Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόφαση ΣτΕ κόλαφος για τη δημόσια διοίκηση και το υπουργείο παιδείας - Δικαιώνει πλήρως τους πτυχιούχους πολ. μηχανικούς ΤΕΙ


Alexios

Recommended Posts

Μείνε στην ουσία τότε από το να αμφισβητείς πράγματα τα οποία είναι ξεκαθαρισμένα εδώ και 17 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Θα αναλύσω λίγο παραπάνω το σκεπτικό μου διότι το προηγούμενό μου μήνυμα φάνηκε σαν σοφία παππού στα τελειώματα :razz:

 

Χαλάμε τις καρδιές μας για το ΑΕΙ-ΤΕΙ όταν παίζει να διαιωνιστεί η αδικία εις βάρος σας με τα τελευταία τεκταινόμενα. Δείτε το ΠΔΑ... πάλι για 4ετείς σχολές συζητάμε με λιγότερα δικαιώματα.

 

Ορθώς διεκδικείτε τα δικαιώματά σας. Και μέχρι να τα αποκτήσετε, δυστυχώς ναι, ο διαχωρισμός εξακολουθεί και υπάρχει. Και στα επαγγελματικά δικαιώματα, και στις διδακτικές μονάδες, και στα έτη σπουδών, και στον αριθμό των προσφερόμενων μαθημάτων και κατ' επέκτασιν και στο ΜΕΣΟ επίπεδο των φοιτητών.

 

Εύχομαι να λυθεί το θέμα. Δυστυχώς κατ εμέ μόνο με την κατάργηση των ΤΕΙ και την ενταξή τους στα πολυτεχνεία θα λυνόταν.

Link to comment
Share on other sites

Να λες ΠΕ - ΤΕ τότε που είναι το σωστό γιατί όταν μια σκέψη ξεκινάει με λάθος αφετηρία καταλήγει σε λάθος συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινή  μου άποψη, η όλη μα όλη ουσία είναι εδώ. Δεν είμαι νομικός, αλλά από τα λίγα που έχω καταλάβει μέχρι σήμερα, εφόσον δεν τροποποιηθεί ο 4439/2016 και το άρθρο 29, ό,τι και να λέμε συνάδερφοι είναι λόγια του αέρα. 

 

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/n-4439-2016/arthro-29-nomos-4439-2016-rythmisi-epaggelmatos-mihanikoy

Edited by fotis91
Link to comment
Share on other sites

Κατά την ταπεινή  μου άποψη, η όλη μα όλη ουσία είναι εδώ. Δεν είμαι νομικός, αλλά από τα λίγα που έχω καταλάβει μέχρι σήμερα, εφόσον δεν τροποποιηθεί ο 4439/2016 και το άρθρο 29, ό,τι και να λέμε συνάδερφοι είναι λόγια του αέρα. 

 

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/n-4439-2016/arthro-29-nomos-4439-2016-rythmisi-epaggelmatos-mihanikoy

Ορθόν!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα για τις σχολές του Παν. Θεσσαλίας μετά την συνένωση με το ΤΕΙ .

 

Και εκεί δεν είδα 4ετη σχολή μηχανικών , όπως δεν έχει στο Ιόνιο και στην Ηπειρο .

 

Αρα Αθήνα στο ΠΔΑ και στην Θεσσαλονίκη θα έχουμε μάλλον .

 

Οπως παλιά με τις ΑΣΥ.... 8-)

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

   Η απορρόφηση των τμημάτων ΣΤΕΦ των ΤΕΙ από ομοειδή τμήματα των πολυτεχνικών σχολών θα αποφέρει για τους τρέχοντες φοιτητές τα επαγγελματικά δικαιώματα του Πανεπιστημίου που τους ενσωματώνει(επιπλέον φοίτηση με πρόσθετα εξάμηνα-μαθήματα). Αντίθετα, η "συγχώνευση" 2 ΤΕΙ και δημιουργία νέου Πανεπιστημιόυ (ΠΔΑ) θα περιλαμβάνει: 1ον Σχολή Μηχανικών (Όχι Πολυτεχνική), 2ον 4ετή τμήματα (Όχι 5ετή) και 3ον προκύπτουν νέες ονομασίες κάποιων Πανεπιστημιακών τμημάτων μηχανικών που δεν υπάρχουν στα μητρώα του ΤΕΕ.

Αυτό σημαίνει (μακάρι να κάνω λάθος)  ότι οι νέοι απόφοιτοι του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής θα έχουν την ίδια τύχη με τους ήδη απόφοιτους ΤΕΙ μέχρις ότου εκδοθούν τα επαγγελματικά δικαιώματα.

Edited by fotis91
Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο σωστά το κατάλαβες. Στο πρώτο, εάν συνέβαινε, η απορρόφηση θα αφορούσε μελλοντικούς εισακτέους. Όσοι ήταν ήδη μέσα θα συνέχιζαν με το καθεστώς που μπήκαν και θα έπαιρναν το παλιό πτυχίο, όχι το πολυτεχνικό. Εδώ ένα μάθημα αλλάζει και όσοι το χρωστάνε το δίνουν χωριστά για χρόνια. Σκέψου να αλλάξει ολόκληρο το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.