Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβές μηχανικών - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν το ΠΕΑ αφορά πολυκατοικία με τρεις ιδιοκτήτες η αποδειξη κόβεται και στους τρεις επιμερισμένη βάση χιλιοστών?

 

Από τον οδηγό του προγράμματος παρ 7.1 σελ 47 : "Στην περίπτωση πολυκατοικίας, εκδίδονται διαφορετικά παραστατικά για κάθε διαμέρισμα που αφορούν αποκλειστικά σε μη κοινόχρηστες παρεμβάσεις και ένα παραστατικό δαπανών, ανά είδος δαπάνης, για τις κοινόχρηστες παρεμβάσεις με την ένδειξη «διαχείριση πολυκατοικίας»"

 

Θεωρώντας ότι το ΠΕΑ είναι κοινόχρηστη δαπάνη πιστεύω ότι θα πρέπει να αντιμετωπισθεί με του ίδιο τρόπο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην περιπτωση μου όμως δεν υπάρχει διαχείριση, τρια οροφοδιαερίσματα είναι, φυσικά για τις ανάγκες του προγράμματος θα οριστεί ένας ως εκπρόσωπος, να κόψω την ΑΠΥ στα στοιχεία του εκπρόσωπου, με αιτιολογία ΠΕΑ που αφορά κοινόχρηση δαπάνη για το ΕΚΟ ΙΙ ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για τον χρόνο σου,

Στο έντυπο όμως επιμερισμού προϋπολογισμού, επιμερίζεις ακόμα και την αμοιβή και των δυο ΠΕΑ και αθροίζεις συνολικά τον προϋπολογισμό κάθε ιδιοκτησίας για τις κοινόχρηστες και μη επεμβάσεις. Μ’αυτό το σκεπτικό πιστεύω θα επιστραφούν (επιχορηγηθούν) τ’ ανάλογα ποσά στους  ιδιοκτήτες κάθε διαμερίσματος προσκομίζοντας πάντα τ’ αντίστοιχα Δελτία Αποδείξεων. Αν κόψω εγώ ΑΠΥ μόνο στον διαχειριστή-εκπρόσωπο, πως θα επιστραφεί το ποσό της αμοιβής του ΠΕΑ στον εκάστοτε ιδιοκτήτη;  

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα βρήκαν μεταξύ τους για να σε πληρώσουν, έτσι θα τα βρουν για να μοιράσουν τα επιστρεφόμενα... Άλλωστε μπορεί μέσω αυτού του εντύπου να κατατεθούν τα αντίστοιχα ποσά στους λογαριασμούς τους.

Edited by nick_61
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ κι εγώ ότι το μέγιστο επιλέξιμο είναι 62+1,86Χ(επιφάνεια)

π. χ. 62+1,86*80=210,80ε

οπότε ο ιδιοκτήτης επιδοτείται με ποσό ΑΠΥ μέχρι 210,80ε

 

ΥΓ. σήμερα το πρωί με τρελάνανε 2 ιδιοκτήτες οι οποίοι επιμένανε ότι ο μηχανικός πληρώνεται απο το πρόγραμμα 

και δεν θέλανε να με πληρώσουν για το Α ΠΕΑ...

μάλιστα μου αναφέρανε συγκεκριμένα ονόματα συναδέλφων που έγινε αυτό στο πρώτο εξοικονομώ !

το έχετε συναντήσει αυτό;

Edited by xar
Link to comment
Share on other sites

Πάω να κάνω ανάκληση του ΠΕΑ που είχε υποβληθεί για το εξοικονομώ Ι, για να εκδόσω νέο για το εξοικονομώ ιι.

Δηλώνω ότι το ΠΕΑ το έχει στην κατοχη της η τραπεζα, και μου ζητάει Υ/Δ του κατόχου (της τράπεζας;;; )

Ρε πάνε καλά;;

Δηλαδή ή θα δηλώσω ψευδώς ότι το ΠΕΑ δεν το έχει κανένας ή δε θα κάνω ανάκληση και θα εκδόσω νέο ΠΕΑ με τις νέες ΤΟΤΕΕ.

Αλλά το νομικό μας πλαίσιο δεν το βλέπω να τα πηγαίνει καλά!!

 

ΥΓ: στο εξοικονομώ Ι προφανώς τελικά δεν προχώρησε (γιατί η τράπεζα #%#^%#)

Edited by gkostis
Link to comment
Share on other sites

Πάω να κάνω ανάκληση του ΠΕΑ που είχε υποβληθεί για το εξοικονομώ Ι, για να εκδόσω νέο για το εξοικονομώ ιι.

Δηλώνω ότι το ΠΕΑ το έχει στην κατοχη της η τραπεζα, και μου ζητάει Υ/Δ του κατόχου (της τράπεζας;;; )

Ρε πάνε καλά;;

Δηλαδή ή θα δηλώσω ψευδώς ότι το ΠΕΑ δεν το έχει κανένας ή δε θα κάνω ανάκληση και θα εκδόσω νέο ΠΕΑ με τις νέες ΤΟΤΕΕ.

Αλλά το νομικό μας πλαίσιο δεν το βλέπω να τα πηγαίνει καλά!!

 

ΥΓ: στο εξοικονομώ Ι προφανώς τελικά δεν προχώρησε (γιατί η τράπεζα #%#^%#)

έχω και εγώ τέτοια περίπτωση

χρειάζεται ανάκληση με υ.δ του ιδιοκτήτη της κατοικίας

χρειάζεται όμως να γνωρίζεις τον αριθμό του ΠΕΑ

υπάρχουν οδηγίες στο

https://www.buildingcert.gr/files/revoke_manual.pdf

Edited by xar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.