Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβές μηχανικών - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Οχι. Ο οδηγος το αναφερει. Δεν επιδοτουνται πληρωμες με μετρητα.

Δηλαδή πρέπει να εκδόσει κανείς αμοιβή και να τη δώσει στον πελάτη να πάει να καταθέσει κανονικά;

Σε ένα ΠΕΑ όπου δεν ήμουν σύμβουλος, απλά έκανα το ΠΕΑ, τα πήρα σήμερα μετρητά. Η εταιρεία που ανέλαβε «σύμβουλος έργου» μου ζήτησε να στείλω και την απόδειξη που έκοψα στους ανθρώπους. Υπέθεσα ότι τη θέλουν για να τη στείλουν όταν εγκριθεί και να επιδοτηθεί η αμοιβή μου.

Έχει νόημα να τα καταθέσω εγώ στον εαυτό μου; 

(Άσχετο αλλά η ως άνω εταιρεία έστειλε τους πελάτες στη Σωκράτους και στη Συγγρού να βρουν το στέλεχος χτες το πρωί  :shock: Και με έπαιρναν τηλ να με ρωτήσουν τον αριθμό αδείας τους. Ήθελα να'ξερα τί θα τους έλεγαν αν τελείωναν οι πόροι από χτες το μεσημέρι...) 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οδηγός προγράμματος παρ. 7.1 σελ. 49-50:

Σε  κάθε  περίπτωση, δεν  είναι επιλέξιμες συναλλαγές που  πραγματοποιούνται με  καταβολή  μετρητών.

Δεν γίνονται αποδεκτά τα ακόλουθα:

Η εξόφληση δαπανών με μετρητά ή με τη χρήση επιταγών τρίτων.

 

Πέρνα τα εντολή πληρωμής με ότι έχεις στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. Να υπάρχει το αποδεικτικό της εντολής τουλάχιστον.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Καταθεσέ τα εσυ στον εαυτο σου! και τέρμα. Καντο απο μηχάνημα αυτοματων συναλλαγων γραφοντας το ονομά της  αιτιολογια την εξόφληση του ταδε ΠΕΑ. τΚρατα το απόκομμα να της το δώσεις στο τέλος. Ουτε ΤΕΕ συστημα αμοιβων

Link to comment
Share on other sites

katrmp διαφωνώ απολύτως στο να παρακάμπτουμε το σύστημα αμοιβών τα χω ξαναπει. :sad: Πέρα από αυτό όμως:

Απλή μεταφορά από τον εαυτό του στον εαυτό του δεν είναι κάπως; Σε έλεγχο λες κάποιος στο πρόγραμμα να πει οκ είχε 310€ o μηχανικός και τα πήγαινε από τον 1 λογαριασμό στον άλλο και είμαστε οκ; :|

 

Είναι άλλο πράγμα η εντολή πληρωμής στο ΤΕΕ. Συνοδεύει το έργο και δεν υπάρχει άλλος τρόπος να γίνει πέρα από το τραπεζικό σύστημα.

Δε διαφωνώ ως προς την πληρωμή. Αν έρθει κάποιος στο pos και τυπώσεις το χαρτάκι μόνο μαζί με την απόδειξη θεωρώ θα είναι οκ στο πρόγραμμα (τραπεζική συναλαγή ζητάει ο οδηγός και όχι εντολή πληρωμής).

Όμως: Άλλο προσπαθεί να λύσει ο συνάδελφος εδώ. Ότι πήρε μετρητά.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να βγάλω εντολή πληρωμής, αφού έτσι κι αλλοιώς έχω καταχωρήσει το έργο στις αμοιβές μου... Απλά ρωτάω αν θα μετρήσει αν τα πληρώσω εγώ, με την εντολή πληρωμής και με μετρητά, στην τράπεζα στον εαυτό μου. Δηλαδή ό,τι θα έκανε ο πελάτης. Το θέμα είναι να τα πάρουν πίσω, κρίμα είναι.

Btw, γυναίκα συνάδελφος εδώ. Ευχαριστώ που κάθεστε βραδιάτικα και μου λύνετε τις απορίες (που δεν θα έπρεπε να έχω αν τα είχα διαβάσει λεπτομερώς).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για αυτο λέω αν πάς σε ΚΑΣ, δεν φαινεσαι εσυ αλλά η πελάτισσα. Χωρις βέβαια εντολη ΤΕΕ, γιατι τότε πρ΄πει να πάς ταμείο

Link to comment
Share on other sites

OK OK.

Λες να παει στο μηχάνημα σαν να ειναι ο "πελάτης". Αν γίνεται δε βλέπω πρόβλημα ως προς τις απαιτήσεις οδηγού.

 

Τέσπα. Εμένα με βολεύει εντολή (τη θεωρώ και υποχρεωτική εφόσον υπάρχει ακόμα εκείνο το α/α έργου στο BC). Γίνεται και ηλεκτρονικά πλέον (χωρίς έντυπο) και δεν κουνιέμαι. Φαίνεται το όνομα του πελάτη, το δικό μου σα μηχανικός, αμ.τεε, λογαριασμός μηχανικού και το έργο.

Δε μπορώ να στο επιβάλλω. Ο καθένας όπως νομίζει σωστότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ετσι λέω φιλε να το κάνει.

Δεν είναι θεμα επιβολής, και δεν το συζητάμε ότι ο τρόπος σου είναι απόλυτα σωστός

Link to comment
Share on other sites

Μετά το κατάλαβα katrmp. Απλά στο λέω μην το πάρεις στραβά που το υποστηρίζω έντονα στο forum.

Και στις 2 περιπτώσεις πάντως το ποσό μπαίνει στην τράπεζα. Αυτό ζητάει ο οδηγός πρακτικά.

Δε βλέπω πρόβλημα ως προς το πρόγραμμα ότι απ' τα 2 και να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.