Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβές μηχανικών - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


yian

Recommended Posts

Πως τεκμηριώνεις την ηλεκτρονική πληρωμή.

Ως προς την ηλεκτρονική πληρωμή πχ σε 1 πεα που εκδώθηκε 12ο/2017. 

Ακόμα και μετρητά να πήρες αν έχεις εντολή τα πέρασες στο τραπεζικό σύστημα μέσω εντολής.

Με το καταθετήριο της οποιαδήποτε τράπεζας  ή με την εκτύπωση της μεταφοράς των χρημάτων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην μπλέκετε ρε παιδια το γραφειοκρατικό σύστημα του ΤΕΕ με το εξοικονομώ....

Απλά τα πράγματα....κάνουμε το ΠΕΑ, το οριστικοποιούμε, κόβουμε ΑΠΥ, και ο πελάτης την επομένη άνει κατάθεση ηλεκτρονικα΄σε επαγγελματικό λογαριασμό σε οποιαδήποτε τράπεζα, χωρίς τα κωλόχαρτα του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ.

Προσωπικά, όπου απαιτείται να περάσω τον Α/Α του συστήματος αμοιβών του ΤΕΕ (ΠΕΑ ή 4495), απλά συμπληρώνω την περιγραφή έργου και το ονοματεπώνυμο του ιδιοκτήτη, τσιμπάω τον Α/Α και παρατάω τη δήλωση ως έχει.

Αντί να τους ξεχέ...ουμε όλους στο ΤΕΕ, που μας ταλαιπωρούν χωρίς λόγο με ένα σύστημα αμοιβών που δεν αποσκοπέι πουθενά, καθόμαστε και λέμε πάλι τα ίδια και τα ίδια...

 

Το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ έγινε όταν υπήρχαν ακόμα οι ελάχιστες αμοιβές και όταν υπήρχε η παρακράτηση 2% υπέρ ΤΕΕ. Τώρα που έχουν καταργηθεί όλα αυτά , για ποιο λόγο κρατάμε με νύχια και δόντια ένα αχρείαστο και δαπανηρό σε χρήμα και χρόνο σύστημα αμοιβών;;

 

Ας το καταργήσουμε λοιπόν στην πράξη εμείς οι μηχανικοί, χωρίς να συμπληρώνουμε τίποτα στο σύστημα. Απλά, να τσιμπάμε το νουμεράκι και να προχωράμε παρακάτω...

 

Συμφωνώ...

Link to comment
Share on other sites

πως κοιτάτε αν μια επέμβαση που θελει να κανει ο πελατης των καλύπτει ενεργειακα για να ειναι επιλέξιμος στο εξοικονομο χωρις να μπειτε στην διαδικασια του πρωτου ΠΕΑ και των σεναριων ( θελω να πω υπαρχει κανενα προγραμμα ή κατι αλλο προμελετης ή κατι τετοιο που μου διαφευγει );;;; το ρωταω αυτο γιατι στην περιπτωση που ξεκινας να κανεις ΠΕΑ και σεναρια θα πρεπει να πληρωθεις και αν μετα δεν μπορει να ανταπεξελθει στο κοστος των παρεμβασεων ο πελατης μενεις ξεκρεμαστος και ισως ερθεις σε διενεξει με τον πελατη για τα κοστοι του ΠΕΑ και της αιτησης ;;; 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμπειρικά μπορείς να του απαντήσεις αν κάτι είναι σχεδόν σίγουρο: για παράδειγμα αν κάποιος σου πει θέλω να βάλω μόνο κουφώματα ή κουφώματα κ τέντες ξέρεις ότι σχεδόν σίγουρα δεν πιάνει τον στόχο. Εγώ του το λέω από την αρχή χωρίς να πάω να μετρήσω. Τώρα αν κάτι δεν φαίνεται του εξηγώ ότι πρέπει να κάνω την μελέτη για την οποία θα πληρωθώ για να φανεί αν έχει τις προυποθέσεις

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουν μόνο κουφώματα, να τους δελεάζετε με τα 3 κλιματιστικά... :smile:

Με τη θέρμανση-ψύξη των νέων κλιματιστικών υπάρχουν μεγαλύτερα περιθώρια να "πιάσουμε" το στόχο... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Όταν βάζεις split νέας τεχνολογίας, και το κτίριο δεν έχει θέρμανση, τί δηλώνεις στα συστήματα θέρμανσης ? Επίσης στις μονάδες split τι συμπληρώνουμε στο δίκτυο διανομής , στις τερματικές μονάδες και στις βοηθητικές? Εγώ μέχρι στιγμής συμπληρώνω απλά του θεωρητικού συστήματος σε αυτά τα πεδία.

Link to comment
Share on other sites

ενας πελατης θελει να του πουλησω μεσο εξ οικονομο εναν λεβητα πελλετ ... μου ειπε οτι ειναι με επειδοτηση 65% ...εχει αναλαβει αλλος μηχανικος να του κανει τις αιτησεις και τα σχετικα .. δινω εγω προσφορα ... εγκρίνεται το προγραμμα μου δινει το 35% και του δινω τον λεβητα μετα περιμενω να εκδοθει το τελευταιο ΠΕΑ να γινει οριστκη εγκρυση απο το προγραμμα για να παρω τα υπόλοιπα ετσι δεν ειναι ;; 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι με ίδια κεφάλαια, θα σου δώσει 35% προκαταβολή. Εάν είναι με δάνειο θα πάρεις από την τράπεζα 70% του δανείου (35%του επιλέξιμου προυπολογισμού)= 24,5%. Τα υπόλοιπα όπως τα λες

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.