Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ένταξη λαχανόκηπου σε Natura


project.breeze

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα. Έχω έναν λαχανόκηπο 2500m2 στον οποίο είχε εκδοθεί άδεια για ανέγερση μονοκατοικίας 200m2 το 2009. Λόγω των οικονομικών συγκυριών η κατασκευή της μονοκατοικίας δεν ξεκίνησε ποτέ και η άδεια έληξε το 2013. Μόλις χτες έμαθα ότι η περιοχή κηρύχθηκε Natura και είναι πλέον υγροβιότοπος για την αναπαραγωγή του κιρκινεζιού(!!!). Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Έχω από το πρωί γελάω με την κατάσταση αυτή που έμπλεξα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς από κάτω έχει ενότητα για νατούρα.

 

Η πολεοδομία δεν θέλει να ξέρει αν το γήπεδο είναι "λαχανόκηπος" ή έχει παλιούρια. Της ενδιαφέρει ,αν το γήπεδο (2500τμ) είναι σε παρέκκλιση και ποια?? Αν είναι σε Νατούρα κλπ, κλπ.

 

Απλώς δεν θα μπεις τώρα σε νέο κόπο για νέες καλλιέργειες !!! Είσαι έτοιμος!!

Νομίζω πως έπρεπε να θεωρείς την Ο.Α. Το φρούτο αυτό το έφερε η κ. Μπιρμπίλη, δηλαδή, για την ακρίβεια, αυτή το υποδέχτηκε από την Ευρώπη.

.........................

Μία οικοδομή λιγότερη!

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν βρήκα χρόνο ακόμα να πεταχτώ στην πολεοδομία να το διευκρινήσω αλλά υπάρχει ενδεχόμενο να έχει πάρει παράταση η ισχύουσα άδεια μέχρι τον Ιούνιο του 19'. Θα πρέπει αυτό να το κοιτάξω. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να σου λένε:"Κύριε το οικόπεδό σας που νόμιμα αγοράσατε με αίμα και ιδρώτα γίνεται Natura και πλέον είναι άχρηστο". Τί να πω... 1η φορά το αντιμετωπίζω και μου φαίνεται πολύ αστείο, για γέλια και για κλάματα.

Link to comment
Share on other sites

να βρεις εναν κιρκινεζιο να το δηλωσει σαν πρωτη κατοικια οποτε στην περιπτωση αυτη θα σε αφησουν να χτισεις αφου θα φιλοξενουνται και αλλοι κιρκινεζιοι ..βαλε και καμια κρεβατοκαμαρα παραπανω αφου θα ειναι για αναπραγωγη και την πηρες την αδεια ...

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

να βρεις εναν κιρκινεζιο να το δηλωσει σαν πρωτη κατοικια οποτε στην περιπτωση αυτη θα σε αφησουν να χτισεις αφου θα φιλοξενουνται και αλλοι κιρκινεζιοι ..βαλε και καμια κρεβατοκαμαρα παραπανω αφου θα ειναι για αναπραγωγη και την πηρες την αδεια ...

 

Εάν κατασκευάσω το σπίτι και το ενοικιάσω σε οικογένεια κιρκινεζιών θα έχω πρόβλημα; Θα υποχρεούται το κιρκινέζι να πληρώνει ενοίκιο; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.