Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές μηχανικών - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος μηχανικός ανάδοχος έργου - εργολάβος κάποιου εξοικονομώ ?

Μήπως γνωρίζει τι είδους παραστατικά πρέπει να κοπούν? (Παροχή υπηρεσιών ή λιανική πώληση αγαθών?)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα,

  1. Προχώρησα στην έκδοση ΑΠΥ για το 1ο ΠΕΑ το Μάρτη του 2018 (όποτε και εκδόθηκε το ΠΕΑ) όμως δεν πληρώθηκα τότε, έπειτα απο συννενόηση με το πελάτη ο οποίος είναι φίλος.
  2. Πελάτης προχωρά σε παρεμβάσεις, τιμολόγια προμηθευτών κλπ
  3. Επειτα μου μεταφέρει τα χρήματα για το 1ο ΠΕΑ στη τράπεζα (ακόμα δεν έχω εκδόσει το 2ο ΠΕΑ)

Ερώτηση:

Ειναι δεκτό το γεγονός ότι η απόδειξη του 1ου ΠΕΑ είναι κατα πολύ προγενέστερη από τη μεταφορά των μετρητών;

Αν όχι, θα ακυρώσω τη παλαια ΑΠΥ και θα εκδώσω νέα που θα συμφωνεί με την ημερομηνία μεταφοράς των μετρητων μέσω τραπέζης.

Ομως σε αυτή τη περίπτωση η ΑΠΥ του 1ου ΠΕΑ: α) δε θα συμφωνεί με την ημερομηνία του ΠΕΑ, β) θα είναι και μεταγενέστερη των τιμολογίων των παρεμβάσεων.

Αν μπορεί κάποιος να συμβουλέψει στο παραπάνω θα το εκτιμούσα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

@YannisK  Το θέμα πιστεύω είναι καθαρά λογιστικό.

Το πρόγραμμα ζητάει (ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Χ):

Απόδειξη παροχής υπηρεσιών 1ης ενεργειακής επιθεώρησης (Α’ ΠΕΑ) συνοδευόμενη από παραστατικά εξόφλησης.

Δεν προκύπτει από κάπου ότι πρέπει να εξοφλείται το ΠΕΑ την ίδια ημέρα, απλά το θέλει αποδεδειγμένα εξοφλημένο.

Πιστεύω, όμως, ότι από τη στιγμή που δεν γίνεται εξόφληση τη στιγμή που εκδίδεται η ΑΠΥ, τότε θα πρέπει είναι τσεκαρισμένο το "με πίστωση" και όχι το "μετρητοίς" για να μπορείς να δικαιολογήσεις την μεταγενέστερη εξόφληση. 

Edited by lloyd
Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2019 at 2:46 ΜΜ, lloyd said:

@YannisK  Το θέμα πιστεύω είναι καθαρά λογιστικό.

Το πρόγραμμα ζητάει (ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Χ):

Απόδειξη παροχής υπηρεσιών 1ης ενεργειακής επιθεώρησης (Α’ ΠΕΑ) συνοδευόμενη από παραστατικά εξόφλησης.

Δεν προκύπτει από κάπου ότι πρέπει να εξοφλείται το ΠΕΑ την ίδια ημέρα, απλά το θέλει αποδεδειγμένα εξοφλημένο.

Πιστεύω, όμως, ότι από τη στιγμή που δεν γίνεται εξόφληση τη στιγμή που εκδίδεται η ΑΠΥ, τότε θα πρέπει είναι τσεκαρισμένο το "με πίστωση" και όχι το "μετρητοίς" για να μπορείς να δικαιολογήσεις την μεταγενέστερη εξόφληση. 

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Αρα νομίζω ότι το πιο σωστό είναι να εκδώσω νέα ΑΠΥ για το πρώτο ΠΕΑ όπου θα συμφωνεί με την ημερομηνία πληρωμής του (αλλά όχι με την ημ/νια έκδοσης του ΠΕΑ).

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, YannisK said:

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Αρα νομίζω ότι το πιο σωστό είναι να εκδώσω νέα ΑΠΥ για το πρώτο ΠΕΑ όπου θα συμφωνεί με την ημερομηνία πληρωμής του (αλλά όχι με την ημ/νια έκδοσης του ΠΕΑ).

Νομίζω ότι είναι καλύτερα να ρωτήσετε το λογιστή σας. Το προγραμμα δεν έχει πρόβλημα στο ποτέ θα είναι κομμένη η απόδειξη και στο ποτέ θα πληρωθεί από τον ωφελούμενο. Αν από λογιστικής άποψης δεν υπάρχει θέμα δεν χρειάζεται να ακυρώσετε την παλια και να βγάλετε νέα. Αυτό που σίγουρα ισχύει για το προγραμμα είναι ότι δεν πρέπει να γράφει  επι πιστώσει 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την Γεωργία, αναφορικά γενικότερα στην συμβουλή από λογιστή, και στο υπόλοιπο σχόλιό της.

Η είσπραξη έχει αποσυνδεθεί από την τιμολόγηση (και κατ' επέκταση από την φορολογία εισοδήματος και την φορολογία ΦΠΑ).
Στη λογιστική των δεδουλευμένων εσόδων (και εξόδων), ο χρόνος της πραγματοποίησης των εσόδων δεν ταυτίζεται με το χρόνο της είσπραξης τους.
Γενικότερα για τον χρόνο έκδοσης του ΤΠΥ ή της ΑΛΣ ισχύουν τα αναφερόμενα στον ν.4308/2014, άρθρο 11 και 13 αντίστοιχα.
Σε γενικές γραμμές η τιμολόγηση γίνεται με το πέρας των εργασιών ή τμήματος εργασιών όπου μπορεί να γίνει απαιτητό κάποιο ποσό. Η τιμολόγηση θα γίνει είτε πληρωθεί η εργασία είτε δεν πληρωθεί (ακόμη και ποτέ).
Πάντως σύμφωνα με τα ΕΛΠ, δεν είναι στα υποχρεωτικά στοιχεία (είτε η ένδειξη "μετρητοίς", είτε "επί πιστώση", είτε γενικότερα ο τρόπος εξόφλησης) που πρέπει να έχει ένα παραστατικό για να θεωρηθεί ως "τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών" αν πρόκειται για υπηρεσίες σε επιτηδευματία ή εταιρεία, ή ως "απόδειξη λιανικών συναλλαγών για παροχή υπηρεσιών" αν πρόκειται για παροχή υπηρεσιών σε φυσικό πρόσωπο. Αυτό (ο τρόπος πληρωμής) σοφό είναι είναι να καθορίζεται στο συμφωνητικό.
Πέραν των παραπάνω όταν έχει σημειωθεί το "μετρητοίς" σημαίνει ότι η συμφωνία είναι να πληρωθεί επιτόπου το παραστατικό. Δεν σημαίνει όμως ότι έγινε και εξόφληση. Στην πραγματικότητα όταν υπάρχει η ένδειξη "μετρητοίς" αλλά το τιμολόγιο δεν εξοφλήθη, οι τόκοι αρχίζουν να τρέχουν από την ημερομηνία έκδοσης του τιμολογίου σε περίπτωση που θες να κινηθείς .... διαφορετικά ... προς τον πελάτη .... Άλλο το "μετρητοίς" και άλλο το "εξοφλήθη" ! Το "εξοφλήθη" μπορείς να το πιστοποιήσεις π.χ. με μια απόδειξη  είσπραξης στο ακριβές ποσό αν πρόκειται για πληρωμή με μετρητά (και με υπογραφές και των δύο στην απόδειξη είσπραξης) ή με την αναγραφή επί του παραστατικού της λέξης "εξοφλήθη" και με υπογραφές και των δύο ή με την κατάθεση στην τράπεζα με ανάλογη αιτιολογία π.χ. "Εξόφληση παραστατικού τάδε ημερομηνίας και αριθμού του τάδε  μηχανικού που αφορά σε ...ποσού  .... κλπ κλπ ... που να συνάδει ότι αφορά το συγκεκριμένο παραστατικό τιμολόγησης ακριβώς ίσου ποσού διότι μια απλή κατάθεση δεν σημαίνει και εξόφληση ... π.χ. μπορεί να σου κάνει δύο καταθέσεις από διαφορετικές τράπεζες διότι έτσι εξυπηρετεί τον πελάτη οπότε θα πρέπει να κόψεις και εξοφλητική απόδειξη με αναφορά στα παραστατικά ... προσωπικά θεωρώ σε κάθε περίπτωση είτε με μετρητά είτε με καταθέσεις καλό είναι να υπάρχουν και οι ανάλογες αποδείξεις είσπραξης και τέλος η εξοφλητική ....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Για εγκατάσταση λέβητα φυσικού αερίου απαιτείται τελικά υποχρεωτικά μικρής κλίμακας? Πρόκειται για οροφοδιαμέρισμα με δικό του δίκτυο θέρμανσης και θα γίνει αντικατάσταση του λέβητα πετρελαίου με φυσικού αερίου μαζί ασφαλώς με την τοποθέτηση των σωληνώσεων φ.α. στην πρόσοψη. Αν δεν χρειάζεται η μικρών εργασιών πληρώνετε η μελέτη φυσικού αερίου ξεχωριστά? (χωρίς θεώρηση δηλαδή της πολεοδομίας)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

Έχω εκδώσει το 1ο ΠΕΑ ένα χρόνο πριν, όταν ξεκίνησε το πρόγραμμα και ενώ είχα κάνει συμφωνητικό τότε, δεν είχα πληρωθεί, οπότε δεν είχα κόψει και κάποια απόδειξη.

Τώρα που έχω κάνει και το 2ο ΠΕΑ και θα πληρωθώ και για τα 2 μαζί μέσω τράπεζας, θα υπήρχε πρόβλημα αν έκοβα τώρα μια απόδειξη και για τα 2 (θα φαίνονται ξεχωριστά τα αντίστοιχα ποσά)?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι.

Τελικά, μήπως γνωρίζει κάποιος ποιες μελέτες δικαιολογεί το πρόγραμμα πέρα της ΕΕΜΚ και της μελέτης φυσικού αερίου; από ότι διάβασα πιο πριν, έχουν και άλλοι το ίδιο ερώτημα. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, 

έχω εκδώσει το 1ο ΠΕΑ αρκετό καιρό πριν και έκανα την πληρωμή ηλεκτρονικά, με εντολή από ΤΕΕ αλλά με μεταφορά από τον λογαριασμό μου, για διευκόλυνση του πελάτη μου. Στο ονοματεπώνυμο ιδιοκτήτη φαίνεται το δικό του, αλλά προφανώς ο αριθμός λογαριασμού χρέωσης είναι ίδιος με τον αρ. λογαριασμού μηχανικού. Μπορεί αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα στον έλεγχο; Σκέφτηκα να ζητήσω από τον πελάτη να μου κάνει κανονικά την κατάθεση ο ίδιος, για να ανεβάσω αυτό το παραστατικό, αλλά δε θα μπορεί να γίνει με την εντολή πληρωμής που είχα εκδώσει, και που φαίνεται στο ΠΕΑ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.