Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπη συντεταγμενων μορφης χ=202166.170, ψ=454987.840 σε ΕΓΣΑ 87'


Recommended Posts

Μα η "ανθρωποφαγία" έχει κάποια βάση. Σε ένα άλλο επιστημονικό φόρουμ (π.χ. δικηγόρων), το όλο θέμα θα περνούσε ενδεχομένως ασχολίαστο, μιας και ο συγκεκριμένος κλάδος (φαίνεται να) δίνει, για επαγγελματικούς λόγους, ιδιαίτερη έμφαση στο "φαίνεσθαι".

Στα καθ' ημάς όμως, τέτοιες απόπειρες είναι εξόχως παρακινδυνευμένες, διότι κρινόμαστε από το "είναι" μας. Κι επί πλέον, η συμμετοχή στο παρόν φόρουμ έχει και διδακτικό χαρακτήρα για τους νεότερους, μιας και δεν υπάρχει άλλος τρόπος να μεταδώσουμε (οι πρεσβύτεροι) την εμπειρία μας. 

Κατά καιρούς, έχουν προσπαθήσει κάποια ¨καλόπαιδα" είτε να κάνουν έμμεση διαφήμιση, είτε να εκφράσουν αντιεπιστημονικές-σκιτζήδικες απόψεις. Αν δεν είχε υπάρξει έντονη και σαφής αντιμετώπισή τους, πόσοι άραγε νέοι συνάδελφοι θα είχαν παρασυρθεί σε λάθη? 

Συνεπώς θεωρώ πως, η αυστηρή καταδίκη των όποιων "παρεκκλίσεων", είναι μονόδρομος. Ιδιαίτερη δε έμφαση θα πρέπει να δίνεται σε όσους δεν αντιλαμβάνονται το σφάλμα τους, αλλά περνούν στην αντεπίθεση με ανοίκειο τρόπο. Κι επί πλέον, όταν κάποιος δεν αντιλαμβάνεται το βαθμό (αυτο)ευτελισμού του, δίνει αφορμές για κράξιμο.

Το ότι στο επάγγελμά μας υπάρχει αυτό το χάλι, είναι (κυρίως) αποτέλεσμα του ωχαδερφισμού μας.

Κι επειδή πολύ το βάρυνα, ας ξαλαφρώσουμε με  ένα (σχετικό?) παλιό τραγουδάκι 

 

  • Like 3
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, tetris said:

Το ότι στο επάγγελμά μας υπάρχει αυτό το χάλι, είναι (κυρίως) αποτέλεσμα του ωχαδερφισμού μας.

 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα τα βλέπω!!

Η Κυρία Ευρωπαία (???) απαντάει σε 'μένα που της έγραψα "χαμπέρι" στις 9/3/2018 (?) (εγώ πάντως την ξέχασα).

Τώρα, μετά κι' από τα όσα διάβασα παραπάνω,........ βαριέμαι να της στείλω κάποιο "χαμπέρι"! (αξίζει?)

Θέλω όμως να της ζητήσω μία χάρη. 

Να μα δώσει αυτό το σπουδαίο βιογραφικό της. Λέει στο φίλο jojo να το διαβάσει. Που να το βρει όμως ο έρμος??

Καλή συνάντηση στα "γουναράδικα"!! 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Επανερχόμενος πάντως στα μηνύματα αυτού του θέματος -αγνοώντας την προκλητική ερώτηση και πιθανώς κάποια τραβηγμένα μηνύματα- η συζήτηση επέτρεψε την αλίευση σημαντικών πραγμάτων από πολλούς συναδέλφους. Ας μείνουμε σε αυτό. Μάθαμε πολλά από πολλούς. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα την φάγατε την κυρία. προφανώς με τόσο φόρτο εργασίας βρήκε τώρα την ευκαιρία να απαντήσει.

Το πιο σωστό κατ'εμε ειπώθηκε παραπάνω : Πάντα θα υπάρχει κάποιος "συνάδελφός" (μπορεί και ΑΤΜ-μη γελιόμαστε) ο οποίος θα έχει κάνει ή όχι  κάποια μετατροπή συντεταγμένων  στο κουτουρού , ωστε να έχουμε εμείς οι υπόλοιποι που τρέχουμε να βρούμε τριγωνομετρικά , δουλίτσα.

Και μια απάντηση προς την κα από εμένα ως αναφορά το κτηματολόγιο και το "τελος" των τοπογράφων :

Πάλι καλά που έγινε το θεάρεστο αυτό έργο της κτηματογράφισης στην Ελλάδα (όπως πολύ ωραία έγινε) ώστε να μπορούμε εμείς οι φτωχοί το πνεύματι να κάνουμε ΔΓΜ  μέχρι να αποδημήσουμε σε τόπο χλοερό όπου όλου θα ειναι μετρημένα στην ακριβεία.

Περιμένω με αγωνία τον jojo να κατέβει από τα βουνά αλαλάζοντας και  κραδαίνοντας τα κοντάρια  του .

 

😀

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, topo3 said:

Καλημέρα την φάγατε την κυρία. προφανώς με τόσο φόρτο εργασίας βρήκε τώρα την ευκαιρία να απαντήσει.

Το πιο σωστό κατ'εμε ειπώθηκε παραπάνω : Πάντα θα υπάρχει κάποιος "συνάδελφός" (μπορεί και ΑΤΜ-μη γελιόμαστε) ο οποίος θα έχει κάνει ή όχι  κάποια μετατροπή συντεταγμένων  στο κουτουρού , ωστε να έχουμε εμείς οι υπόλοιποι που τρέχουμε να βρούμε τριγωνομετρικά , δουλίτσα.

Και μια απάντηση προς την κα από εμένα ως αναφορά το κτηματολόγιο και το "τελος" των τοπογράφων :

Πάλι καλά που έγινε το θεάρεστο αυτό έργο της κτηματογράφισης στην Ελλάδα (όπως πολύ ωραία έγινε) ώστε να μπορούμε εμείς οι φτωχοί το πνεύματι να κάνουμε ΔΓΜ  μέχρι να αποδημήσουμε σε τόπο χλοερό όπου όλου θα ειναι μετρημένα στην ακριβεία.

Περιμένω με αγωνία τον jojo να κατέβει από τα βουνά αλαλάζοντας και  κραδαίνοντας τα κοντάρια  του .

 

😀

Απ' όσα ξέρω ο Jojo δεν θέλει να ξαναγράψει, για τους δικούς του λόγους, εδώ στο φόρουμ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, nbr said:

Απ' όσα ξέρω ο Jojo δεν θέλει να ξαναγράψει, για τους δικούς του λόγους, εδώ στο φόρουμ. 

@nbr

Κι άλλοι νομίζω...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

το θέμα δυστυχώς δεν είναι μόνο "η μετατροπή συντεταγμένων" είναι ότι η κατάσταση έχει ξεφύγει όσον αφορά και τα δικαιώματα, και τις γνώσεις και τις τιμές. Φταίμε όλοι οι μηχανικοί κάθε ειδικότητας, όλοι κάνουμε τα πάντα και όλοι ρίχνουμε τις τιμές, και σ'αυτό έχει βοηθήσει το κράτος όπως και η οικονομική κατάσταση,

Εδώ στην περιοχή της Φωκίδας/Βοιωτίας κάνουν τοπογραφικά με 100 ευρώ, έχω δει μέχρι και "τοπογραφικό" ->φωτοτυπία και μεγέθυνση του σχεδίου πόλεως!!!. 
Για τις δηλώσεις κτηματολογίου, πάνε μηχανικοί και παίρνουν συντεταγμένες με το κινητό, με τη λογική "αφού τους χρεώνουν 10 ευρώ το χωράφι τι? θα κουβαλάνε κ όργανα μαζί?!!" 
Άπειροι πελάτες έχουν έρθει στο γραφείο με κάτι τοπογραφικά του '60 να τους βάλω λέει πάνω συντεταγμένες απ'το internet, αρνούμαι, μου απαντάνε "μα όλοι αυτό κάνουν", τους διώχνω, πάνε αλλού και μια χαρά τους το κάνουν, χάνω πελάτες, χάνω λεφτά, είμαι καλά με τη συνείδησή μου, ξέρω ότι αυτό είναι το σωστό για τον πελάτη, αλλά ο πελάτης δεν το καταλαβαίνει φυσικά και δυσφημεί το γραφείο.
Έρχονται για ΠΕΑ, λέω οκ θα έρθω για αυτοψία/μέτρημα, απορούν γιατί "μα όλοι βγάζουν μια φωτογραφία" μου λένε.... τους λέω ελάχιστο 100 ευρω +ΦΠΑ, μου απαντάνε "30 ευρώ δεν έχουν αυτά?"...πάλι χάνω πελάτες.
Όμως είναι κάποιοι λίγοι πελάτες που θα εκτιμήσουν κ θα καταλάβουν, αλλά λίγοι. 
Στο διπλανό χωριό ο συνάδελφος όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει, ναι έχει κ 3 παιδιά να θρέψει.. ο παραδίπλα, μηχανολόγος, κάνει τοπογραφικά, αυθαίρετα, τα πάντα (με σφραγίδα άλλου). Ο απόλυτος παραλογισμός, αλλά κάπως πρέπει να ζήσει (?)
πιθανά αν όλοι κρατούσαμε ένα επίπεδο στις υπηρεσίες και τις τιμές μας, να μη χρειαζόταν κανείς να κάνει πράγματα που δεν γνωρίζει ή που δεν πρέπει.
Αν το τοπογραφικό ο συνάδελφος δεν το χρέωνε 100 ευρώ, αλλά 300, θα γινόταν σωστά, με τη σωστή μελέτη και από τον κατάλληλης ειδικότητας μηχανικό. Αν τις συντεταγμένες του χωραφιού δεν τις χρέωνε 10, αλλά 50 ευρώ, θα πήγαινε τουλάχιστον με ένα GPS. 
 
Βέβαια όταν βγαίνει η υπουργάρα και οι δημοσιογράφοι και λένε τοπογραφικά συντεταγμένες για το κτηματολόγιο με τα κινητά σας, οκ τι να πιστέψει και ο πελάτης ?...ότι θες να πας εσύ με το όργανο, να τον χρεώσεις πιο πολλά -να τον κλέψεις?-
Οι δημοσιογράφοι ρε σεις!!!! θυμάστε που είχαν βγει και έλεγαν πόσο θα στοιχίζει κτηματολόγιο,ταυτότητα κτιρίου, κλπ? έλεος!!
Μας ήρθε πριν λίγες μέρες έγγραφο απ'το υπουργείο στο Σ.Α., να μπορούν λέει και οι πολιτικοί μηχανικοί να κάνουν αρχιτεκτονικές μελέτες σε αρχαιολογικούς ιστορικούς τόπους κλπ κλπ. και ξεκινήσαμε μετά, γιατί να μη μπορεί κ ένας ΑΤΜ να τα κάνει λοιπόν? γιατί να μη μπορώ κ γω να κάνω τα στατικά για ένα 10όροφο? ποια δικαιώματα? ποιες γνώσεις? ίσωμα όλα 
Πριν κάποια χρόνια είχα μιλήσει με έναν κύριο στο ΥΠΕΚΑ, που ήταν τοπογράφος και καθ' ύλην αρμόδιος-σύμβουλος του Υπουργού για τα χωροταξικά θέματα, για μια επέκταση σχεδίου πόλεως στην Πελοπόννησο και δεν ήξερε να ξεχωρίζει το εκτός σχεδίου,απ'τον οικισμό προ 23.. τι να πω για αυτούς τους επαϊωνες μέσα στα υπουργεία πια? δηλαδή αυτός τώρα συμβούλευε τον Υπουργό για το τι θα βγει να πει ?!@$@$#@!
 
Είναι λοιπόν γενικό το κακό, ναι φυσικά ξεκινά με την "ηθική" του κάθε επαγγελματία και τις γνώσεις του, αλλά όταν δεν υπάρχει έλεγχος, όταν οι αρμόδιες υπηρεσίες/υπουργείο απαρτίζονται από άσχετους, που βγαίνουν μάλιστα δημόσια, λένε αηδίες που μας υποβιβάζουν κιόλας, όταν οι τιμές έχουν πέσει στα τάρταρα, φυσικό είναι το επάγγελμα του μηχανικού να πηγαίνει κατά διαόλου στα πάντα δικαιώματα/δεξιότητες/τιμές κλπ.
 
P.S. συγνώμη για το μεγάλο κείμενο, έβγαλα τον καημό μου  :)
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 24/10/2020 at 1:04 ΜΜ, AsiM said:

Φωκίδας/Βοιωτίας κάνουν τοπογραφικά με 100 ευρώ

Υπομονή, η περαίωση της κτηματογράφησης είναι κοντά, και η εμμονή σου στην ποιότητα της δουλειάς σου θα ανταμοιφθεί (και θα έρθει σε σένα η μπάλα).

Για τα υπόλοιπα (ΠΕΑ κλπ) δεν ξέρω αν κ πότε, αλλά είναι πιο μακροπρόθεσμη στρατηγική, ε τι να κάνουμε στην αρχή πρέπει να περιμένεις!

Κατά τα άλλα όπως τα λες, καμμία διαφωνία, πέρα των συν/νων με το κινητό, αν δεν υπεβαλλες έστω μια αποτύπωση ορίων με πινακακι κ σφραγίδα, είτε με το κινητό μετρήσεις είτε με όργανο δεν έχει διαφορά. Εγώ τους το πρότεινα και από κει κ πέρα ότι πληρώσεις παίρνεις...

Τα ίδια όμως κ στα στατικά των αυθαιρέτων, κ στα 'προστιματα' φαντάζομαι παντού.

Ούτε μια συντεχνία της προκοπής δεν μπορούμε να στήσουμε...

 

 

 

 

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.