Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πυροσβεστικό Συγκρότημα κατά ΕΝ 12845


nikosel

Recommended Posts

Πλέον, ως προς τα μέσα ενεργητικής πυροπροστασίας, οι μελέτες απλά θεωρούνται από την πυροσβεστική υπηρεσία, και δεν ελέγχουν το περιεχόμενο, καθώς είναι ευθύνη μηχανολόγου μηχανικού και συναφών ειδικοτήτων. Οπότε δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα "έγκρισης".

Έχε υπόψιν την Πυρ. Διάταξη 15/2014 που μνημόνευσε και ο συνάδελφος παραπάνω, η οποία αναφέρει:

3.4.1. Αυτόματο σύστημα πυρόσβεσης με νερό
Η μελέτη, σχεδίαση και εγκατάσταση των αυτόματων συστημάτων πυρόσβεσης με νερό, καθορίζεται από το πρότυπο ΕΛΟΤ ΕΝ 12845: «Μόνιμα συστήματα πυρόσβεσης – Αυτόματα συστήματα καταιονισμού – Σχεδίαση, εγκατάσταση και συντήρηση».....

 

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2019 at 1:37 ΠΜ, antloukidis said:

Δεν έχω ασχοληθεί με μελέτες, όμως πληροφορήθηκα πριν μερικούς μήνες από συνάδελφο μελετητή, ότι η πυροσβεστική αδιαφορεί για την ύπαρξη Η/Ζ και απαιτεί ντηζελοαντλία στο πυροσβεστικό.

Σωστό. Σε πάρα πολλά δημόσια κτίρια που έχω δει με τα μάτια μου (σχολεία, παιδικοί σταθμοί κλπ σε διαφόρους Δήμους και αρμόδια Γραφεία Πυρασφαλείας) που προκύπτει η απαίτηση Μονίμου Υδροδοτικού Πυροσβ. Δικτύου, από το 1989 και μετά υπάρχουν δίδυμες αντλίες (ίδια παροχή και μανομετρικό) με διαφορετικές μηχανές, μία ηλεκτροκίνητη με τροφοδοσία από τον πίνακα και μια ντιζελοκίνητη.

Η απαίτηση Η/Ζ έχει σχεδόν εγκαταλειφθεί, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι παράνομη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.