Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θερμομόνωση δώματος


bilis.kontogiorg

Recommended Posts

Δεν αναφέρει ότι δεν πληρούν και του λέμε εξαρχής να ξηλώσει.

Ούτε ότι δεν είναι ξεχωριστή στρώση λέει. Ότι έχει τις αρχικές κλίσεις λέει.

Δηλαδή μπήκε μόνο η πλάκα οπλισμένου σκυροδέματος και δεν έγινε τίποτα από πάνω κατά την κατασκευή για τα νερά; Το θεωρώ αδιανόητο. Εάν είναι έτσι καλά απαντάτε αλλά δεν μπορούμε να απαντάμε ξήλωσε χωρίς να ξέρουμε.

 

ΥΓ: Την εργασία την εκτέλεσε συνάδελφος. Σωστά ή λάθος δε θα εκφέρω άποψη να καθαιρέσει εργασία συναδέλφου χωρίς βεβαιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Επάνω στην πλάκα είναι κολλημένο το ασφαλτοπανο αλλά υπάρχουν κλήσεις στην πλάκα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

@Sw0rdf1sh νομίζω ο ιδιώτης είναι ξεκάθαρος. Επίσης δεν υπάρχει ασφαλτόπανο που να πληρεί ΕΝ1504:2.

Link to comment
Share on other sites

Επάνω στην πλάκα έγινε μπήκε το ασφαλτοπανο δεν μου είπε ότι χρειάζεται κλήσεις εγώ ξέρω ότι την τιμή που μου έδωσε τον πλήρωσα κανονικά χωρίς παζάρια 1500 ευρώ. Τώρα μου λέτε ότι έγινε λάθος ή δουλειά από την αρχή κ χρειάζεται ξυλωμα εγώ τωρα δηλαδή τι πρέπει να κάνω με τον κύριο που μου έβαλε το ασφαλτοπανο?? Κ στην ουσία πέταξα 1500 ευρώ???

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

...

Ούτε ότι δεν είναι ξεχωριστή στρώση λέει. Ότι έχει τις αρχικές κλίσεις λέει.

Δηλαδή μπήκε μόνο η πλάκα οπλισμένου σκυροδέματος και δεν έγινε τίποτα από πάνω κατά την κατασκευή για τα νερά; Το θεωρώ αδιανόητο.

Αν και δεν είμαι μηχανικός, έχω την ίδια άποψη....

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος Charkiolakis τα λέει σωστά εάν πριν την εργασία υπήρχε μόνο το οριζόντιο στοιχείο οπλισμένου σκυροδέματος.

Ο ιδιώτης πολλές φορές βλεπει τσιμέντο και λέει αυτό είναι η πλάκα όταν μπορεί να έχει και την στρώση των κλίσεων. (Δεν εφαρμόζεται απευθείας σε αυτή την περίπτωση).

 

Θεωρώ (όχι με ασφάλεια αλλά με ότι γράφει ο bilis.kontogiorg) ότι υπάρχει:

  • το οριζόντιο δομικό (οπλισμένο σκυρόδεμα),
  • πάνω υπάρχει στρώση κλίσεων (εάν δεν υπήρχε η κατάσταση θα ήταν όχι "μαζεύει νερά σε 1 σημείο" αλλά απελπιστική, και έχει γράψει "έχει τις αρχικές κλίσεις", επανέρχεται μετά στο #43 και λέει "επάνω στην πλάκα μπήκε" αλλά βλ. ότι έχω γράψει πλάγια παραπάνω. Επίσης θεωρώ τραβηγμένο σε μια κατασκευή να μην υπάρχει εξαρχής μια αρχική πρόνοια κλίσεων),
  • έχει πέσει πίσσα και
  • έπειτα έχει τοποθετηθεί ασφαλτόπανο που είτε τηρεί είτε όχι το πρότυπο θα μπορούσε να τοποθετηθεί. πχ: Ειδικά για το 1ο τρίμηνο εφαρμογής του ΦΕΚ 1100Β/2010 μπορούσε να μην έχει ούτε CE εάν κυκλοφορούσε ήδη. Τώρα ασφαλτόπανο είναι. Δεν είναι πυρηνική φυσική.

 

Το ποστ #43 είναι ενδεικτικό για το πως απαντάω με βάση το ΥΓ που έγραψα στο #41.

 

@bilis.kontogiorg σου ξαναλέω πως μόνο με επιτόπια επίσκεψη θα μπορούσε να σου πει μηχανικός είτε τι να επισκευάσεις είτε πως να προχωρήσεις παραπέρα.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ θα ψάξω να βρω έναν μηχανικό να μου πει τη πρέπει να κάνω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ θα ψάξω να βρω έναν μηχανικό να μου πει τη πρέπει να κάνω.

Αυτο ειναι το πιο ορθο που μπορεις να κανεις αλλα στη θεση σου θα ξαναμιλουσα με τον μηχανικο που σου εκανε αρχικα την υγρομονωση μιας και ο ιδιος ειναι γνωστης της υπαρχουσας καταστασης.

 

Βλεπεις οτι ολοι οι συναδελφοι προσπαθουν να σε βοηθησουν αλλα και εσυ δεν βοηθας λιγακι με επιπλεον πληροφοριες, εννοω δεν μας εχει αναφερει ποσα τετραγωνικα ειναι η ταρατσα σου καθως επισης δεν εχεις ανεβασει και καποιες φωτογραφιες της υπαρχουσας καταστασης μετα απο βροχη.

 

Γνωριζεις και μονος σου οτι το φελιζολ ειναι ακριβο υλικο στην αγορα του και η τιμη ανεβαινει αναλογα το παχος του, σου το αναφερω γιατι ισχυριζεσαι οτι σου φανηκε ακριβη η προσφορα του συναδελφου στη Κερκυρα.

 

Επισης γνωριζεις οτι στο νησι υπαρχει μεγαλη προφορα και ζητηση σε υγρομονωσεις/θερμομονωσεις πλακων οποτε δεν θεωρω οτι ο εκει συναδελφος θελει να σε εκμεταλλευτει.

 

Ποσες φορες στη ζωη μας κατασκευασαμε αρτια τεχνικα κατι με την πρωτη μας φορα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά μετά από σκέψη κ συζήτηση με μηχανικό μου πρότεινε να βάλω πολύστερινη 5 πόντων γεωπανο κ να το καληψω με χαλίκι πια είναι η γνώμη σας?? Κόστος γύρω στα 1100 ευρώ. Με πρωσοπικη εργασία.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφρωδης εξηλασμενη πολυστερινη σε πλακες ειναι μια πολυ καλη επιλογη υλικου ως θερμομονωτικο υλικο. 5cm ειναι το ελαχιστο που θα εβαζα εγω για να τηρω τον κανονισμο ενεργειακης αποδοσης σε θερμες κλιματικες ζωνες.

 

Γεωυφασμα και χαλικι απο πανω ειναι μια καλη επιλογη εφοσον η πλακα αντεχει το βαρος και φευγουν τα νερα (πιστευω να το ειδε και να σου ειπε). Γενικα κατανεμεται το βαρος και συνηθως δεν υπαρχει προβλημα.

 

Το μειονεκτημα ειναι οτι το δωμα δεν ειναι βατο (δεν το πατας).

 

Για την τιμη δεν εκφερω αποψη. Το forum αφορα τεχνικα θεματα.

Για την πρροσωπικη εργασια θα σε συμβουλευα να χρησιμοποιησεις εξειδικευμενο ανθρωπο για αυτη τη δουλεια. Δεν ειναι βιδα στον τοιχο να τρυπησεις μονος σου. Δεν ειναι βεβαια και κατι πολυ εξειδικευμενο (για μενα οπως και για τους συναδελδους).

 

Πως να στο πω; Και γω εχω δει να βαζουν πλακακια 1000 φορες. Πλακακια ομως στη βεραντα μου εβαλε πλακας.

Link to comment
Share on other sites

Αφρωδης εξηλασμενη πολυστερινη σε πλακες ειναι μια πολυ καλη επιλογη υλικου ως θερμομονωτικο υλικο. 5cm ειναι το ελαχιστο που θα εβαζα εγω για να τηρω τον κανονισμο ενεργειακης αποδοσης σε θερμες κλιματικες ζωνες.

 

Γεωυφασμα και χαλικι απο πανω ειναι μια καλη επιλογη εφοσον η πλακα αντεχει το βαρος και φευγουν τα νερα (πιστευω να το ειδε και να σου ειπε). Γενικα κατανεμεται το βαρος και συνηθως δεν υπαρχει προβλημα.

 

Το μειονεκτημα ειναι οτι το δωμα δεν ειναι βατο (δεν το πατας).

 

Για την τιμη δεν εκφερω αποψη. Το forum αφορα τεχνικα θεματα.

Για την πρροσωπικη εργασια θα σε συμβουλευα να χρησιμοποιησεις εξειδικευμενο ανθρωπο για αυτη τη δουλεια. Δεν ειναι βιδα στον τοιχο να τρυπησεις μονος σου. Δεν ειναι βεβαια και κατι πολυ εξειδικευμενο (για μενα οπως και για τους συναδελδους).

 

Πως να στο πω; Και γω εχω δει να βαζουν πλακακια 1000 φορες. Πλακακια ομως στη βεραντα μου εβαλε πλακας.

Έχω παντού υδρορροές για τα νερά έχω μια απορία εάν είναι εύκολο να απαντηθεί? εάν το βάλω μόνος τη λάθος μπορεί να κάνω κ να μην δουλέψει καλά το όλο σύστημα?? Η πολύστερινη στην ουσία κουμπώνει την βάζω κόβω όπου χρειάζεται?? Απλώνω το γεωυφασμα κ ρηχνω το χαλίκι 2 με 3 πόντους τη μπορεί να πάει λάθος δηλαδή??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.