Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα παραρτήματα και οδηγίες συμπλήρωσης αίτησης για το νέο «Εξοικονομώ»


Engineer

Recommended Posts

Θα γίνει τς τανασπου...Με ότι εχω δεί απο Ε9 Ε1 στην συντομη εως τώρα αυθαίρετη καριέρα μου Ε9 με πραγματικότητα σε ενα 10-20% έχει σχέση.

Διαπιστώνω δε μετά μεγάλης εκπλήξεως, ότι στα προ του 55 αναφέρεται η διαδικασία εγκρισης νομιμου περιγράμματος η οποία αν δεν κανω λάθος 

εχει καταργηθεί απο 4178 και εδώθε. Επίσης περι ασυμβίβαστου. Σε περίπτωση αυθαιρέτου με απαιτηση ΜΣΕ που έιναι μελέτη, ο ιδιος μηχανικός

της τακτοποίησης-μσε(?) δε μπορεί να είναι ουτε εν.επ ούτε σύμβουλος αν καταλαβαίνω καλά...

 

Ερωτηση για την οποία δεν εχω πάρει ακόμη απάντηση και ούτε το ίδιο το πρόγραμμα αποσαφηνίζει κάτι. 

Σε περίπτωρση που δεν εχω θέμα σε τετραγωνικά αλλά έχω όλα τα ανοίγματα σε άλλη θέση ή αυθαίρετα σε σχέση

με την ο.α τι γίνεται? Για μεταβίβαση δίνονται βεβαιώσεις. Για εξ οικονομώ??? Μιας και η αλλαγή κουφωμάτων είναι

το στανταράκι σαν επιλέξιμη δαπάνη.

 

ΥΓ. Καλο είναι οι mods αν βρούν λίγο χρόνο να "σπάσουν" το θέμα σε υποενότητες γιατί ήδη έχει χαθεί η μπάλα....

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά τα λες. 

Για να γίνει η αίτηση καταχωρούνται αρχικά τα στοιχεία του Α' ΠΕΑ,

οι παρεμβάσεις, το κόστος και ο ενεργειακός στόχος.

 

Οι προσφορές ούτως ή άλλως δεν υποβάλλονται ποτέ και μάλιστα 

αν βάλεις τις μέγιστες τιμές του προγράμματος δεν θέλεις καν προσφορές.

 

Όμως αν όμως απαιτηθεί αρχικά και η υποβολή του Παραρτήματος ΙΙΙ 

τότε αναφέρεις τους προμηθευτές, τις ποσότητες και το κόστος, 

άρα εμμέσως είναι σαν να δίνεις και τις προσφορές.

 

Άρα, καλό είναι να έχουμε από την αρχή τις προσφορές έτσι ώστε

να έχουμε και πιο σωστή εικόνα του προϋπολογισμού του έργου.

 

Κι εγώ αυτό καταλαβαίνω όσον αφορά τις προσφορές, ότι δεν χρειάζονται για την αρχική αίτηση μιας και μπορείς να βάλεις το μέγιστο επιτρεπόμενο κόστος με μπερδεύεις όμως λίγο εκεί που λες πως αν απαιτηθεί η υποβολή του Παραρτήματος ΙΙΙ τότε αναφέρεις προμηθευτές.

Το παράρτημα ΙΙΙ απαιτείται στην αρχική υποβολή αφού συμπεριλαμβάνεται στα δικαιολογητικά που αναφέρονται στο Παράρτημα Ι.

Επίσης στο παράρτημα ΙΙΙ δεν βλέπω που αναφέρονται οι προμηθευτές, παρόλο που αναφέρει στις οδηγίες:

"Τα στοιχεία κόστους παρεμβάσεων  και στοιχεία προμηθευτών,  συμπληρώνονται

βάσει  των  οικονομικών  προσφορών  των  προμηθευτών/  αναδόχων  από  τον

αιτούντα."

Το μόνο που βλέπω να χρειάζεται είναι το κόστος σύμφωνα με τις προσφορές.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο, στο προηγούμενο εξοικονομώ είχε ονοματεπώνυμο και αφμ προμηθευτή, ενώ τώρα τα έχει αφαιρέσει!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Ερωτηση για την οποία δεν εχω πάρει ακόμη απάντηση και ούτε το ίδιο το πρόγραμμα αποσαφηνίζει κάτι. 

Σε περίπτωρση που δεν εχω θέμα σε τετραγωνικά αλλά έχω όλα τα ανοίγματα σε άλλη θέση ή αυθαίρετα σε σχέση

με την ο.α τι γίνεται? Για μεταβίβαση δίνονται βεβαιώσεις. Για εξ οικονομώ??? Μιας και η αλλαγή κουφωμάτων είναι

το στανταράκι σαν επιλέξιμη δαπάνη.

 

 

Τακτοποιηση κατηγορια 3, περ. δδ

Link to comment
Share on other sites

Αντε τώρα πεισε καποιον που αγορασε το 15 με βεβαίωση οτι ειναι ολα ΟΚ οτι πρεπει πρώτα να ρυθμίσει την αλλαγη των ανοιγμάτων (250+15+αμοιβή μηχανικού εστω χοντρικά 1000) και μετά να κανει αίτηση πληρωνοντας προκαταβολικά και το 1ο ΠΕΑ... Λες καί το βλέπω "Μα εγω κύριε αγόρασα νόμιμο διαμέρισμα με βεβαίωση"..."Αλήτες μηχανικοί"....

Θα βγουν και τίποτα ασχετο δικηγόροι και θα χουμε και τίποτα αλλες ιστορίες....

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο παράρτημα ΙΙΙ δεν βλέπω που αναφέρονται οι προμηθευτές, παρόλο που αναφέρει στις οδηγίες:

"Τα στοιχεία κόστους παρεμβάσεων  και στοιχεία προμηθευτών,  συμπληρώνονται

βάσει  των  οικονομικών  προσφορών  των  προμηθευτών/  αναδόχων  από  τον

αιτούντα."

Το μόνο που βλέπω να χρειάζεται είναι το κόστος σύμφωνα με τις προσφορές.

όντως στις οδηγίες το αναφέρει , αλλά μέσα στο παράρτημα ΙΙΙ δεν έχει  κελί στον πίνακα για τους προμηθευτές....

είναι σημαντική αυτή η λεπτομέρεια για το αν χρειάζονται οι προσφορές τόσο πρώιμα ή όλοι πάνε με τα μέγιστα επιδοτούμενα...

ενδεχομένως να αποσαφηνιστεί όταν δούμε την ιστοσελίδα... μήπως υπάρχει εκεί πεδίο όπου ζητούνται προσφορές/προμηθευτές?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μήπως έχει κάνεις πληροφόρηση ;

Α] Αν υπάρχουν ασυμβίβαστα ενεργειακός επιθεωρητής- κατασκευαστής κτλ

Β] όταν λέει οικοδομική άδεια θα θέλει σκαναρισμένο και ανεβασμένο το στέλεχος  ; ή απλά τον αριθμό.

Γ ]οι υπεύθυνες δηλώσεις θα θέλουν  το γνήσιο της υπογραφής ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω την εξής απορία.

Άδεια του 1980 - 110 τ.μ. ως κατοικία χωρίς να κάνει διαχωρισμό σε κύριους και βοηθητικούς χώρους. Το κλιμακοστάσιο της κατοικίας είναι 8 τ.μ.

Στο Ε9 είναι δηλωμένο ως κύρια χρήση 102 και βοηθητικοί χώροι 8 τ.μ.

Το ΠΕΑ θα έχει ως ωφέλιμη επιφάνεια 102 τ.μ. και μη θερμαινόμενους χώρους τα 8 τ.μ.

Μέχρι εδώ όλα καλά.

Ο οδηγός του προγράμματος λέει να υπάρχει ταύτιση Ε9 και της επιφάνειας κύριας χρήσης της άδειας οικοδομής. Στην άδεια οικοδομής δεν γίνεται διαχωρισμός επιφάνειας κύριας χρήσης και επιφάνειας που περιγράφετε ως κατοικία. Τί πρέπει να γίνει?

Α) να δηλωθεί στο Ε9 το σύνολο της κατοικίας και των κοινόχρηστων χώρων ως χώρος κύριας χρήσης και να υπάρχει ταύτιση Ε9 και άδειας οικοδομής? αν γίνει έτσι το ΠΕΑ θα έχει διαφορά μεγαλύτερη των 7 τ.μ. οπότε η αίτηση θα απορριφτεί.

Β) Να περιγραφεί η κατάσταση ως έχει και να ταυτίζετε το ΠΕΑ με τους πραγματικούς θερμαινόμενους χώρους του κτιρίου? Αν γίνει έτσι τότε δεν θα υπάρχει ταύτιση Ε9 και άδειας και η αίτηση θα απορριφτεί.

Γ) να δηλωθεί στο Ε9 το σύνολο της κατοικίας όπως την άδεια οικοδομής και να αντιμετωπιστεί το κτίριο ως θερμαινόμενος χώρος. Αν γίνει έτσι τότε μη θερμαινόμενος χώρος αντιμετωπίζεται ως θερμαινόμενος και σε περίπτωση ελέγχου δεν με βλέπω να είμαι για πολύ ενεργειακός επιθεωρητής.

Δ) κάτι άλλο?

Να σημειωθεί ότι το κτίσμα είναι νόμιμο χωρίς αυθαιρεσίες.

Edited by mandreakis
Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο εξοικονομώ ο σύμβουλος έργου ουσιαστικά έφτιαχνε  τα 2 έντυπα παρεμβάσεων. Το πρώτο σύμφωνα με τις προσφορές και το δεύτερο στο τέλος σύμφωνα με τις αποδείξεις. Η αμοιβή για αυτή την εργασία ήταν 250€ + ΦΠΑ=310€.

 

Σε αυτό το εξοικονομώ ο σύμβουλος έγου θα κάνει πενταπλάσιες εργασίες και η αμοιβή θα είναι 200€ + ΦΠΑ= 248€. Επιπλέον ο ιδιοκτήτης θα τον θεωρεί αυτόν υπεύθυνο αν δεν προχωρήσει η αίτησή του. Τέλος αν δεν εγκριθεί η αίτηση ολόκληρη η εργασία που θα έχει κάνει μέχρι τότε ο μηχανικός-σύμβουλος έργου θα μείνει απλήρωτη.

 

Εγώ θα λέω στους υποψήφιους πελάτες, ότι κάνω το πρώτο ενεργειακό πιστοποιητικό αν έχουν αποφασίσει τι παρεμβάσεις θα κάνουν, ωστε να πιάνουν την απαιτούμενη εξοικονόμηση ενέργειας. Αν θέλουν να αναλάβω και τα υπόλοιπα θα ζητάω αμοιβή ανάλογα με το χρόνο εργασίας μου σε κάθε επιμέρους φάση εξέλιξης του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ...Ο χρόνος που απαιτείται για τον σύμβουλο έργου και οι ευθύνες δεν έχουν καμία σχέση με το προηγούμενο πρόγραμμα.

 

Προσωπικά και εγώ μόνο ΠΕΑ, και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.