Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασίες σχετικές με Πολυκατοικίες


HumanError

Recommended Posts

Βάση οδηγού είναι πολυκατοικία (περισσότερες από μία κτιριακές μονάδες-ιδιοκτησίες χρήσης κατοικίας)

και στο Ε9, απ όπου θα γίνεται ο έλεγχος, δηλώνονται ξεχωριστα τα 2 διαμερίσματα...

γενικά υπάρχουν περιπτώσεις πολυκατοικιών και πολλών διαμερισμάτων που ανήκουν όλα στον ίδιο ιδιοκτήτη...

τι γίνεται σαυτή την περίπτωση?πως θα τα εντάξει?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω την ίδια απορία, αλλά δεν ξεκαθαρίζει με σαφήνεια ο οδηγός αν κάποιος μπορεί να κάνει πάνω απο μια αίτηση για περισσότερες απο μια κυρια κατοικία. Έτσι όμως το διατυπώνει αφήνει να εννοείται ότι κάθε δικαιούχος μπορεί να κάνει μια αίτηση για μια κύρια κατοικία. Αν είμαι λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και με τους 2.

1ον πολυκατοικια λογω 2 κτιριακων μοναδων (οχι ιδιοκτησιων)

2ον 1 αιτηση ανα αφμ-ιφιοκτητη για την 1η κατοικια του. Πως γινεται καποιος να εχει 2 κατοικιες 1ες; δε γινεται. Εκτος αν νοικιαζει η παραχωρει τη 2η ιδιοκτησια του και την δηλωνει αλλος ως 1η.

 

Anyway. Εδω δεν ξερουμε αν θα ενταχθουν για 1. Θελουν και 2η;

 

Επισης προκυπτει το εξης ζητημα. Εαν ο ιδιοκτητης επιδοτειται πχ 50% σε 2 ιδιοκτησιες (δεν πιστευω οτι θα γινει με τπτ οπως στο Εξοικονομω Ι. Γι αυτο το κανανε ετσι) σημαινει οτι μπορουσε να φτιαξει τη 1 και μονος του εξ ολοκληρου.

Στο προηγουμενο εξοικονομω μπορουσε να κανει 15 αιτησεις κακως κατα τη γνωμη μου για οσους μεινανε απ' εξω.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε ΑΦΜ-ιδιοκτήτης δικαιούται 1 αίτηση για κατοικία που δηλώνεται κύρια είτε από τον ίδιο είτε από άλλον.

Η μόνη εξαίρεση που επιτρέπει ο οδηγός να κάνει κάποιος και άλλες αιτήσεις είναι στην περίπτωση που η δεύτερη ή τρίτη αίτηση αφορούν διαμέρισμα που εντάσσεται στο πρόγραμμα σαν μέρος πολυκατοικίας.(και πάλι βέβαια να δηλώνονται σαν κύρια κατοικία από κάποιον). Αυτό έχω καταλάβει εγώ...

 

Επομένως,αν έχω καταλάβει σωστά, κάποιος που είναι ιδιοκτήτης στο ισόγειο (κύρια κατοικία του) και είναι και ιδιοκτήτης στον 1ο (κυρια κατοικία του γιου του πχ) δεν μπορεί να κάνει 2 διαφορετικές αιτήσεις για αυτά τα 2 διαμερίσματα αλλά μπορεί να κάνει αίτηση για όλη την πολυκατοικία και εκεί να εντάξει αυτά τα 2 διαμερίσματα σαν μέρη της...

 

Δεν διευκρινίζει όμως αν οι 2 ή παραπάνω αιτήσεις μπορούν να αφορούν διαμερίσματα στην ΙΔΙΑ πολυκατοικία η οποία εντάσσεται στο πρόγραμμα ή μπορεί να είναι και σε διαφορετικές πολυκατοικίες.

Αυτό είναι ένα ερώτημα...

Edited by mechgiann
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να μπορει να το κανει αυτο.

Για να κανει αιτηση σαν πολυκατοικια θελει αιτηση για καθε οροφο (διαμερισμα) ξεχωριστα. Οποτε 2 αιτησεις στο ιδιο ΑΦΜ.

Για εμενα σε αυτην την περιπτωση διαλλέγει εναν οροφο και για αυτον κανει αιτηση.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λέει ο οδηγός σαν μοναδική εξαίρεση σελ19 παρ.2.3

Επιτρέπει 2 αιτήσεις στο ίδιο ΑΦΜ για διαμερίσματα-μέρη πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το ιδιο θεμα ... πιστευω οτι πρεπει να κανει μια αιτηση σαν πολυκατικα και δηλωσει οτι και τα δυο διαμερισματα δηλωνονται σαν πρωτες κατοικιες .. 

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

ενας σε πολυκατοικία δυο διαμερισματων θελει να κανει αλλαγη απο λεβητα πετρελαιου σε λεβητα βιομαζας κοινοχρηστο λεβητα .. και εναν ηλιακο σε καθε διαμερισμα ..θεωρητε οτι πρεπει να κανει και αλλη κοινοχρηστη επεμβασει ;;;

2ον εκει που θα τοποθετηθει ο λεβητας θα φτιαχτει καινουργιο λεβητοστασιο δηλαδη κατω απο μια σκεπή ολη αυτη η κατασκευη θα δημιουργηση προβλημα στο δευτερο ΠΕΑ που δεν θα βγαλω εγω ;;; 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται άλλη κοινόχρηστη παρέμβαση, εφόσον επιτυγχάνει τον ελάχιστο ενεργειακό στόχο.

Γιατί να φτιαχτεί άλλο λεβητοστάσιο, αφού πρόκειται για αντικατάσταση;

Πιθανόν, να υπάρχει πρόβλημα με την νομιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.