Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

3K/2018


filippaki

Recommended Posts

Τώρα που το ξαναβλέπω, το χαρτί αυτό αφορά μηχανολογους. Εγώ έχω τελειώσει βιομηχανικό σχεδιασμό. Η σχολή πλέον δεν υπάρχει έχει ενταχθεί στους μηχανολογους. Εγώ θα κανω αίτηση για τις θέσεις μηχανολογους μηχανικού μια και στα απαραίτητα πτυχία για τη θέση έχει το δικό μου.

μεταπτυχιακά κ.α όπως γλώσσες κτλ έχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μεταπτυχιακά Όχι και από γλώσσα αγγλικά

δεν νομίζω οτι χωρίς μόρια απο μεταπτυχιακό και πάνω έχει κάποιος ελπίδες για δημόσιο. Πλέον αυτοί που μπαίνουν δημόσιο σε διαγωνισμούς ειναι κυρίως κάτοχοι διδακτορικού & πλήρης χρόνος προυπηρεσίας που μοριοδοτείται & γλώσσα/γλώσσες. Εσυ κάνε την προσπάθειά σου αν θες φυσικά αλλά δύσκολο το βλέπω (και απο προσωπική εμπερία)

Link to comment
Share on other sites

Έχω γλώσσα, πλήρη μόρια από εμπειρία και εντοπιότητα. Και εγώ βασικά δεν πολυπιστευω να μπω αλλά θα κανω μια προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν διαβάζω αποτελέσματα για ΤΕ, επειδή διδακτορικά εκεί ακόμα δεν παίζουν πολλά, ίσως υπάρχουν ελπίδες. Αν η θέση ήταν ΠΕ θα το αποκλείαμε.

Link to comment
Share on other sites

Διδακτορικα δεν παίζουν πολλά άλλα μεταπτυχιακά παρά πολλά. Οι θέσεις για ΠΕ και ΤΕ ελάχιστες όπως πάντα με τους αποφοίτους Γυμνασίου και λυκείου να πλαισιώνουν όπως πάντα το δημόσιο.

:/

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να διορίζονται ως ΔΕ-ΥΕ αλλά να έχουν βγάλει πανεπιστήμιο. Ελλείψει άλλων προκηρύξεων και οι ΠΕ-ΤΕ σαν ΔΕ κοιτάνε να διοριστούνε. 

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αλλά δεν είναι μου φαίνεται προσωπικά σωστό.Τεσπα μεγάλη κουβέντα και θα βγούμε και off topik όποτε άστο...

Αλλά ρε Δημόσιο είναι δυνατόν εγώ που σπούδαζα 4 και 5 χρόνια να μην έχω προτεραιότητα σε σχέση με κάποιον ανειδίκευτο;Ακόμα και για τη θέση του ανειδίκευτου.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε αυτό θα σε βόλευε διότι και από σένα θα ήθελε να προηγηθεί κάποιος που σπούδασε 10 χρόνια (πχ ο ΠΕ με το διδακτορικό νιώθει κι αυτός αδικημένος που δε τον προτιμάνε σε μια θέση ΤΕ). Πιο πολλές ελπίδες λοιπόν έχεις τώρα. Το άλλο σύστημα θα ήταν εντελώς προβλέψιμο.

 

Υποτίθεται όμως ότι σε κάθε θέση μοριοδοτούνται μόνο τα προσόντα που σχετίζονται με αυτή. Πχ στον ανειδίκευτο μετράει πόσο έχεις δουλέψει ως ανειδίκευτος, δηλαδή το σύνολο των ενσήμων του ίκα.

 

Και γενικά η λογική του δημοσίου είναι να ξεκινάμε από τεχνικό λύκειο και αφότου μπούμε σε μια θέση στα 20 μας να το πάμε σιγά σιγά μέχρι διδακτορικό παράλληλα με τις προαγωγές και παίρνοντας και άδειες για όλα αυτά.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Χίλιες φορές να γινόταν αυτό από κάποιον ΠΕ.Πρεπει επιτέλους το δημόσιο να στελεχωθεί από άξιους και σπουδαγμένους ανθρώπους.Πας σε δημόσια υπηρεσία και βλέπεις υπαλλήλους (υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις) απαράδεκτους σε όλα τα επίπεδα.

Και ένα ποδοσφαιρικό παράδειγμα, είσαι ομάδα β εθνικής και σου προτείνεται για την ίδια θέση του senter for με τα ίδια χρήματα ο Μέσι και ο Μητσος.Ε άμα διαλέξεις τον Μήτσο είσαι άξιος της μοίρας σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.