Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τα παραρτήματα και οδηγίες συμπλήρωσης αίτησης για το νέο «Εξοικονομώ»


Engineer

Recommended Posts

Έτσι οπως εξελίσσεται η κατάσταση με το νέο Εξοικονομώ και τα στενά χρονικά περιθώρια, θα καταντήσουμε να μαλώνουμε με τους μισούς πελάτες γιατί θα κλείσει το σύστημα πριν προλάβουμε να βάλουμε τις αιτήσεις τους. Είναι τουλάχιστον άδικο να πετάνε το μπαλάκι της ευθύνης σε εμάς.

Μόνο με μια δίμηνη τουλάχιστον παράταση και δημοσίευση εγχειριδίου-οδηγιών για την ηλεκτρονική πλατφόρμα σώζεται κάπως η κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το πρόγραμμα εξοικονόμηση κατ οίκον ΙΙ. Στο διαμέρισμα που επιθυμώ να εντάξω στο πρόγραμμα κατέχω τη ψιλή κυριότητα και ο πατέρας μου την επικαρπία. Ο λογιστής μου την έχει βάλει ως κύρια κατοικία στο Ε1, αλλά ως φιλοξενούμενος του πατέρα μου. Η ερώτηση είναι αν μπορώ να διεκδικήσω το πρόγραμμα στο όνομα μου. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην μπορεί?

1. 'εχει κυριότητα (ψιλη)

2. δηλώνεται ώς πρώτη κατοικία, και δεν είναι ενοικιασμένο για να θέλει και δήλωση

Link to comment
Share on other sites

έχω διαμέρισμα πολυόροφής του 1970, με άδεια, αλλά και νομιμοποιητικό έγγραφο (4178/2013) που είχε κάνει διαμερισμάτωση.

1. στο έντυπο παρεμβάσεων τι υπογραμμίζω? άδεια ή νομιμοποιητικό έγγραφο ή και τα δύο?

2. εφόσον δεν έχεις πάρει προσφορές στο έντυπο παρεμβάσεων βάζουμε τα μέγιστα του οδηγού στην σελίδα 3?

3. sos!!πές ότι βάζεις π.χ παρέμβαση 5= Ηλιακός, 1100Ε σε μία σειρα αφου δεν έχεις προσφορά (η σελίδα 3 του εντυπου παρεμβάσεων γράφει <<το πλήθος των γραμμων ανα υποκατηγορία προσαρμόζεται βάσει του πλήθους των προσφορών>>

Στο τέλος αυτός φέρνει 2 παραστατικά, ένα για προμήθεια π.χ1000Ε , και ένα για τοποθέτηση (π.χ 100Ε). Στο τελικό έντυπο <<καταγραφης ολοκληρωσης παρεμβάσεων>> υποχρεωτικά θα σπάσεις αυτην την παρέμβαση σε δύο σειρές αφού έχεις 2 παραστατικά , αφου και κείνο γράφει <<το πλήθος των γραμμων ανα υποκατηγορία προσαρμόζεται βάσει του πλήθους των παραστατικών>>

πειράζει που το άρχικο έντυπο παρεμβάσεων είχε μία σειρά για τον ηλιακο?

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην μπορεί?

1. 'εχει κυριότητα (ψιλη)

2. δηλώνεται ώς πρώτη κατοικία, και δεν είναι ενοικιασμένο για να θέλει και δήλωση

 

Κι εγώ θεωρώ ότι θα μπορεί.

 

 

Δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν μόνο φυσικά πρόσωπα που: 

α. έχουν δικαίωμα κυριότητας (πλήρους ή ψιλής) ή επικαρπίας σε επιλέξιμη κατοικία. 

β. πληρούν τα εισοδηματικά κριτήρια των κατηγοριών του Πίνακα 2.2.1. 

Στην περίπτωση που η κατοικία για την οποία γίνεται η αίτηση ενοικιάζεται, δικαίωμα συμμετοχής στο Πρόγραμμα έχουν μόνο ο πλήρης κύριος και ο επικαρπωτής (όχι ο ψιλός κύριος), όπως παρουσιάζεται στις ειδικές περιπτώσεις αιτήσεων της παραγράφου 5.2. Η περίπτωση της δωρεάν παραχώρησης δεν εμπίπτει στον περιορισμό του προηγούμενου εδαφίου. 

Link to comment
Share on other sites


Καλημέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Διαμέρισμα ανήκει από 50% σε 2 αδελφές και κατοικεί μέσα η μητέρα τους. Θα κάνει αίτηση η μια αδελφή παίρνοντας συναίνεση από την άλλη. Το εισόδημα βάσει του οποίου θα υπολογιστεί η επιχορήγηση και η εξοικονόμηση ενέργειας είναι το εισόδημα της αιτούσας ή θα πρέπει να προσμετρηθεί και το εισόδημα της άλλης αδελφής;


Ευχαριστώ


Link to comment
Share on other sites

SOS.

Στον πρώτο πίνακα του έντυπου παρεμβάσεων προσθέτετε παρεμβάσεις πέρα του νουμερο 4? Ή διατηρείτε τους αριθμούς 1,2,3,4 για τίς ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ, και μέσα σε αυτές υποδηλώνετε υποκατηγορίες (1.Α κλπ), οπότε μέσα εκει βάζετε σε κάθε υποκατηγορία Α/Α. Δηλαδή το νούμερο 4 που σταματά το έντυπο είναι τυχαίο ή δεσμευτικό?

Το λέω διότι στην τελευταια σελίδα το έντυπο λέει <<στην στηλη Α/Α παρέμβασης >> καταγράφεται ο αντίστοιχος αριθμός παρέμβασης από τον πίνακα <<ΑΝΑΛΥΣΗ.......................>>, και άρα πρέπει να συμφωνουν οι δύο πίνακες

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση.. Θεωρώ ότι μπορεί να είναι και απλός αύξων αριθμός (π.χ. για 9 παρεμβάσεις), αρκεί να συμφωνούν τα νούμερα στις δύο σελίδες (ανάλυση & πίνακας).

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω στο εντυπο παρεμβάσεων που είναι σε word και ειχε ανεβάσει συνάδελφος , όταν εκτυπώνεις δεν εκτυπώνονται η σελίδα και η υποσημείωση <<Με την συγχρηματοδοτηση της Ελλάδας και της ευρωπαικης ενωσης>>. Γιατι? τι πρεπει να κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.