Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ριζική ανακαίνιση - Εξοικονομω ΙΙ


gio

Recommended Posts

Καιρό είχα να φάω "-1"...!!!   (βασικά δε θυμάμαι κάτι τέτοιο, μπορεί και ποτέ)

Νομίζω συζητάμε εδώ. Δε διαπληκτίζομαι με κανέναν.

 

 

Ξεχάστε λοιπόν τη ΜΕΑ. Πάμε στην αρχική ανάρτηση του φίλου gio. Ρωτάει ο gio: "Τι σημαινει ριζική ανακαίνιση στα πλαίσια του Εξοικονομω ΙΙ και τι προυποθέσεις ένταξης εχει;"

 

 

Για το πρώτο ερώτημα, έχουμε τον ορισμό της ριζικής ανακαίνισης από το νόμο. Το μόνο θολό σημείο είναι ο προσδιορισμός του "ελαχίστου κόστους οικοδόμησης". Θα μπορούσε να είναι το ΕΚΚΟ, οπότε δείτε http://www.insoft.gr/ekko.htm και στα αρχεία download του michanikos.gr για τον τρόπο υπολογισμού του.

 

 

Για το δεύτερο ερώτημα (προϋποθέσεις ριζικής ανακαίνισης), εγώ θέτω ένα πιο εξειδικευμένο: "απαιτείται οικοδομική άδεια όταν έχουμε ριζική ανακαίνιση;"

Ο ν. 4495, άρ. 29 "Διοικητικές πράξεις για την εκτέλεση οικοδομικών εργασιών" λέει: "1. Οικοδομική άδεια απαιτείται για την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δόμησης, η οποία δεν εμπίπτει στις εργασίες δόμησης μικρής κλίμακας και αφορά ιδίως:" [ακολουθούν περιπτώσεις α) έως λβ) ].

Δεν αναφέρει τίποτα για ριζική ανακαίνιση.

Άρα συμπεραίνω ότι, εφόσον οι εργασίες που πρόκειται να εκτελέσει κάποιος στο Εξοικονομώ II εμπίπτουν όλες στις εργασίες δόμησης μικρής κλίμακας, δεν απαιτείται οικοδομική άδεια, ανεξαρτήτως του εάν πρόκειται για ριζική ανακαίνιση ή όχι.

 

Ο φίλος pirsogiannis στο #6 επικαλείται την παρ. 1.1 του άρ. 11 ΚΕΝΑΚ αλλά προσωπικά, όπως εξηγώ στο #7, δε μου φαίνεται καθόλου ότι αυτή στοιχειοθετεί υποχρέωση έκδοσης οικοδομικής άδειας όταν έχουμε ριζική ανακαίνιση.

 

Κάποια άλλη άποψη; Υπάρχει άλλη διάταξη από την οποία να προκύπτει ότι απαιτείται/δεν απαιτείται οικοδομική άδεια όταν έχουμε ριζική ανακαίνιση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το ΕΚΚΟ από πρόγραμμα αμοιβών.

έχω κάνει  εδώ στο #210 μια ανάρτηση.

το θέμα είναι το εξής:

αν 25% ΕΚΚΟ > προυπολογισμός, τότε είναι ριζική ανακαίνιση άρα πάμε για ΜΕΑ και μάλλον (?) θεωρώ για Ο.Α.

Όμως ποιος είναι ο προυπολογισμός?

Είναι ο κατατεθειμένος για το πρόγραμμα? ή

είναι με βάση αυτό που λέει ο johnd7 παραπάνω στο #3, και με βάση την εγκύκλιο 2021/ 2012 του ΥΠΕΚΑ  από αναλυτικό προυπολογισμό?

Και αν είναι είναι από αναλυτικο προυπολογισμό, με βάση ποιο τιμολόγιο?

εδιτ: stat η ΜΕΑ είναι μελέτη. Πώς θα εκπονηθεί χωρίς να υπάρχει διοικητική πράξη (Ο.Α.)? 

Μπορεί να εκπονηθεί μια μελέτη (στατική,αρχιτεκτονική κλπ) χωρίς την έγκριση του αρμόδιου φορέα (ΥΔΟΜ) ?

Αλλιώτικα δεν ελλοχεύει ο κίνδυνος αυτού που λέει ο swordfish ένας πελάτης να ζητάει "μελέτες"?

Edited by pirsogiannis
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καιρό είχα να φάω "-1"...!!!   (βασικά δε θυμάμαι κάτι τέτοιο, μπορεί και ποτέ)

Νομίζω συζητάμε εδώ. Δε διαπληκτίζομαι με κανέναν.

Σε φέρνω στα ίσα σου... :):mrgreen:

Συμφωνώ. Ο καθένας εκφράζει την άποψή του.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μη γινεται ΜΕΑ με αδεια μικρης κλιμακας;

Καμια από τις εργασίες του προγραμματος νομίζω δεν απαιτεί νεα οικοδομική αδεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει ΜΕΑ χρειάζεται κ μελέτη θέρμανσης κ ψυκτικών φορτίων. Ποιος θα τα πληρώσει αυτά? Κ αν βγει οικοδομική άδεια θα έχει ΙΚΑ κλπ?

 

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς να προσθέσω ότι ριζική ανακαίνιση θεωρείται και όταν γίνονται εργασίες σε >25% του εξωτερικού περιβλήματος του κτηρίου.

Σε ενδιάμεσο διαμέρισμα (πάνω, κάτω, δεξιά και αριστερά συνορεύει με άλλο διαμέρισμα, η πέμπτη πλευρά προς κλιμακοστάσιο και η έκτη πλευρά προς το εξωτερικό περιβάλλον) στο οποίο θα γίνει εξωτερική θερμομόνωση, μήπως θεωρείται ριζική ανακαίνιση με βάση το παραπάνω;

 

Σχετικά με την ΜΕΑ, εκτιμώ ότι όσοι έχουν άλλες δουλειές, π.χ. τακτοποιήσεις, δεν θα ασχοληθούν. Όσοι όμως χρειάζονται και το τελευταίο ευρώ του προγράμματος, θα εκπονήσουν ΜΕΑ με τα 248€ του προγράμματος ή ίσως να ζητήσουν και κάτι παραπάνω από τον ιδιοκτήτη.

Η ΜΕΑ χρειάζεται να κατατεθεί στην πολεοδομία; Δεν έχω δει κάτι σχετικό στην νομοθεσία, αν μου διαφεύγει παρακαλώ παραθέστε μου το σημείο της νομοθεσίας που απαιτεί την υποβολή ΜΕΑ σε υπηρεσία στην περίπτωση ριζικής ανακαίνισης.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς να προσθέσω ότι ριζική ανακαίνιση θεωρείται και όταν γίνονται εργασίες σε >25% του εξωτερικού περιβλήματος του κτηρίου.

Σε ενδιάμεσο διαμέρισμα (πάνω, κάτω, δεξιά και αριστερά συνορεύει με άλλο διαμέρισμα, η πέμπτη πλευρά προς κλιμακοστάσιο και η έκτη πλευρά προς το εξωτερικό περιβάλλον) στο οποίο θα γίνει εξωτερική θερμομόνωση, μήπως θεωρείται ριζική ανακαίνιση με βάση το παραπάνω; μην μπερδευόμαστε,έχει καταργηθεί ο περιορισμός με το 25% του κελύφους.Έχει τροποποιηθεί η σχετική παράγραφος του Ν4122 με τον Ν4409/16. Ο έλεγχος που ισχύει είναι μόνο αυτός με τον προυπολογισμό. 

 

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τείνω να καταλήξω στα εξής:

 

1. (έλεγχος)

"συνολική δαπάνη της ανακαίνισης" > 25% ΕΚΚΟ ;

Αν ναι, τότε απαιτείται ΜΕΑ.

Οπου "συνολική δαπάνη της ανακαίνισης" = δαπάνες βάσει τιμολογίων στο Εξοικονομώ II

(θεωρώ ότι δε θα κάτσουν να μπλέξουν με αναλυτικούς εκεί στο εξοικονομώ - μένει να το δούμε αυτό)

 

2.

Αν απαιτείται ΜΕΑ, τότε κατάθεση ΜΕΑ με την αίτηση ΕΕΜΚ στην ΥΔΟΜ.

(μένει να δούμε τι θα πουν οι ΥΔΟΜ...)

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνω σαν αλγόριθμο όπως ο stat πιο πάνω:

 

Επειδή η ΜΕΑ δεν είναι καμιά μελετούλα τύπου ''συμπληρώνω τα έντυπα'' όπως ΣΑΥ-ΦΑΥ (και όποιοι έχουν κάνει το ξέρουν καλά) και επειδή προφανώς θα πρέπει να συνοδεύετε με άλλες μελέτες

είτε κατατίθεται με την αίτηση ΕΕΜΚ (που δεν το νομίζω)

είτε κατατίθεται με κανονική οικ. άδεια (που πιστεύω αλλά δεν ξέρω τους συγκεκριμένους νόμους να το υποστηρίξω)

 

αν λοιπόν για την πλειοψηφία των παρεμβάσεων του εξοικ. ΙΙ απαιτείται ΜΕΑ

 

τότε:

1. Βάζουμε 2-3 κλιματιστικά split και κανένα κούφωμα και τελειώνουμε, όπως έλεγε και ο φίλος zxgr

2. Κλείνουμε τα θέματα (να κάνουμε και οικονομία στο forum) με το εξοικον. ΙΙ γιατί δεν αξίζει ούτε τον κόπο να το συζητάμε άλλο.

Edited by hkamp
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.