Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβές μηχανικών - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Γιατί επί πιστώσει; τα πεα κόβονται κανονικά και εξοφλούνται μέσω τράπεζας. Εμείς δεν πληρωνόμαστε μέσω Εξοικονομώ. Τα χρήματα του πεα είναι τα μόνα που λαμβάνει ο ωφελουμενος επειδή ακριβώς εξόφλησε το μηχανικό.

Επί πιστώσει κόβουν οι προμηθευτές οι οποίοι και θα δηλωθούν και θα πληρωθούν εν τέλει από το πρόγραμμα μεσω προκαταβολής και τελικής εκταμίευσης.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το ΠΕΑ δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια υποχρέωση στην περίπτωση που η εξόφληση γίνει ταυτόχρονα... Από ότι διάβασα υποχρέωση "επί πιστώσει" είναι για τον σύμβουλο έργου και τις αμοιβές μελετών...

Link to comment
Share on other sites

Το λέω γιατί στα αποδεκτά παραστατικά (σελ. 47) αναφέρει μόνο όσα είναι επί πιστώσει(ΑΠΥ για μελέτες, υπηρεσίες, κλπ.). Και το μόνο που αναφέρει για τα ΠΕΑ είναι στην ίδια σελίδα πάνω-πάνω "καθώς επίσης και τα εξοφλημένα παραστατικά που αφορούν σε πληρωμή ενεργειακού επιθεωρητή", χωρίς να αναφέρει αν κόβονται επί πιστώσει και έπειτα εξοφλούνται. Άρα μπορώ να κόψω και με το μπλοκάκι που έχω χωρίς επί πιστώσει? Αλλά για την αμοιβή συμβούλου πρέπει να πάρω το αντίστοιχο μπλοκάκι.

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Ναι, νομίζω πως δεν χρειάζεται το "επί πιστώσει" στα ΠΕΑ

 

Εκτός αν μπορείς να γράψεις επάνω χειρόγραφα "επί πιστώσει".. δεν το ξέρω αφού δεν με έτυχε όταν είχα μπλοκάκι σαν το δικό σου (και μικρότερο μάλλον)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοβω απυ με ημερομηνια ιδια με του ΠΕΑ. Ο πελατης κανει καταθεση μετα απο 2 μερες. Λετε να υπαρχει καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

όχι βεβαια, να γραψει αιτιολογία ..........

Αιτιολογια στην καταθεση εννοεις φανταζομαι.

 

Η ημερομηνια του ΠΕΑ με την ΑΠΥ φορολογικα δεν πρεπει να ειναι την ιδια μερα?

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΟΣ 4308/2014

Άρθρο 13

Χρόνος έκδοσης στοιχείων λιανικής πώλησης
"Το στοιχείο λιανικής πώλησης (απόδειξη ή τιμολόγιο) εκδίδεται:
β) Σε περίπτωση παροχής υπηρεσιών, με την ολοκλήρωση της παροχής της υπηρεσίας.
"

 

 

Προσοχή!

Εάν η συναλλαγή γίνεται μεταξύ επαγγελματιών/εταιριών, οπότε εκδίδεται τιμολόγιο, δεν ισχύει το παραπάνω, αλλά το άρ. 11:

 

Άρθρο 11

Χρόνος έκδοσης τιμολογίου

"2. Ο χρόνος έκδοσης τιμολογίου καθορίζεται ως εξής:
α) Σε περίπτωση πώλησης αγαθών ή παροχής υπηρεσιών, τιμολόγιο εκδίδεται το αργότερο μέχρι τη 15η ημέρα του επόμενου μήνα της παράδοσης ή αποστολής αγαθών ή της ολοκλήρωσης της υπηρεσίας, κατά περίπτωση.
"

 

 

https://www.kodiko.gr/nomologia/document_navigation/99608/nomos-4308-2014

Link to comment
Share on other sites

Εχω εκδόσει ενεργειακά πιστοποιητικά για το εξοικονομώ αρχές Μαρτίου και δεν έχω πληρωθεί ακόμη ούτε έχω κόψει ακόμη απόδειξη.

Υπάρχει πρόβλημα αν η πληρωμή και η έκδοση της ΑΠΥ απέχουν χρονικά από την έκδοση του ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.