Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερικές θερμομονώσεις - Εξοικονομώ ΙΙ


Recommended Posts

Αρα σε κάθε περίπτωση που έχουμε τοποθέτηση μόνωσης σε τοίχο ή στέγη πρέπει να βγαίνει άδεια μικρής κλίμακας....

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερική θερμομόνωση τοίχου με γραφιτούχο πολυστερίνη ανήκει στην κατηγορία 2.Γ1 (συνθετικό επίχρισμα) ή 2.Γ2 (ελαφρά πετασματα);

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

συνθετικό επίχρισμα είναι αυτο που λέει η λέξη: θα επιχριστεί με σοβά.

ελαφρά πετάσματα είναι π.χ. οι γυψοσανίδες.

το ότι η πολυστερίνη είναι γραφιτούχος ή εξιλασμένη ή κάτι άλλο δεν παίζει κάποιο ρόλο για την επιλογή αυτής της κατηγορίας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση αδειας του 2000 που υπαρχει μελετη θερμομονωσης κ ο ιδιοκτητης επιμενει οτι ειναι ανεπαρκης η μονωση που εχει μπει κ θελει να ενταχθει στο προγραμμα για τη συγκεκριμενη παρεμβαση. Απο αυτοψια κ παχος τοιχου δεν μπορω να αμφισβητησω μελετη. Σας εχει τυχει τετοια περιπτωση κ πως το αντιμετωπιζετε;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

όχι, με μόνο "την γνώμη" του ιδιοκτήτη εγώ δεν θα αμφισβητούσα μελέτη θερμομόνωσης.

τομή τοιχοποιίας, θερμοκάμερα , φωτογραφίες, παραστατικά τιμολόγια αγοράς θερμομονωτικού υλικού που αγοράστηκε και χρησιμοποιήθηκε, είναι κάποια από αυτά που θα με εκαναν να μιλήσω για ανεπαρκή θερμομόνωση.

δηλαδή λέει η μελέτη ότι τοποθετήθηκαν 5cm πολυστερίνης και αυτός σου λέει ότι "όχι, 3άρα μπήκε"?Εγώ θα του έλεγα απόδειξε το μου.

Αν το πάχος του δομικού στοιχείου δεν σε κάνει να βασιστεις σε κάτι τέτοιο, εγώ θα ήθελα κάτι πιο απτό, σαν αυτά που περιγράφω.

Γενικώς μετά από πολλά μειλ με ευεπεν στο παρελθόν, μου έχει τονιστεί ότι πρέπει να είμαστε πολύ φειδωλοι με το πότε και αν αμφισβητούμε εφαρμογή μελέτης θερμομόνωσης. Δεν συμφωνώ γενικά, αλλά σου λέω ποιο είναι το "πνεύμα".

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Κάτι λίγο περίεργο. .

Σε διαμέρισμα τελευταίου ορόφου θέλουμε να βάλουμε μόνωση στην οροφή(από πάνω ταράτσα της πολυκατοικιας)

Θεωρώ ότι δεν μπορεί να βάλει μόνωση στην ταράτσα αφού είναι κοινόχρηστος χώρος της πολυκατοικίας άρα δεν πάμε με τα 44 ή 48ε για εξωτ. μόνωση δώματος.

Πάμε με μόνωση στο ταβάνι και άρα θερμομόνωση κελύφους και ανάλογα 45 ή 55 ε?

Τι λέτε εσείς παίκτες και παίκτριες??

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ,εφόσον υπάρχει συγκατάθεση των υπόλοιπων συνιδιοκτητών, ότι μπορεί να γίνει εξωτ. θερμομόνωση δώματος στο τμήμα που αντιστοιχεί στο διαμέρισμα σαν δαπάνη του διαμερίσματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.υπαρχει και στις ερωταπαντήσεις στην ιστοσελίδα του π.σ του εξοικονομώ.συναινεση και αναλαμβάνει το τμήμα του δωματος που καλύπτει το διαμέρισμα σύν τυχόν προβόλους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.