Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές μηχανικών - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

εχω κα κόψω χρόνια εντολή πληρωμής. Οταν έκοβα, πήγαινα ένα έντυπο στην ΕΤΕ  το οποίο είχα πάρει από την τράπεζα, το υπερ ΤΕΕ δεν το έβαζα, και κατέθετα εγω τα λεφτα στον ταμία.

1. ισχύει ακόμα?

2, αν ο πελάτης πληρώσει με e-banking πώς θα γίνει, αφού δεν πάει ταμείο. Πώς θα εξοφληθει η εντολή πληρωμής? και το υπερ ΤΕΕ πως αποφευγεται?

3. με e-banking απο ίδια τράπεζα φαίνονται αμέσως?

4.  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. ισχύει. υπάρχει βέβαια νέα μορφή εντύπου.

2. web banking εθνικης : πληρωμές -> Επιμελητηρίων -> Αμοιβές μηχανικών (ΤΕΕ).

3. Έχει βαλέρ 1 μέρα μέχρι να κάνει η τράπεζα την εκκαθάριση

Link to comment
Share on other sites

 

2. web banking εθνικης : πληρωμές -> Επιμελητηρίων -> Αμοιβές μηχανικών (ΤΕΕ).

 

άρα επειδη έτσι θα γίνει, ακριβώς τι πρέπει να κάνω, αφού τυπώσω εντολή πληρωμής? Να την στείλω στο πελάτη, και τι άλλο? Το υπερ ΤΕΕ δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα, μέσω e-banking να μην εξοφλειται η εντολή πληρωμής?

Link to comment
Share on other sites

Εξοφλείται κανονικά και εμφανίζεται έπειτα και στο σύστημα αμοιβών.

Θα μπορούσες να το κάνεις και μόνος σου από τον ένα λογαριασμό στον άλλο (των αμοιβών) πχ αν πάρεις μετρητά.

Επειδή όμως θέλω να φαίνεται στη μεταφορά και ο λογαριασμός του πελάτη μου του τη δίνω.

 

Αυτό λέω. Ότι σε μας που είχαμε εντολές μας βάλανε POS. Και μετρητά όταν πέρναμε τα περνάγαμε πάλι μέσα.

Το 1ο που έγραψα όταν είδα αυτό στον οδηγό είναι ότι, ό,τι και να δώσει ο πελάτης είναι εξασφαλισμένη η διατραπεζική συναλλαγή σε μας. Θα δούμε και στην πορεία. Μην το δένετε.

Link to comment
Share on other sites

απλά αν μπορείς πές μου τί ακριβώς στοιχεία πρέπει να δώσω στο πελάτη.?

Πρεπει να του δώσω και iban ή αυτο δεν χρειάζεται και το περικλυει η εντολή πληρωμης? Δηλαδη θα χρησιμοποιήσει μόνο την εντολή πληρωμής χωρις iban?

Και βασικό βάζει όσα θέλει? Αφου η εντολή πληρωμής έχει το υπέρ ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Η εντολή πληρωμής του συστήματος αμοιβών έχει το όνομά του, το έργο, το δικό σου, τον αμ τεε σου, τον λογαριασμό που έχεις δηλώσει στο σύστημα αμοιβών, τον κωδικό πληρωμής, καθαρό ποσό και ποσό ΦΠΑ.

Τα χει όλα. Και με την εκτύπωση αυτή να πάει του το κάνουν στο ταμείο ή το κάνει με web banikng ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, ευχαριστώ. Και με το υπερ ΤΕΕ? Μπορει να βάλει όσα θέλει? Το παραλείπει? γιατι θα με πρήξει τι είναι αυτο?

Λετε να κολλήσει στο τέλος, διότι αυτος θα ανεβάσει στο εξοικονομώ, να φαίνεται και το υπερ ΤΕΕ?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

εσεις παιδιά με εντολή πληρωμής πληρώνεστε ή κατευθειαν με κατάθεση στον όψεως?

Επαγγελματικο τελικά δηλώσατε?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, άνοιξα επαγγελματικούς λογαριασμούς στις 3 από τις 4 μεγάλες τράπεζες κ' τους δήλωσα στην ΑΑΔΕ.

Δεν χρησιμοποιώ εντολές πληρωμής. Πληρώνομαι μετρητά (οι επαφές μου με ιδιώτες είναι μόνο για ΠΕΑ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.