Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσομοιώση τμήματος κτηρίου ως πρόβολος


 
dorita2271

Recommended Posts

Καλησπέρα στο Forum

Θα ήθελα την γνώμη σας στο επισυναπτόμενο σκαρίφημα.

Προκειται για εναν "εξώστη "  συμφωνα με τα αρχιτεκτονικα διαστάσεων 5.95*3,45 στην άκρη της ελεύθερης πλευράς και κατά μήκος αυτής θα υπάρχει τοίχος με ύψος 2.80μ. Καλούμαι εγω να στήσω τον φορέα( υπογειο-πιλοτι -μεζονετα). Η μια λύση που σκέφτηκα είναι η λύση της τριεριστης πλάκας  (περιπτωση 1 στο σχημα).Το παχος ομως  λογω των ευαισθητων διαχωριστικων βγαινει 27 εκ. Μια αλλη λυση  ειναι η περιπτωση 2 που φαινεται στο σχημα.

Η ερωτηση μου ειναι  αν ειναι στατικα ορθή η 2η περιπτωση και αν ναι, τι θα πρεπει να προσεξω σε αυτη. ( γενικά  θελω   να έχω απλα  στατικά μοντέλα , αλλα ένεκα αρχιτεκτονα.....)

 P.S. Mη με κραξετε για τις κολώνες........ τυχαια διατομη (απλα για να δειξω που υπαρχουν υποστηλωματα)  :smile:  :smile:

Ευχαριστώ πολύ!!

 

 

sxedio1.pdf

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλει έναν όγκο πλάτους βάθους 3,45μ που θα "βγαίνει" ως πρόβολος (δεν αναφέρω με την "στατική" έννοια τον όρο) από το σώμα του υπόλοιπου κτιρίου?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Ναι ! και επειδη δεν μου εχει ξανατυχει αυτο, για αυτο θελω την γνωμη σας , πως θα μπορουσα να το "στήσω". Κατι αλλο απο τις δυο περιπτωσεις του σχηματος δεν μπορω να σκεφτω. 

Edited by dorita2271
Link to comment
Share on other sites

Σε πόσους ορόφους θα συμβαίνει αυτό?

Δυνατότητα να κατασκευαστεί αυτός ο τοίχος στην ελεύθερη παριά από αβαρές υλικό (π.χ. τσιμεντοσανίδα) υπάρχει?Η εν λόγω πλάκα θα φορτιστεί ως εξώστης (g=2 , q=5), ως δαπεδο κατοικίας (g=2, q=2), ως κάτι άλλο? Αυτή η πλάκα έχει συνεχεια με άλλη πλάκα μόνο απέναντι από το ελεύθερο άκρο της? Αν ναι, συνέχεια για τί μηκος? Ο αρχιτέκτονας γνωρίζει τις ιδιότητες των υλικών με τα οποία σχεδιάζει? Γνωρίζει τί είναι η ομοιομορφία καθ'ύψος?

Μια τριέρειστη πλάκα 5.95*3.45 με συνέχεια με άλλη πλάκα (πάκτωση...) στην απέναντι πλευρά από το ελεύθερο άκρο, συνθήκες περιβάλλοντος XC2 (c=35mm), μόνιμα/κινητά =2κΝ/μ2, C25/30-B500c, με μέθοδο Czerny θέλει 25cm για να βγει στον έλεγχο λυγηρότητας, χωρίς έλεγχο ευαίσθητων διαχωριστικών. Δεν το λέω για να σου δώσω έτοιμη λύση, αλλά είμαστε έτοιμοι για μια τέτοια λύση?

θεώρησε δεδομένη πάντως την ρηγμάτωση στο ελεύθερο άκρο της πλάκας, στην διεπαφή της με την τοιχοποιία, από ότι υλικό και αν κατασκευαστεί αυτή.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Σε εναν οροφο θα συμβαινει αυτο. Συνεχεια πλακας θα υπαρχει μονο απο απεναντι απο την ελευθερη πλευρα (οπως δειχνω στο σχημα -στα υποστηλώματα) και η πλακα εκεινη ειναι (7*6)

Η εν λογω πλακα που μας ενδιαφερει θα μιση θα ειναι εξωστης και μιση τμημα κατοικιας (αρα δυσμενεστερο στο q=5).Oσο αφορά το φορτιο του τοιχου, το ενα μερος θα ειναι τοιχοποιια σιγουρα λογω του δωματιου , το υπολοιπο θα δουμε...

 

 

Το θεμα ειναι οτι λογω των τοιχοπληρωσεων γινεται ελεγχος ευαισθητων διαχωριστικων και για αυτο μου βγαζει σαν τριερειστη h =27 εκ.Στην περιπτωση αυτη θα πρεπει να αυξησω και το παχος της πλακας που ειναι σε συνεχεια (συνθηκη πακτωσης ).Απο οτι γνωριζω max διαφορα 5 εκ η μια πλακα με την αλλη

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα την λύση της τριεριστης, γιατί στη δεύτερη λύση το δοκάρι στο ελεύθερο άκρο του προβόλου δεν βοηθά καθόλου μόνο βάρος στην κατασκευή δίνει.

Όσο για την πρώτη λύση, αν υποθέσουμε ότι ο πρόβολος σου βγαίνει με 27εκ πάχος, με το ενδιάμεσο δοκάρι τί γίνεται? Απ' ότι βλέπω το άνοιγμα είναι κοντά στα 6μ και με την καταπόνηση από τον μεγάλο πρόβολο νομίζω ότι το ύψος του θα σου βγει μεγαλύτερο από 80εκ.

Εναλακτικές που ίσως αξίζει να σκεφτείς

1. Ο πρόβολος να είναι δοκιδωτή πλάκα για να έχεις πιο ελαφριά κατασκευή

2. Ο πρόβολος να είναι μεταλλική κατασκευή

Edited by zvasilia
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα την λύση της τριεριστης, γιατί στη δεύτερη λύση το δοκάρι στο ελεύθερο άκρο του προβόλου δεν βοηθά καθόλου μόνο βάρος στην κατασκευή δίνει.

Όσο για την πρώτη λύση, αν υποθέσουμε ότι ο πρόβολος σου βγαίνει με 27εκ πάχος, με το ενδιάμεσο δοκάρι τί γίνεται? Απ' ότι βλέπω το άνοιγμα είναι κοντά στα 6μ και με την καταπόνηση από τον μεγάλο πρόβολο νομίζω ότι το ύψος του θα σου βγει μεγαλύτερο από 80εκ.

Εναλακτικές που ίσως αξίζει να σκεφτείς

1. Ο πρόβολος να είναι δοκιδωτή πλάκα για να έχεις πιο ελαφριά κατασκευή

2. Ο πρόβολος να είναι μεταλλική κατασκευή

Σε ευχαριστω πολύ, και εγώ για την λυση της τριερειστης το  σκεφτομουν απο την αρχή. Τη περίπτωση της  δοκιδωτής πλακας να πω την αληθεια  την  ειχα ξεχασει   :mrgreen:  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.