Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές μηχανικών - Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Μπορείς κάποιος να μου εξηγήσει πως ακριβώς θα γίνει η πληρωμή των ΠΕΑ μέσω τραπέζης?

  1. Καταθέτει το ποσό στην τράπεζα σε (επαγγελματικό ?) λογαριασμό μου και μετά εκδίδω ΑΠΥ με ημερομηνία μεταγενέστερη της 8/3(ή όποτε τέλος πάντων ανοίξει η πλατφόρμα)?
  2. Ή μέσω εντολής πληρωμής και έπειτα εκδίδω ΑΠΥ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λογικά και τα δύο είναι αποδεκτά.

Με την θολούρα που υπάρχει με τους επαγγελματικούς λογαριασμούς (στην ααδε νομίζω ακόμη δεν έχει ενεργοποιηθεί η δυνατότητα να δηλώσουμε επαγγελματικούς λογαριασμούς), εγώ θα επέλεγα την εντολή πληρωμής μέσα από το σύστημα των αμοιβών του τεε. τον παραδοσιακό τρόπο.

απ'ότι έχει ειπωθεί εδώ μέσα (δεν το εχω διασταυρώσει ακόμη) στο web banking της εθνικής υπάρχει η δυνατότητα να σου καταθέσει ηλεκτρονικά ο πελάτης τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Γενικά επικρατεί ένα μπάχαλο στο πρόγραμμα. Στην αρχή προειδοποιούσα τους πελάτες μου για όλες αυτές τις δυσκολίες και ασάφειες του προγράμματος και να χουν υπομονή γιατί στο τέλος με τη βιασύνη πολύ πιθανόν να πέσει άκυρο. Πλέον επειδή κάνεις δεν δείχνει να καταλαβαίνει και επειδή ο ένας επηρεάζεται απ' τον άλλον(λες και μέσα σε μία μέρα θα εξαντληθούν τα λεφτά), κάνω ότι μου ζητούν. Αίτηση στις 8/3 πρωί πρωί? Ότι πείτε.

 

Υ.Γ: Ελπίζω με το που θα ανοίξει η πλατφόρμα να μας λυθούν πολλές απορίες, αν και χλωμό το βλέπω. Καλό βράδυ σε όλους και καλό ξημέρωμα!

 

EDIT: PERDA Μόνο μέσω τραπεζικού συστήματος όλες οι πληρωμές, αμοιβές.

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

παιδια η ΑΠΥ δεν μπορεί να είναι μεταγενέστερη της πληρωμης. Αφου εκδωσεις το ΠΕΑ, κόβεις και ΑΠΥ. Και τα λεφτα στα βάζει ή αμέσως ή μεταγενέστερα. Δεν πειράζει.

Εμενα τα κατέθεσε με e-banking στον όψεως. Δεν έκδοσα εντολή πληρωμής.

Link to comment
Share on other sites

Μα με την απόδειξη δεν δηλώνεις ότι έλαβες το ποσό της αμοιβής? Πως γίνεται να δηλώσεις πρώτα ότι πήρες τα λεφτά και να φανούν μετά στην μεταφορά/πληρωμή? Η απόδειξη κανονικά θα πρέπει να εκδίδεται αφότου πληρωθείς(άρα μετά την κατάθεση στην τράπεζα). Έτσι τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ την έννοια της ΑΠΥ, εφόσον πάνω δεν αναφέρεται ο τρόπος πληρωμής και αν εξοφλήθηκε το ποσό.

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Μα παιδια, ο εγκαταστατης του ηλιακου, θα κόψει ΑΠΥ και θα την πληρωθει σε ένα χρόνο. Η ΑΠΥ κόβεται με την παροχη υπηρεσιών, άσχετα πότε θα πληρωθεί.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.