Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερικές θερμομονώσεις - Εξοικονομώ ΙΙ


Recommended Posts

Ψαχνω να βρώ εναν τρόπο περάσω στην εξωτερική τους τοίχους συρόμενων .Εχω περάσει στο αρχικό εντυπο παερμβάσεων το σύνολο της τοιχοποίας μαζί με το εμβαδόν των τοίχων που έχουν συρόμενα , και σκέφτηκα απλώς να μην τα λάβω υπόψη (τα συρόμενα)  στο 2ο ΠΕΑ.

Στο Παραρτημα VI ομως δεν νομίζω οτι μπορω να βάλω όλα τα τετραγωνικά της εξωτερικής.

Εχει κανείς καμια ιδέα , λογικά θα το έχουν συναντήσει πολλοί (η λύση εσωτερικής δεν παίζει) 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι μονωσάδες μετράνε σεντόνι την επιφάνεια.

Για το πρόγραμμα όμως βάζεις μόνο τετραγωνικά μόνωσης που τοποθετείται. Μπορεί να σου βγαίνει και παραπάνω από το εμβαδόν της όψης μείον τα ανοίγματα (πχ γυρίσματα σε λαμπάδες κτλ). Αυτά που θα βάλεις πραγματικά, αυτά θα κοπούν τιμολόγιο και αυτά επιδοτεί το πρόγραμμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ τον τοίχο των χωνευτών συρόμενων.

Η εξωτερική θερμομόνωση δεν μετράει σε αυτά τα κομμάτια. 

Αλλα προφανώς δεν μπορείς να μην βάλεις και εκεί.

Και επειδή ειναι δύσκολο να τα οριοθετήσεις ρωτάω αν υπάρχει κάποια λύση , εκτός του να αλλάξεις τα κουφώματα σε ανοιγόμενα (αμα  εχει επιλεχθεί η αλλαγή κουφωμάτων) ή να βάλεις εσωτερική θερμομόνωση (δύσκολο οταν υπάρχουν ντουλάπες κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί λες ότι η εξ. θερμομόνωση δεν μετράει στα κομμάτια αυτά. Η επιφάνεια που υπολογίζεις είναι η συνολική του τοίχου μείον το άνοιγμα. Δεν καταλαβαίνω γιατί αφαιρείς κ αυτήν που μπαίνει μέσα το κούφωμα όταν είναι ανοιχτό.

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, skidoo23 said:

Ψαχνω να βρώ εναν τρόπο περάσω στην εξωτερική τους τοίχους συρόμενων .

 

5 ώρες πριν, skidoo23 said:

Δεν λέω αυτό , λέω για τα τμήματα που εχουμε συρόμενο και δεν μπορούμε να βάλουμε εσωτερική.

μπερδεύτηκα .... εσωτερική θα τοποθετηθεί ή εξωτερική  ??????

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις θερμομονωτικές πλάκες + επιχρίσματα + χρωματισμούς.

Αν χρησιμοποιήσεις έγχρωμο επίχρισμα τότε να το γράψει στην τ.ε., προσωπικά μου έχει τύχει σε κατάστημα ΙΚΑ να μου ζητήσουν ΥΔ του μηχανικού ότι θα μπει έγχρωμο επίχρισμα και άρα δεν χρεώθηκε στον Πιν. 3.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.