Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών είναι το ΜΠΣ ;)

Εγώ θα σου έλεγα να τσεκαρεις μεταπτυχιακα του τύπου Διαχείρισης Ενεργειακών πόρων η κάτι παρεμφερές.Ετσι και συνάφεια με τις σπουδές σου θα έχεις και είναι και σε έναν τομέα (ενέργεια,ΑΠΕ κλπ) με μεγάλο μέλλον στην χώρα και παγκόσμια.

 

Θελεις μηπως να μου πεις παραδειγματα που θα μπορουσα να κανω αιτησεις να με παρουν για δουλεια μετα? (πχ με μεταπτυχιακο Διαχείρισης Ενεργειακών πόρων οπως ειπες)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε εταιρείες κατασκευής- συντήρησης ενεργειακών έργων τώρα ονόματα δεν θα μπω στη διαδικασία να πω.Απο εταιρείες κολοσσούς μέχρι μικρομεσαίες τεχνικες εταιριες.Σε μελετητικά γραφεία και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Σε εταιρείες κατασκευής- συντήρησης ενεργειακών έργων τώρα ονόματα δεν θα μπω στη διαδικασία να πω.Απο εταιρείες κολοσσούς μέχρι μικρομεσαίες τεχνικες εταιριες.Σε μελετητικά γραφεία και πάει λέγοντας.

ναι δεν με πειραζει για τα ονοματα. Το μεγαλο μου προβλημα σε αυτο ειναι οτι δεν εχω εμπειρια ομως. Παραδειγμα τοσους μηνες οτι δουλειες εψαχνα στο πτυχιο μου θελουν εμπειρια να εχεις. Μιλαμε για το 95% των εταιριων (εκτος απο αυτες που σε θελανε σαν συμβουλο πωλησεων δηλαδη).

 

Ξερεις εαν ειναι αρκετο για εταιριες το μεταπτυχιακο και ας μην εχεις εμπειρια?

 

Εχω ακουσει παραδειγμα οτι το sustainable energy ειναι τρομερο στο εξωτερικο, το εκανε και εναν συμφοιτητης μου στη Σουηδια. Αλλα εδω δε ξερω ποσο μπορει να μετρησει οταν η μονη εμπειρια μου στο αντικειμενο ειναι σαν ηλεκτρολογος πρακτικη 6μηνες σε νοσοκομειο δημοσιο... (ο τωρινος μου εργοδοτης με ρωτησε στη συνεντευξη σου εμαθαν να πινεις καφε στη πρακτικη? και φυσικα ειχε δικιο, γαμω τους καφεδες επινα ολη μερα εκει δεν καναμε τιποτα, δημοσιαρα...).

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι περισσότεροι πλέον ζητάνε προϋπηρεσία και μάλιστα >3 ετών στον κλάδο.Οι προσφορά εργασίας είναι πολύ μικρή και η ζήτηση τεράστια,αυτό το ξέρουν όλοι.Ζυγισε τα και πάρε τις αποφάσεις σου λοιπόν.Οτι και να κάνεις και αν αποφοιτήσεις θα είναι ένα εφόδιο έξτρα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι περισσότεροι πλέον ζητάνε προϋπηρεσία και μάλιστα >3 ετών στον κλάδο.Οι προσφορά εργασίας είναι πολύ μικρή και η ζήτηση τεράστια,αυτό το ξέρουν όλοι.Ζυγισε τα και πάρε τις αποφάσεις σου λοιπόν.Οτι και να κάνεις και αν αποφοιτήσεις θα είναι ένα εφόδιο έξτρα...

εξ'ου και οτι σκεφτομαι να κανω κατι πανω στη τωρινη μου δουλεια. Δηλαδη κατι αναμεσα σε δημοσιες σχεσεις/διοικηση επιχειρησεων/ανθρωπινοι ποροι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Αυτή τη στιγμή έχεις μια δουλειά και παίρνεις έναν μισθό (έστω και ας μην είναι ικανοποιητικός εργάζεσαι και πληρώνεσαι ακόμα). Έχεις μια εμπειρία σε ένα αντικείμενο εντός μιας πολυεθνικής εταιρείας. Κάνοντας ένα μεταπτυχιακό λοιπόν θα μπορούσες να ανελιχθείς είτε στο τμήμα σου είτε σε κάποιο άλλο τμήμα. Μπορεί και όχι βέβαια. Οπότε αυτό σου ανοίγει δρόμους είτε σε τμήμα της εταιρείας στο εξωτερικό είτε σε ανταγωνίστρια εταιρεία (εκτός αν έχεις ρήτρα αποδέσμευσης περί ανταγωνίστριας εταιρείας κλπ). Εξέλιξη θέλουν όλοι. Αλλά δεν μετράνε μόνο τα τυπικά προσόντα ξέρεις. Μετράνε περισσότερο οι γνωριμίες, ο τρόπος που κινείσαι, αν μπορείς να διοικήσεις ένα τμήμα, τι λεφτά φέρνεις στην εταιρεία, η εμπειρία σου κλπ. Τα γνωρίζεις αυτά. Απλώς με το μεταπτυχιακό προσθέτεις ένα συν στο βιογραφικό σου (αυξανεις τις γνωριμίες σου και επιπλέον διευρύνεις τις γνωσεις σου σε ένα πεδίο χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι θα το εφαρμόσεις. Το γνωρίζεις από πρώτο χέρι με τις προπτυχιακές σπουδές σου).

Πλέον στην Ελλάδα οι γνώσεις σου και η εμπειρία σου δε σημαίνει στον εργοδότη ότι πρέπει να αμοίβεσαι ανάλογα (πλέον θεωρείται δεδομένο η μείωση και όχι η αυξηση). Και επίσης ουδείς αναντικατάστατος. Οι εταιρείες που επενδύουν στο προσωπικό τους είναι πολύ λίγες. 

Ψάξε στο linkedin και στα επίσημα site των εταιρειών τι θέσεις ανοίγουν, τι ζητάνε στο πεδίο που σε ενδιαφέρει. 

ΥΓ : Από συνεντεύξεις που περνάω τον τελευταίο καιρό στην Ελλάδα αυτό που τους ενδιαφέρει είναι πόσα λεφτά θέλεις και μετά πόσο καλός είσαι στο αντικείμενό σου. Αν δεν έχεις και εμπειρία δεν πολυασχολούνται. Ούτε τι βαθμό έβγαλες. Ο βαθμός είναι η απόδοση της φοιτητικής σου καριέρας και όχι της επαγγελματικής και δεν σημαίνει κάτι απαραίτητα. Τα 9 και 10 ίσως να είναι ήδη καπαρωμένα σε μεγάλες εταιρίες  ή άνεργοι overqualified...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ ειναι παρα πολυ χρησιμα οσα μου ειπες!

 

Οχι δεν εχω ρητρα αποδευσμευσης, ψαξιμο σε ανταγωνιστη υπαρχει σαν ενδεχομενο το κανανε μερικοι (με αρκετα παραπανω εμπειρια αποτι εγω ομως). Αυτο το θεμα με την εμπειρια το αντιμετωπισα και εγω παρα πολυ οσο εψαχνα. γιαυτο και σκεφτομαι να κανω κατι πανω στη δουλεια που κανω τωρα, που μαρεσει. Συνεπως τι θα μου προτεινες για μεταπτυχιακο κατα τη γνωμη σου?

εαν βοηθαει, ειμαι στοservice της εταιριας στο back-office χρησιμοποιώντας υπολογιστη ολη μερα, sap, servicemax (εαν σου λενε κατι) και εχω και επικοινωνια με πελατες για τα ραντεβου της εταιριας ενιοτε. Ανθρωπινοι ποροι ειναι εκτος τομεα?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια έρευνα στο linkedin και δες για τα πόστα που σε ενδιαφέρουν οι άνθρωποι αυτοί τι προσόντα έχουν? Δε σημαίνει απαραίτητα κάτι αλλά μπορείς να δεις ποιά είναι η τάση στην αγορά που κινείσαι. Καταχώρησε δεδομένα σε ένα excel με εταιρεία, πόστο, χώρα, βασικές σπουδές, μεταπτυχιακό, κλπ και βγάλε κάποια στατιστικά στοιχεία τα οποία μπορεί να σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. το θεμα βεβαια ειναι πως (ειδικα σε ελλαδα) δεν ξερω πως πηρανε εκεινα τα ατομα τις θεσεις αυτες βεβαια... δεν εννοω αναγκαστικα με δολο αλλα πχ σε πολλες εταιριες για να ανεβασουν παλιους σε ανωτερες θεσεις τους πληρωνουν το μεταπτυχιακο τους (αρα δεν εχει νοημα να το συγκρινω με τη περιπτωση μου).

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.