Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ 2018 και ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ Ε1


noe

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.... Με ενδιαφερει να κανω αιτηση στο νεο Εξ οικονομω και εχω ενα θεμα που θελω την βοηθεια σας.

Αγορασα ενα σπιτι (στο οποιο και κατοικω )το 2017 πραγμα που σημαινει οτι δεν υπαρχει ακομη στο Ε1 μου. Εννοητε οτι το εχω δηλωση αμεσα στο Ε9 την αγορα και μαλιστα ειναι το μονο ακινητο που εχω. Σημερα επισης εκανα αιτηση αλλαγης διευθυνσης στο μητρωο μου στο ΤΑΞΙΣ(χωρις να ξερω ποσο καιρο θελει για να το ''αποθηκευσει- δεχτει'' το συστημα).

Στο Ε1 ακομη φενεται οτι νοικιαζω στο σπιτι που εμενα μεχρι και το προηγουμενο καλοκαιρι.

 

Επειδη ειμαι στην α κλιμακα και με το καλο θα επιδοτηθω με 70% λογω και των 2 παιδιων μου εχω αγχωθει λιγο μηπως και εχουμε κανα κολημα. Ελπιζω να μην μου πουν να πειμενω να γινουν οι νεες φορολογηκες δηλωσεις και φανει τοτε στο Ε1.!!!!

 

Ελπιζω και φανταζομαι να υπαρχει καμια προβλεψη για αυτους που αγορασαν σπιτι το 2017....

οποιος εχει καμια γνωμη ας μου την γραψει παρακαλω....

Edited by noe
Link to comment
Share on other sites

 

Β) Πρόσφατη απόκτηση ακινήτου

Στην περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος δεν είχε εμπράγματο δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας επί του ακινήτου και για πρώτη φορά αποκτήθηκε τέτοιο δικαίωμα μετά την υποβολή της τελευταίας φορολογικής δήλωσης, θα πρέπει να προηγηθεί η καταχώρηση / τροποποίηση των στοιχείων στο Ε9 και μετά να προχωρήσει ο ενδιαφερόμενος στην υποβολή αίτησης. Με την αίτηση επισυνάπτεται ο τίτλος ιδιοκτησίας και το πιστοποιητικό μεταγραφής από το αρμόδιο υποθηκοφυλακείο ή πιστοποιητικό καταχώρησής του στα κτηματολογικά φύλλα του οικείου Κτηματολογικού Γραφείου. Στην περίπτωση αυτή, η χρήση του ακινήτου ως κύρια κατοικία τεκμηριώνεται με Υπεύθυνη Δήλωση Ν. 1599/1986 του ωφελούμενου (πλήρους κυρίου/ επικαρπωτή) (Παράρτημα ΙΧ), όπου αναφέρεται ότι το ακίνητο θα χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία είτε από τον ίδιο είτε από τρίτο πρόσωπο, δηλώνοντας το ονοματεπώνυμο και το ΑΦΜ αυτού. Κατά το στάδιο της υποβολής της δήλωσης πιστοποίησης για την ολοκλήρωση του έργου, ο Δικαιούχος (ΕΤΕΑΝ ΑΕ) διενεργεί τους απαραίτητους ελέγχους προκειμένου να διαπιστωθεί η χρήση του ακινήτου ως κύρια κατοικία.
Εάν πριν την απόκτηση για πρώτη φορά δικαιώματος πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας σε ακίνητο δεν είχε υποβληθεί φορολογική δήλωση, υποβάλλεται δικαιολογητικό περί μη υποχρέωσης υποβολής.
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ρωτήσω αν ισχύει το ίδιο και σε γονική παροχή? Δηλαδή πρόσφατη μεταβίβαση απο πατέρα σε γιό μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι ακομα..... Στο σπιτι τον φετινο χειμωνα που διανυουμε θερμενομαστε με air contition. Ρωτησα τον μηχανικο που θα κανουμε την αιτηση εαν μπορω να κανω 2 παρεμβασεις για την θερμανση του σπιτιου .Τζακι και λεβητα (πετρελαιου ή φυσικου αεριου). Δεν γνωριζε με σιγουρια να μου πει(θα το ψαξει) ..... Μαλλον  μπορουμε να κανουμε μονο 1 προσθηκη - παρεμβαση. Η καποιον λεβητα ή τζακι, οχι και τα δυο......  Στον οδηγο που διαβασα δεν βρηκα καπου να το απαγορευει. Γνωριζει καποιος κατι ποιο συγκεκριμενο? 

Link to comment
Share on other sites

Δε φαινεται εκ πρωτης οψεως να υπαρχει περιορισμος συνδυασμενων συστηματων. Μονο οταν ανοιξει το συστημα θα μπορουμε να ξερουμε ομως.

Συμβουλευσου το μηχανικο σου οταν ανοιξει το πληροφοριακο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε Sw0rdf1sh.... Να ρωτησω και κατι ακομα? Μπορει να γινει αιτηση στο προγραμμα και μετα εαν δω οτι εγκρινεται να γινει και η 1η ΠΕΑ ωστε να συμπεριληφθει η δαπανη της στο προγραμμα? Να μην κανω ''τζαμπα'' το ενεργειακο πιστοποιητικο σε περιπτωση που δεν προλαβουμε την εγκριση...

 

Ελπιζω να μην κανω καταχρηση της φιλοξενειας σας....

Edited by noe
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να ρωτήσω αν ισχύει το ίδιο και σε γονική παροχή? Δηλαδή πρόσφατη μεταβίβαση απο πατέρα σε γιό μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα?

 

Ναι, ισχύει ό,τι και με την αγορά. Πρόσεξε το λεκτικό "Στην περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος δεν είχε εμπράγματο δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή επικαρπίας επί του ακινήτου και για πρώτη φορά αποκτήθηκε τέτοιο δικαίωμα μετά την υποβολή της τελευταίας φορολογικής δήλωσης...".

 

 

Σε ευχαριστω φιλε Sw0rdf1sh.... Να ρωτησω και κατι ακομα? Μπορει να γινει αιτηση στο προγραμμα και μετα εαν δω οτι εγκρινεται να γινει και η 1η ΠΕΑ ωστε να συμπεριληφθει η δαπανη της στο προγραμμα? Να μην κανω ''τζαμπα'' το ενεργειακο πιστοποιητικο σε περιπτωση που δεν προλαβουμε την εγκριση...

 

Ελπιζω να μην κανω καταχρηση της φιλοξενειας σας....

 

Για να γίνει η αίτηση στο πρόγραμμα απαιτείται να έχει ήδη γίνει το 1ο ΠΕΑ. Το κόστος του 1ου ΠΕΑ αποζημιώνεται 100% εάν προχωρήσεις και υλοποιήσεις το πρόγραμμα, αλλιώς το πληρώνεις εσύ.

Edited by stat
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω stat. Αν σου πω οτι ο μηχανικος που συνεργαζομαι μου το ειπε(οτι μπορω να κανω το 1ο ΠΕΑ και μετα την αιτηση) τι θα πεις? .... Θα το κανω απο τωρα και ας ρισκαρω..... Αξιζει το ρισκο και με το παραπανω...

Edited by noe
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.