά το ποσό της επιδότησης του οφελούμενου (π.χ. 60%)?

Αν ισχύει το δεύτερο τότε να υποθέσω ότι σε περίπτωση μη δανεισμού πρέπει να μεταφέρει ο ωφελούμενος το υπόλοιπο στον λογαρισμό του μελετητή ως ίδια κεφάλαια?

π.χ. 40% των 248€ άρα 99,20€ ?

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2018 at 11:10 ΠΜ, zxgr said:

για μηχανικούς βέβαια το στερεότυπο στην ααδε ειναι: Η δυνατότητα εισαγωγής ΕΛ για τον ΑΦΜ σας θα ενεργοποιηθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα

Η εφαρμογή δήλωσης ΕΛ είναι εδώ:

https://www.aade.gr/epicheireseis/phorologikes-yperesies/epaggelmatikos-logariasmos

Δοκίμασε να μπεις. Εμένα δέχτηκε κανονικά τους λογαριασμούς μου.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα πολλαπλής επιλογής :

Η ΑΠΥ σύμβουλου έργου πρέπει να κοπεί: 

1. μετά το Β' ΠΕΑ,

2. με ημερομηνία μεταγενέστερη των τιμολογίων προμηθευτών αλλά πριν το Β' ΠΕΑ,

3. με ημερομηνία μεταγενέστερη των τιμολογίων προμηθευτών και μετά το Β' ΠΕΑ,

4. δεν μας ενδιαφέρει αρκεί να κοπεί με ημερομηνία πριν τη προώθηση της αίτησης προς έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.