Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
gio

Ριζική ανακαίνιση - Εξοικονομω ΙΙ

Recommended Posts

Τι σημαινει ριζική ανακαίνιση στα πλαίσια του Εξοικονομω ΙΙ και τι προυποθέσεις ένταξης εχει;

 

Σύμφωνα με το Άρθρο 49 – Νόμος 4409/2016 – Τροποποιήσεις του Ν. 4122/2013 (Α’42) παρ. 12 του άρθρου 2.

«Ριζική ανακαίνιση κτιρίου ή κτιριακής μονάδας (ανακαίνιση μεγάλης κλίμακας»: η ανακαίνιση κατά την οποία η συνολική δαπάνη της ανακαίνισης που αφορά το κέλυφος του κτιρίου ή της κτιριακής μονάδας ή τα τεχνικά συστήματά τους υπερβαίνει το είκοσι πέντε τοις εκατό (25%) της τρέχουσας αξίας του κτιρίου ή της κτιριακής μονάδας, βάσει του ελαχίστου κόστους οικοδόμησης, εξαιρουμένης της αξίας του οικοπέδου επί του οποίου έχει κατασκευαστεί το κτίριο».

 

Την τρεχουσα αξια του ακινητου θα την βρουμε απο τον ΕΝΦΙΑ;

αφορα μονο το κελυφος του κτιριου;

Δηλαδη αν η αξια του ακινητου ειναι 100.000€ τοτε για επεμβασεις με το εξοικονομω της ταξης 25.000 πρεπει να πας κατηγορια Β;

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ και αρκετές μέρες φωνάζω για αυτό το θέμα...το λεκτικό είναι βάσει του ελάχιστου κόστους οικοδόμησης...αν λοιπόν όντως είναι βάσει εκκο κλαφτα χαραλαμπε...ένα διαμέρισμα πολυκατοικίας 75 τμ μπορεί να βγάλει εκκο 30000-35000...τι παρέμβαση να γίνει με το 25%?αν το υπερβαίνει πάει για οικοδομική άδεια και μεα...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

 

Η συνολική δαπάνη της ανακαίνισης, την οποία θα πρέπει να συγκρίνουμε με το ΕΚΚΟ για να αποφασίσουμε αν πρόκειται για ριζική ανακαίνιση, προκύπτει α) από συμβατικό και αναλυτικό προϋπολογισμό, σύμφωνα με την εγκύκλιο 2021/2012 του ΥΠΕΚΑ ή β) από το άθροισμα των παρεμβάσεων που προτείνουμε, βάσει του πίνακα της σελ. 24 του οδηγού?

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

δείτε στο παράρτημα VΙ στην σελ.4 όπου ο ενεργ.επιθεωρητής του Β' ΠΕΑ δήλωνει το εξής:

 

στ. Το έργο που υλοποιήθηκε αφορά (έκδοση οικοδομικής άδειας με αριθμό: ….………….….) / δεν αφορά σε ριζική ανακαίνιση του κτηρίου - κτηριακής μονάδας (διαγράψτε).

 

Γι' αυτό θέλει  συνεννόηση πριν καν γίνει και το 1ο πεα ακόμη

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από ποια διάταξη προκύπτει ότι απαιτείται οικοδομική άδεια όταν έχουμε ριζική ανακαίνιση; Δε βρίσκω κάτι τέτοιο στον 4495.

 

Αντίθετα, οι παρεμβάσεις του Εξοικονομώ II περιλαμβάνονται όλες στις εργασίες για τις οποίες είτε απαιτείται ΕΕΜΚ είτε δεν απαιτείται καμία άδεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βάσει του άρθρου 2 του ΚΕΝΑΚ (ΦΕΚ 2367Β/ 12-7-2017): " Η ΜΕΑ εκπονείται για κάθε νέο κτίριο ή κτιριακή μονάδα, καθώς και για κάθε υφιστάμενο κτίριο ή κτιριακή μονάδα που ανακαινίζεται ριζικά, όπως προβλέπεται στα άρθρα 6 και 7 αντίστοιχα του ν.4122/2013."

Επομένως θέλει ΜΕΑ.

Συνέπεια αυτού καταλαβαίνω είναι και η έκδοση οικοδομικής άδειας. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει ΜΕΑ χωρίς έκδοση άδειας..

 

εδιτ: ξεκάθαρο παρακάτω στο ίδιο ΦΕΚ:

άρθρο 11 ΚΕΝΑΚ: 1. Η Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης (ΜΕΑ):

1.1 Εκπονείται κατά το στάδιο της έκδοσης άδειας δόμησης νέου ή ριζικά ανακαινιζόμενου υφιστάμενου κτιρίου ή κτιριακής μονάδας.

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το άρ. 2 μας λέει σε ποιες περιπτώσεις απαιτείται ΜΕΑ. Συμφωνούμε σε αυτό.

 

Ούτε εγώ ξέρω αν μπορεί να γίνει ΜΕΑ χωρίς έκδοση οικοδομικής άδειας / άδειας δόμησης (και οι δύο όροι στον 4495). Αυτό ψάχνω κατά κάποιον τρόπο.

 

Η παρ. 1.1 του άρ. 11 όμως δεν θεσπίζει υποχρέωση έκδοσης οικοδομικής άδειας. Μας λέει απλά σε ποιο στάδιο, δηλαδή πότε (χρονικά), θα εκπονηθεί η ΜΕΑ.

Θα μπορούσαμε να ξαναγράψουμε την παρ. 1.1 ως εξής: <<Σε νέο ή ριζικά ανακαινιζόμενο υφιστάμενο κτίριο ή κτιριακή μονάδα, εφόσον απαιτείται άδεια δόμησης, η ΜΕΑ εκπονείται κατά το στάδιο έκδοσης της άδειας αυτής.>>

 

Είναι θέμα ερμηνείας. Υπάρχει μήπως άλλη απόφαση / εγκύκλιος / άλλο έγγραφο που να ερμηνεύει το σημείο αυτό ή γενικά τη σχέση ριζικής ανακαίνισης και οικοδομικής άδειας;

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΕΑ μονο σε οικ.αδ. δεν υπαρχει ερμηνεια. Ειναι μελετη οικοδομικης αδειας που κατατιθεται.

Αναρωτησου αν γινεται κατα παραγγελια εκτος οικ. Αδ.

 

Μπορει ο καθε ιδιοκτητης πολυκατοικιας δηλαδη να παει σε 2 μηχανικους της επιλογης του και να χει τη δικια του "ΜΕΑ";

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι, δεν έχω καθόλου εμπειρία από ριζική ανακαίνιση κ' ΕΚΚΟ...

Πρακτικά, πως μπορώ να εκτιμήσω αν οι παρεμβάσεις στα πλαίσια του ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ θα θεωρηθούν ριζική ανακαίνιση και συνεπώς θα χρειαστεί ΜΕΑ, οικ. άδεια, κατηγορία Β;

Share this post


Link to post
Share on other sites

GSARAF έχω και γω την ίδια απορία  :|

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.