Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα συνένωσης γηπέδων


Recommended Posts

Σ'αυτο που σου εστειλα το αναφερει:

"Εκ τούτου παρέπεται ότι δεν συντρέχει η νόμιμος

προϋπόθεσις της συνενώσεως οσάκις τα παρακείμενα μη άρτια

οικόπεδα ανήκουν εις τον αυτόν ιδιοκτήτην, καθ' όσον εν τη

περιπτώσει ταύτη θεωρούνται ταύτα ως ενιαίον οικόπεδον,

προκειμένου να κριθή αν τούτο είναι άρτιον ή μη. "

 

Tελευταια εχει παντως προκυψει ενα θεμα : η περιοχη μου ειναι υπο κτηματογραφηση -φαση πρωτων εγγραφων-. Aπο το κτηματολογιο λοιπον τωρα ζητανε πραξη συνενωσης ακομα και οταν ειναι ιδιος ο ιδιοκτητης των ομορων προκειμενου να μετατρεψουν τα δυο KAEK σε ενα. Eιλικρινα τωρα εχω μπερδευτει για το τι γινεται, δεν μου εχει τυχει καποια περιπτωση για να το ψαξω περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

SOFIA καλημέρα,

η λέξη που τους χαλάει είναι η λέξη ΟΙΚΟΠΕΔΟ, και εμένα είναι ΓΗΠΕΔΟ, άρα αναφερόμαστε σε μη άρτια γήπεδα (ή αγροτεμάχια).

 

Σ΄ευχαριστώ

 

ΥΓ. η γνωμοδότηση που περιμένω απο εσένα ίσως μου λύσει τα χέρια

 

Καλή σου μέρα

Link to comment
Share on other sites

Τους χαλάει γιατί ο ΓΟΚ κάνει την διάκριση εντος-οικόπεδο , και θεωρούν ότι όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν εκτός σχεδίου.

 

DIMITRIS 80 , αν το φοβάσαι , υπάρχει και η λύση αιτήματος στην Πολεοδομία να σου πουν αυτοί εγγράφως αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Και διατύπωσε αναλόγως την δήλωση του 651. Το κρίμα ....στο λαιμό τους.

 

Το δε κτηματολόγιο ζητάει συμβόλαιο συνένωσης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Δεν επρόκειτο για να συντάξω δήλωση, μια ερώτηση μου κάναν και ενώ αυθόρμητα μου φάνηκε αυτονόητο ότι κάποιος που αγοράζει συνεχομενες εκτάσεις μια δεδομένη στιγμή ( π.χ. το 1970 1 στρ, 2 στρ. και 3 στρ. με διαδοχικά συμβόλαια από διαφορετικούς ιδιοκτήτες) μέτα την μεταγραφή του τελευταίου κατά σειρά συμβολαίου, ο άνθρωπος αυτός θα είναι ιδιοκτήτης ενιαίας έκτασης εμβ. 6 στρ.

Είναι όμως έτσι? Γνωρίζει κανείς που αναφέρεται κάτι τετοιο?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.