Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξωτερικές θερμομονώσεις - Εξοικονομώ ΙΙ


Recommended Posts

Εννοείς ότι δεν μετράει στον υπολογισμό του U;

Άλλο αυτό και άλλο αν επιδοτείται. Άποψη μου είναι ότι πρέπει να επιδοτείται γιατί έτσι έχεις κουτί εξωτερικά τη μόνωση και αποφεύγεις θερμογέφυρες.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, steve100 said:

Η τοποθέτηση θερμομόνωσης θέλει ΑΕΜΚ. Άρα πάει στο ΙΚΑ. Τι ένσημα συμπληρώνουμε στον πιν.3;

 

5 ώρες πριν, akis73 said:

Θα βάλεις θερμομονωτικές πλάκες + επιχρίσματα + χρωματισμούς.

Αν χρησιμοποιήσεις έγχρωμο επίχρισμα τότε να το γράψει στην τ.ε., προσωπικά μου έχει τύχει σε κατάστημα ΙΚΑ να μου ζητήσουν ΥΔ του μηχανικού ότι θα μπει έγχρωμο επίχρισμα και άρα δεν χρεώθηκε στον Πιν. 3.

και σκαλωσιές αν απαιτούνται ... γενικά είναι όπως ακριβώς τα λέει ο akis73...

Βάζεις ότι λέει η τεχνική έκθεση και όσα δεν μπορούν να εξηγηθούν στα χαρτιά ελέγχονται με επιτόπια αυτοψία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας,

στα πλαίσια του προγράμματος έχω κάποιες αιτήσεις που περιλαμβάνουν εργασίες τοποθέτησης εξωτερικής θερμομόνωσης σε τοιχοποιίες και σε δώμα.

1η περίπτωση) Απαιτείται ΕΕΜΚ που απ'ότι καταλαβαίνω πρέπει να εκδοθεί βάσει του Ν.4495/2017 και της περίπτωσης ιθ) τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης ή παθητικών ηλιακών συστημάτων στις εξωτερικές όψεις. Τα δικαιολογητικά σε αυτήν την περίπτωση είναι αυτά που αναφέρονται στο άρθρο 41, όπου αναφέρεται στο ζ) δήλωση συναίνεσης των συνιδιοκτητών του ακινήτου, εφόσον οι εργασίες πραγματοποιούνται σε κοινόχρηστους χώρους, όπως ακάλυπτους χώρους οικοπέδου ή γηπέδου ή κοινόκτητα τμήματα του κτιρίου, όπως όψεις, φέροντα οργανισμό, δώμα και στέγη. Που σημαίνει ότι απαιτείται συναίνεση από όλους τους συνιδιοκτήτες; Από το 51% αυτών; 

2η περίπτωση) Απαιτείται ΕΕΜΚ και εφόσον δεν έχω βρει κάποια καταργούμενη διάταξη, πηγαίνω σύμφωνα με την απόφαση 55174 στο ΦΕΚ 2605/15-10-2013, όπου στο άρθρο 2 και την περίπτωση κα) Για την τοποθέτηση εξωτερικής θερµοµόνωσης ή παθητικών ηλιακών συστηµάτων στις εξωτερικές όψεις και στο δώµα υφιστάµενων κτιρίων κατατίθεται βεβαίωση του µηχανικού ότι δεν αλλοιώνονται οι όψεις, ότι δεν θίγονται τα φέροντα στοιχεία των όψεων και του κτιρίου καθώς και ότι τηρούνται οι πολεοδοµικές διατάξεις  και σύμφωνα με το άρθρο 3, παράγραφος 6) Όταν οι εργασίες αφορούν σε κοινόχρηστους / κοινόκτητους χώρους του ακινήτου απαιτείται να προσκοµίζεται έγγραφο από το οποίο θα προκύπτει ότι έχει εξασφαλιστεί η σχετική συναίνεση των συνιδιοκτητών, µε ευθύνη του ενδιαφεροµένου. Άρα προσκομίζω έγγραφο Υ.Δ. ιδιοκτήτη ότι έχει όλες τις συναινέσεις. 

3η περίπτωση) Βγάζω μια ΕΕΜΚ για οποιαδήποτε άλλη εργασία στην οποία δεν απαιτείται συναίνεση... και υποβάλλεται αυτή στο πρόγραμμα... Να σημειώσω ότι σε ερώτηση - απάντηση στο τηλέφωνο που έχει θέσει το πρόγραμμα , μου ανέφεραν ότι κατά τον έλεγχο δεν τους ενδιαφέρει η ΕΕΜΚ... Που σημαίνει ότι περισσότερο ενδιαφέρει εμάς για την αμοιβή και προφανώς τον ιδιοκτήτη για την αυθαιρεσία της επέκτασης του διαμερίσματος κατά 10+10 = 20εκ...

 

Edited by kapas2004
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πιστεύω πως πάμε με την περίπτωση α) δηλαδή ΕΕΜΚ με συναίνεση, τόσο στην θερμομόνωση κελύφους, όσο και στο δώμα. Για το ποσοστό δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ομοφωνία. 

Δηλαδή στα περισσότερα διαμερίσματα πολυκατοικιών την ξεχνάμε τη θερμομόνωση γιατί άντε βρες υπογραφές....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι, καλημέρα.

Ερώτηση:

Για εξωτερική θερμομόνωση ταράτσας, απαιτείται άδεια ή όχι;

Έχω ρωτήσει σε τρεις πολεοδομίες, έχω πάρει τρεις διαφορετικές απαντήσεις...

Ο πρώτος μου λέει ότι η μικρής κλίμακας καταργήθηκε για τη θερμομόνωση δώματος και αφού δεν θεωρείται εργασία «συντήρησης» θα πρέπει να βγει κανονική άδεια.

Ο δεύτερος πιστεύει ότι αφού δεν αναγράφεται πια κάπου συγκεκριμένα, δεν απαιτείται.

Ο τρίτος είναι ασαφής: μάλλον δεν απαιτείται, αλλά καλού κακού, βγάλε μιας μικρής κλίμακας.

 

Το έχει ψάξει κανείς άλλος;

Υπάρχει σαφής απάντηση ή έστω άποψη επί του θέματος ;

 

(Συμπληρωματική ερώτηση: στην εσωτερική θερμομόνωση ταράτσας ισχύει κάτι διαφορετικό; Απαιτείται κι εκεί άδεια;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 27/8/2018 at 10:50 ΠΜ, vagom said:

Συνάδελφοι, καλημέρα.

Ερώτηση:

Για εξωτερική θερμομόνωση ταράτσας, απαιτείται άδεια ή όχι;

Έχω ρωτήσει σε τρεις πολεοδομίες, έχω πάρει τρεις διαφορετικές απαντήσεις...

Ο πρώτος μου λέει ότι η μικρής κλίμακας καταργήθηκε για τη θερμομόνωση δώματος και αφού δεν θεωρείται εργασία «συντήρησης» θα πρέπει να βγει κανονική άδεια.

Ο δεύτερος πιστεύει ότι αφού δεν αναγράφεται πια κάπου συγκεκριμένα, δεν απαιτείται.

Ο τρίτος είναι ασαφής: μάλλον δεν απαιτείται, αλλά καλού κακού, βγάλε μιας μικρής κλίμακας.

 

 

Το έχει ψάξει κανείς άλλος;

Υπάρχει σαφής απάντηση ή έστω άποψη επί του θέματος ;

 

 

(Συμπληρωματική ερώτηση: στην εσωτερική θερμομόνωση ταράτσας ισχύει κάτι διαφορετικό; Απαιτείται κι εκεί άδεια;)

Συνάδελφε έβγαλες άκρη τελικά?

Η ερωτησή μου βασικά είναι αν θα απαιτηθεί για την εκταμίευση η άδεια μικρής κλίμακας.

Προσωπικά πονηρά σκεπτόμενος δεν δήλωσα ότι θα απαιτηθούν μελέτες για να αποφύγω να μου ζητηθεί στο τέλος. Η αμοιβή είναι γελοία κατά την γνώμη μου.

Επειδή είχα περίπτωση όπου δεν απαιτείται σκαλωσιά και καταγγελία δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει, σκεφτόμουν να αποφύγω την έκδοση ΕΕΜΚ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ!!! Δεν έχω ασχοληθεί με ΠΕΑ και χρειάζομαι βοήθεια.

Δεδομένα: Στην έκδοση 1ου ΠΕΑ για διαμέρισμα 63,9 μ2 η υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας είναι:

κτηρίου αναφοράς 101,4 kWh/m2

επιθεωρουμένου κτηρίου 179,10 kWh/m2 κατατάχθηκε στη κατηγορία Δ.

Η πρόταση για βελτίωση είναι ενεργειακά κουφώματα, εξωτερική θερμομόνωση, μόνωση στέγης, κλιματιστικά και ενεργειακό τζάκι, με εκτιμώμενο κόστος 20.491,5 € και εκτιμώμενη εξοικονόμηση 67% (120 kWh/m2) και κατάταξη στην κατηγορία Β+.

ο Ενεργειακός επιθεωρητής λέει ότι η εκτίμηση του βασίστηκε σε προσφορές που του έδωσε ο ιδιοκτήτης για τοποθέτηση των παραπάνω. Συγκεκριμένα στη μόνωση της στέγης υπολόγισε dow 5 εκ.

Ερώτηση: ο ιδιοκτήτης θέλει να βάλει στη μόνωση της στέγης πετροβάμβακα αντί για dow 5 εκ. (επειδή είναι και ηχομονωτικό και έχει και καλύτερη πυραντίσταση).

Σε ερώτηση του ιδιοκτήτη στον ενεργειακό επιθεωρητή αν  θα υπάρχει πρόβλημα, η απάντηση του Ενεργειακού επιθεωρητή είναι ότι δεν ξέρει αν θα πιάσει το στόχο του 40% ή αν το κόστος θα μειωθεί κλπ και δεν αναλαμβάνει ευθύνη.

Τι να απαντήσω ; Με ρωτάει αν θα υπάρξει πρόβλημα  στην έκδοση του 2ου ΠΕΑ; δηλαδή τόσο στο στόχο του 40% όσο και στο ότι θα μειωθεί το κόστος επένδυσης και αν τελικά θα υπάρχει πρόβλημα να απενταχθεί από το πρόγραμμα... 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Georgia S said:

.....Τι να απαντήσω ; Με ρωτάει αν θα υπάρξει πρόβλημα  στην έκδοση του 2ου ΠΕΑ; δηλαδή τόσο στο στόχο του 40% όσο και στο ότι θα μειωθεί το κόστος επένδυσης και αν τελικά θα υπάρχει πρόβλημα να απενταχθεί από το πρόγραμμα... 

 

Δεν θα υπάρχει πρόβλημα στον στόχο του 40% γιατί ο πετροβάμβακας και η εξηλασμένη έχουν μικρές διαφορές στο λ. Στην τελική  ας βάλει πετροβάμβακα 6 εκ. αντί για 5 εκ.

Απένταξη από το πρόγραμμα λόγω μείωσης του συνολικού κόστους δεν γίνεται. Αρκεί να πιάσεις τον στόχο. Αλλά γιατί θα μειωθεί το κόστος αφού θα κάνει όλες τις επεμβάσεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.