Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαφορά m2 ΠΕΑ με Ε9


Recommended Posts

 

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι πως οι κατόψεις δεν έχουν διαστάσεις οπότε πως θα υπάρχει έλεγχος για το τι είναι νόμιμο?

 .

 

 

1.Γιατι, για διαμέρισμα, εκει που λέει Ο.Α θα ανεβάσετε και σχέδια ή μόνο την άδεια?

2. έχω του 1972 άδεια. Εχω απλό φωτοαντίγραφο και το σχέδιο που έχω είναι της σύστασης. Τα τ.μ συμφωνουν με τα υπάρχοντα. Κλικάρω ότι έχω Ο.Α ή δεν μπορώ , πρέπει να έχω και το σχέδιο τής άδειας? Το εντυπο παρεμβάσεων μιλά <<οικοδομική άδεια>>. Δεν λέει κατοψεις κλπ.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Δεν νομίζω πως ζητάει και σχέδια άρα μόνο την ΟΑ. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει κάτι με την νομιμότητα από την στιγμή που δεν έχω κάποιο στοιχείο που να μου δηλώνει πως το εμβαδόν της κατοικίας είναι 130μ² και δεν είναι 125 ή 135...

2. Ναι έχεις ΟΑ αλλά από που προκύπτει πως τα αδειοδοτημένα είναι αυτά που λέει η ΣΟΙ ? Αναφέρει η ΟΑ εμβαδόν διαμερίσματος?

 

Δεν ξέρω συνάδελφοι, αυτό με την νομιμότητα μου δημιουργεί σκιές...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΣΤΗ ΔΕΗ ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ. ΑΦΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑΥΤΙΣΗ Ε1-Ε9-ΚΑΤΟΨΗ-ΔΕΗ ΣΕ ΤΜ...

ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΥ ΛΑΘΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΤΕ ΜΕ...

 

Παρακαλώ μη γράφετε με κεφαλαία.

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν νομίζω πως ζητάει και σχέδια άρα μόνο την ΟΑ. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει κάτι με την νομιμότητα από την στιγμή που δεν έχω κάποιο στοιχείο που να μου δηλώνει πως το εμβαδόν της κατοικίας είναι 130μ² και δεν είναι 125 ή 135...

2. Ναι έχεις ΟΑ αλλά από που προκύπτει πως τα αδειοδοτημένα είναι αυτά που λέει η ΣΟΙ ? Αναφέρει η ΟΑ εμβαδόν διαμερίσματος?

 

Δεν ξέρω συνάδελφοι, αυτό με την νομιμότητα μου δημιουργεί σκιές...

στη συγκεκριμένη περίπτωση, έκανε και μια τακτοποίηση το 2016 με 4178 διαμερισμάτωσης και αλλαγής κουφωμάτων, όπου εκει ο μηχανικός αναφέρει τα τ.μ.

1Αρα είμαι οκ ανεβάζοντας την βεβαίωση περαίωσης (ΤΟΥ 2016, όχι πρόσφατη κάνει), και την Ο.Α (η οποία βέβαια δεν λέι τ.μ)?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα ακομα προβλημα αδεια του 1996 αναφερει για μονοκατοικια 

η αδεια γραφει 2 οροφους 57 τετραγωνικα ο καθενας (δηλαδη 114) τα σχεδια που συνοδευουν την αδεια με σφραγιδες και τα σχετικα το ισογειο 70 τετραγωνικα και ο οροφος 40 τετραγωνικα ... οπως και στην πραγματικοτητα συνολο 110 

στο Ε9 ο ανθρωπος ομως δηλωνει για καποιο λογο 125 τετραγωνικα 

δεν το κατεχω και με τις αδειες καλα ... αν εκανα ΠΕΑ θα πηγαινα βασει σχεδιων και πραγματικοτητας και θα το εβγαζα 110 τραγωνικα .. 

τωρα τι κανω ;; εγω λεω να τα παρατησω να του βγαλου μια προσφορα για τον λεβητα και να παει στην ευχη του θεου που παω και μπλεκο ...

όπως και να εχει τι μπορώ να κάνω για να τον βοηθησω και αυτόν και εμένα ...

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Μην ασχοληθεις καθόλου αδερφέ...ειδικά αν μιλαμε για εξ οικονομω. Χρειαζεται πρώτα να γινει ρύθμιση, διορθωση Ε9 και μετα να κανεις ΠΕΑ κλπ..σημείωση παντα για εξ οικονομω δεν αρκει η ρυθμιση αλλα χρειαζεται περαιωση διαδικασίας.

 

Υ.Γ Μη σκας...8/10 των περιπτώσεων τετοιες είναι...

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Ενόψει του εξοικονομώ θα ηθελα να ρωτήσω το εξής: μονοκατοικία με στέγη και υπόγειο, όπου το υπόγειο χρησιμοποιείται ως αποθήκη και δεν επικοινωνεί εσωτερικά με το ισόγειο. Τα τετραγωνικά του ισογείου (στο όποιο και προφανώς θα περιοριστούν τα ΠΕΑ, οι επεμβάσεις κτλ)  που αναγράφονται στο Ε9 ταυτίζονται επακριβώς με αυτά της οικοδομικής άδειας. Ο ιδιοκτήτης όμως στο Ε9 δεν δηλώνει καθόλου το υπόγειο/ αποθήκη για λόγους φορολογίας προφανώς. Υπάρχει άραγε περίπτωση, στην διασταύρωση στοιχείων, να δουν ότι η άδεια αναφέρει και υπόγειο το οποίο δεν αναγράφεται στο Ε9 κι άρα να υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

george68 η πραγματικότητα είναι διαφορετική από την άδεια άρα θέλει ρύθμιση πρώτα και μετά αν προλάβει δοκιμάζει για το πρόγραμμα....

εγω έτσι αντιμετώπισα μια περίπτωση με αυθαιρεσία.

 

Μαν.Πας,

κανονικά στην μονοκατοικία πρεπει να βάλεις στο ΠΕΑ ωφέλιμη όσο το ισόγειο και συνολική όσο το ισόγειο+υπόγειο σύμφωνα με την άδεια δηλαδή και την πραγματικότητα....

Σύμφωνα με τον οδηγό θα διασταυρώνεται η ωφέλιμη επιφ. στο ΠΕΑ με την επιφάνεια κύριας χρησης στην άδεια και στο Ε9 οπότε εκεί είσαι οκ

Τώρα το αν θα δώσουν σημασία στον βοηθητικό χώρο δεν το ξέρω....το καλύτερο θα ήταν να διορθώσει και το Ε9 και να δηλώσει και το υπόγειο.

Edited by mechgiann
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια μονοκατοικία σε όροφο στον οποίο ανεβαινεις με κλιμακοστασιο από το ισόγειο και έχει πόρτα εισόδου για να μπεις στην κατοικία, το ισόγειο χρησιμοποιείται ως αποθήκη και έχει διαφορετική είσοδο. Τα τετραγωνικά του ορόφου είναι 115 μαζί με το κλιμακοστασιο που είναι σαν κοινόχρηστο οικοδομής, στο Ε9  αναγράφονται 115τμ και ταυτίζονται με αυτά της οικοδομικής άδειας που έχει 115 όροφος κατοικία και 115 ισόγειο αποθήκη. Σύμφωνα με τον οδηγό είμαι στην κατηγορία μονοκατοικία και κτιριακή μονάδα οπότε έχω ωφέλιμη επιφάνεια 105τμ χωρίς το κλιμακοστασιο που έχει διαφορά μεγαλύτερη από τα 7τμ που επιτρέπεται. Όποτε έχουμε το εξής παράδοξο να είναι όλα νόμιμα και να μην μπορώ να εντάξω το ακίνητο στο πρόγραμμα γιατί δεν πληρώ τις απαιτήσεις. 


Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.