Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβές μηχανικών - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

On 23/9/2019 at 6:21 ΜΜ, Χάρης Μιχαλόπουλος said:

Καλησπέρα! 

Σε νέα σημερινή αίτηση για 143 τετραγωνικά στο ΕΝΤΥΠΟ ΑΙΤΗΣΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕΚΟ II αναφέρει στις ΛΟΙΠΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ (ΑΝΩΤΑΤΑ ΠΟΣΑ) ΠΟΥ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

1)Κόστος (2) Ενεργειακών Επιθεωρήσεων 551,12

2)Κόστος Συμβούλου 220,44

3)Κόστος Μελετών 220,44

Γνωρίζει κανείς γιατί δεν ισχύει το 310 +310 +248 +248;

Καλησπέρα σας,

Μου έχει τύχει κ εμένα ανάλογη περίπτωση...Προσωπικά θεωρούσα ότι το ποσό των ενεργειακών επιθεωρήσεων θα μείνει το σωστό κ θα γίνει μείωση στα κόστος του συμβούλου κ στο κόστος των μελετών ώστε να μην υπερβεί το συνολικό κόστος ..Το ερώτημά μου είναι : για να γίνει η κατάθεση για το α' ΠΕΑ θα κοπεί δελτίο παροχής σύμφωνα με τον αρχικό υπολογισμό ή με ότι βγάζει το πρόγραμμα;; Προφανώς εννοείτε ότι κ μεγαλύτερο να κοπεί το πρόγραμμα επιδοτεί το ποσό που λέει...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμβαίνει γιατί το ανώτατο ποσό για αυτά που αναφέρεις (σε μονοκατοικία ή διαμέρισμα) είναι 992€

 

edit

@m.g. η απάντηση αφορούσε την ερώτηση στη παράθεση...

Αφού γνώριζες εκ των προτέρων οτι το ΠΕΑ ήταν για το ΕΚΟ ΙΙ θα έπρεπε να υπολογίσεις την αμοιβή σύμφωνα με δεδομένα του προγράμματος

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το ΠΕΑ αφορούσε ακίνητο εμβαδού 107.57 τ.μ οπότε η αμοιβή του σύμφωνα ήταν 62+ ( 1,86 *107,57 ) = 262,08  .

Κ επειδή γίνεται υπέρβαση του 992 το πρόγραμμα το διαμοιράζει ως εξής :

Μέγιστο επιλέξιμο κόστος ενεργειακών επιθεωρήσεων : 509,70
 
Μέγιστο επιλέξιμο κόστος Συμβούλου Έργου : 241,15
Μέγιστο επιλέξιμο κόστος τυχόν μελετών : 241,15
Οπότε κόβεται δελτίο παροχής σύμφωνα με το αρχικό ποσό ή με του προγράμματος;
επίσης ο υπολογισμός που κάνει το πρόγραμμα πως γίνεται;
 
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, m.g said:

Το ΠΕΑ αφορούσε ακίνητο εμβαδού 107.57 τ.μ οπότε η αμοιβή του σύμφωνα ήταν 62+ ( 1,86 *107,57 ) = 262,08  .

Κ επειδή γίνεται υπέρβαση του 992 το πρόγραμμα το διαμοιράζει ως εξής :

Μέγιστο επιλέξιμο κόστος ενεργειακών επιθεωρήσεων : 509,70
 
Μέγιστο επιλέξιμο κόστος Συμβούλου Έργου : 241,15
Μέγιστο επιλέξιμο κόστος τυχόν μελετών : 241,15
Οπότε κόβεται δελτίο παροχής σύμφωνα με το αρχικό ποσό ή με του προγράμματος;
επίσης ο υπολογισμός που κάνει το πρόγραμμα πως γίνεται;
 

Όπως και να το κόψεις (με το πρόγραμμα ή με το αρχικό ποσό) η διαφορά στην συνολική σου αμοιβή σου είναι 14€ και περίπου άλλα τόσα στις αμοιβές Συμβούλου και μελετών, οπότε δεν θα το έκανα θέμα.

Ο πελάτης σου σ' αυτή τη περίπτωση θα έχανε περίπου 28€ (δεν θα του τα επιστρέψει το πρόγραμμα)

Για το πως κάνει το πρόγραμμα τον υπολογισμό δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν το έχω ψάξει...αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει ας μας το γνωρίσει.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, dib said:

Όπως και να το κόψεις (με το πρόγραμμα ή με το αρχικό ποσό) η διαφορά στην συνολική σου αμοιβή σου είναι 14€ και περίπου άλλα τόσα στις αμοιβές Συμβούλου και μελετών, οπότε δεν θα το έκανα θέμα.

Ο πελάτης σου σ' αυτή τη περίπτωση θα έχανε περίπου 28€ (δεν θα του τα επιστρέψει το πρόγραμμα)

Για το πως κάνει το πρόγραμμα τον υπολογισμό δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν το έχω ψάξει...αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει ας μας το γνωρίσει.

Σας ευχαριστώ πολύ .

Πάντως επειδή έτυχε κ σε άλλες δυο περιπτώσεις που υπεβαλλα αντίστοιχη τροποποίηση αν κάποιος κατανοεί κάτι παραπάνω καλοδεχούμενο...

Καλή συνέχεια

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω, σε περίπτωση που το 1ο ΠΕΑ έχει τιμολογηθεί σε τιμή χαμηλότερη της μέγιστης επιτρεπτής (62 € επαυξημένη κατά 1,86 €/τ.μ. ωφέλιμης επιφανείας), ή ακόμα και σε περίπτωση που το 1ο ΠΕΑ δεν είναι επιλέξιμο λόγω πχ πληρωμής του με μετρητά, θα μπορούσε η 2η επιθεώρηση να τιμολογηθεί παραπάνω από το προαναφερθέν όριο, εφόσον βέβαια δεν προκύπτει υπέρβαση του συνολικού κόστους ενεργειακών επιθεωρήσεων, όπως αυτό συνολικά εμφανίζεται στην απόφαση υπαγωγής;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
On 1/3/2018 at 2:07 ΜΜ, Sw0rdf1sh said:

Όχι συνάδελφε. Πρέπει να το χεις εκδώσει.

Καλησπέρα 

Επομένως με ποιο τρόπο εξασφαλίζεις ότι θα πληρωθείς εφόσον δεν εγκριθεί ο πελάτης στο Εξοικονομώ ενώ εσυ έχεις εκδόσει το πεα ;

 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, tetris said:

Πληρώνεσαι με την παράδοση του ΠΕΑ στον πελάτη.

Συνεργάζομαι με μια εταιρία συμβούλων 

και μου είπαν ότι η πολιτικής του είναι να πληρώνονται για το φάκελο του Εξοικονομώ εφόσον εγκριθεί ο πελάτης 

Αλλα όπως καταλαβαίνω αυτό για μένα πρακτικά είναι αδύνατον ( να πληρώνομαι το πεα εφόσον εγκριθούν )

Link to comment
Share on other sites

Να ένα καλό παράδειγμα "σωστού" επιχειρηματία.

Τζιράρει τα λεφτά των άλλων, δίχως ρίσκο.

συμπλ.

κι εσύ τους λες ότι πολιτική σου είναι να πληρώνεσαι μόλις παραδώσεις την εργασία

αν δεν τους αρέσει, ας ψάξουν για άλλο θύμα...

Edited by tetris
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.