Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξωτερικές θερμομονώσεις - Εξοικονομώ ΙΙ


Recommended Posts

Τι πιστοποιητικά ανεβάζουμε στο σύστημα, όσον αφορά στις μονώσεις δώματος και στις θερμοπροσόψεις;

Συγκεκριμένα:

Δεν απαιτείται δελτίο προϊόντος.

Την σήμανση CE την βρίσκουμε εύκολα, γιατί αφορά το κάθε υλικό.

Όσον αφορά όμως στα Ενεργειακά Χαρακτηριστικά, τι πρέπει να δώσουμε;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι

Γνωρίζει κανείς να μου πει αν κατά τον υπολογισμό του εμβαδού θερμοπρόσοψης πρέπει να αφιαρέσω τα ανοίγματα των όψεων ή να υπολογίσω την επιφάνεια σεντόνι?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Εσωτερική θερμομόνωση δαπέδου διαμερίσματος που βρίσκεται πάνω από ΜΘΧ (δλδ θερμομονωτικό υλικό πάνω από την πλάκα Ο.Σ.) γίνεται δεκτή ως παρέμβαση στο ΕΚΟ ΙΙ; Κι αν ναι, σε ποια κατηγορία μπορεί να υπαχθεί δεδομένου ότι τα πιθανά υλικά επικάλυψης μπορεί να είναι πλακίδια, λαμινέιτ, βινυλικό δάπεδο κ.α. Ακόμη θεωρείτε ότι η εγκατάσταση ενδοδαπέδιας παίζει κάποιο ρόλο ως προς την αποδοχή ή την απόρριψη της επέμβασης;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω διαμέρισμα με πλάκα από ΟΣ και εγκιβωτισμένη στέγη 2 μέτρα στο μέγιστο ύψος.

Στο αρχικό xml καθώς και στο παράρτημα 3 έχω δηλώσει ότι θα μονωθούν μόνο τα 3 μέτρα ύψος του διαμερίσματος δηλαδή 3 χ 4 (μήκος) = 12 τ.μ.

Μπορώ τώρα να μονώσω και να δηλώσω επίσης, αντί για 3 μέτρα ύψος, 5 μέτρα? (3+2 στέγης) Δηλαδή ότι μονώθηκαν και αιτούμαι (3+2) χ 4 = 20 τ.μ. για λόγους αισθητικούς και τεχνικούς?

Σημ.: Οι τιμές είναι ενδεικτικές, στην πραγματικότητα είναι πολύ περισσότερα τα τ.μ., άρα και τα χρήματα. Χρήματα περισσεύουν γιατί δεν θα γίνουν άλλες παρεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2019 at 11:43 ΜΜ, nmanax300 said:

Καλησπέρα. Εσωτερική θερμομόνωση δαπέδου διαμερίσματος που βρίσκεται πάνω από ΜΘΧ (δλδ θερμομονωτικό υλικό πάνω από την πλάκα Ο.Σ.) γίνεται δεκτή ως παρέμβαση στο ΕΚΟ ΙΙ; Κι αν ναι, σε ποια κατηγορία μπορεί να υπαχθεί δεδομένου ότι τα πιθανά υλικά επικάλυψης μπορεί να είναι πλακίδια, λαμινέιτ, βινυλικό δάπεδο κ.α. Ακόμη θεωρείτε ότι η εγκατάσταση ενδοδαπέδιας παίζει κάποιο ρόλο ως προς την αποδοχή ή την απόρριψη της επέμβασης;

Ναι σίγουρα μπορεί. Κατηγορία 2. Γ1 Ι ή ΙΙ ανάλογα με το R του υλικού.

Όσον αφορά την ενδοδαπέδια για το πρόγραμμα δεν έχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει κάποιος μπούσουλας πως υπολογίζουμε το νέο U της τοιχοποιϊας μετά από θερμοπρόσοψη;  Στη περίπτωση μου έχω κατοικία του 75 με αρχικό U από τους πίνακες  = 2.44.  Η θερμοπρόσοψη ήταν 7εκ με R= 2,05 και λ=0,034. 

Link to comment
Share on other sites

Rtotal=R1+R2

R1=1/U1=1/2.44=0.41

R2=2.05

Rtotal=0.41+2.05=2.46

Utotal=1/Rtotal=0.41

Το 0.41 για εξωτερική τοιχοποιΐα σε καλύπτει για τις ζώνες Α έως Γ, όχι όμως για τη ζώνη Δ (ΤΟΤΕΕ 1, πίνακας 3.4α)

Στην επιθεώρηση (προτεινόμενη παρέμβαση 1ου ΠΕΑ και σε όλο το 2ο ΠΕΑ) θα προσθέσεις 0.20 στο 0.41 για να λάβεις υπ' όψιν σου τις θερμογέφυρες, δηλαδή Rfinal= 0.41+0.20= 0.61 

Edited by TBD
  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.