Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαφορά m2 ΠΕΑ με Ε9


Recommended Posts

Το βασικότατο θέμα είναι αυτό που έχει αναδειχτεί και στο θέμα αλλά και στο φόρουμ πολλάκις: τί γινεται με τις πολυόροφες οικοδομές που δεν έχουν σύσταση οριζοντίου? Βάσει του οδηγού ένα μεμονωμένο διαμέρισμα σε μια τέτοια οικοδομή αντιμετωπίζεται, μάλλον, ως  "κτιριακή μονάδα" σε μονοκατοικια. Επαναλαμβάνω βάσει του οδηγού (σελ 14) . Επομένως σε αυτή την περίπτωση γίνεται :

Α . ο "έλεγχος των μονοκατοικιών", ήτοι

i. ωφέλιμη ΠΕΑ - επιφάνεια Ο.Α. < ή = 7μ2

ii. επιφάνεια Ο.Α. = επιφάνεια Ε9 + επιφάνεια δηλωμένης αυθαιρεσίας   ?   ή 

 

Β. ο "έλεγχος των διαμερισμάτων",  ήτοι

i. ωφέλιμη ΠΕΑ - (επιφάνεια Ε9 + επιφάνεια δηλωμένης αυθαιρεσίας) < ή = 7μ2  ?

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλλον σαν μονοκατοικία μου ακούγεται.

Όσον αφορά στη ΔΕΗ, το τριπλοτσέκαρα και με το ΕΤΕΑΝ, 

αυτοί στο τέλος, πέραν του Ε9 και των νομιμοποιητικών διασταυρώνουν τα τμ

και με το λογαριασμό ΔΕΗ. Άρα, όποιος έχει τακτοποιήσει τα αυθαίρετα του, τα έχει βάλει στο

Ε9 αλλά δεν τα δήλωσε στο Δήμο για το ΤΑΠ της ΔΕΗ......bye bye ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σαν μονοκατοικία μου ακούγεται.

Όσον αφορά στη ΔΕΗ, το τριπλοτσέκαρα και με το ΕΤΕΑΝ, 

αυτοί στο τέλος, πέραν του Ε9 και των νομιμοποιητικών διασταυρώνουν τα τμ

και με το λογαριασμό ΔΕΗ. Άρα, όποιος έχει τακτοποιήσει τα αυθαίρετα του, τα έχει βάλει στο

Ε9 αλλά δεν τα δήλωσε στο Δήμο για το ΤΑΠ της ΔΕΗ......bye bye ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ

αυτο που λες πως το τσεκαρες ;; εχω κανει και εγω ερωτημα αλλα δεν μου εχουν απαντησει ακομα ..

παντως αν ισχυει αυτο που λες πιστευω θα βγουν ολοι εξω ...

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,έχουμε μονόροφη κατοικία με υπόγειο ( με ανεξάρτητη είσοδο) που στη συνέχεια έγινε προσθήκη ορόφου με κλιμακοστάσιο εξωτερικά. Στο Ε9 δηλώνεται το ισόγειο σαν κατηγορία ακινήτου 2 με τα τετραγωνικα του υπογείου σαν βοηθητικη χρήση και ο όροφος σαν κατηγορία ακινήτου 1.

Θέλουμε να εντάξουμε την ισόγεια κατοικία στο πρόγραμμα.

-Στο ΠΕΑ θα δηλωθεί σαν μονοκατοικία και θα βάλω και το υπόγειο σαν Μ.Θ.Χ. ή μπορώ να το πάρω και σαν διαμέρισμα και να μην περάσω το υπόγειο καθόλου στο ΠΕΑ?

Υ.Γ. Το υπόγειο μόνο χώρος βοηθητικής χρήσης δεν φαίνεται πλέον.

Link to comment
Share on other sites

3. «Συνολική επιφάνεια κτιρίου ή κτιριακής μονάδας»: η συνολική επιφάνεια δαπέδων, κλειστών στεγασμένων θερμαινόμενων και μη χώρων, μετρούμενη βάσει εξωτερικών διαστάσεων.

4. «Ωφέλιμη επιφάνεια κτιρίου ή κτιριακής μονάδας»:  η μεικτή επιφάνεια δαπέδων των κλειστών στεγασμένων χώρων του κτιρίου που προορίζονται για την εξυπηρέτηση των αναγκών της κύριας χρήσης του, μετρούμενη βάσει εξωτερικών διαστάσεων. Στην ωφέλιμη επιφάνεια δεν προσμετρώνται: βοηθητικοί χώροι, όπως χώροι αποθήκευσης, στάθμευσης και εγκατάστασης ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού του κτιρίου, οι εσωτερικοί εξώστες (πατάρια) με ελεύθερο ύψος μικρότερο του 2,00μ, η επιφάνεια των κοινόχρηστων κλιμακοστασίων και του ανελκυστήρα, η επιφάνεια των αιθρίων και όλων των διαμπερών ανοιγμάτων ή οδεύσεων που λειτουργούν ως φωταγωγοί ή ως αγωγοί κυκλοφορίας του αέρα για το δροσισμό του κτιρίου.

Ειδικά για την περίπτωση διαμερίσματος, στην ωφέλιμη επιφάνεια προσμετρώνται και τυχόν βοηθητικοί χώροι (αποθήκες) που βρίσκονται εντός του διαμερίσματος.

 

Σε υπερυψωμένη ισόγεια μονοκατοικία με κλιμακοστάσιο, δηλωμένη 125 τμ συνολικά με Ν4178/2013 και 124 τμ στο Ε9 και Ε1, κάνω ΠΕΑ για ωφέλιμη 111 τμ και ΜΘΧ κλιμακοστασίου 13 τμ. Δηλώνω όμως για να είμαι καλυμένη, συνολική επιφάνεια 124 τμ. Ρώτησα στο υπουργείο και μου είπαν ότι θα έχω πρόβλημα και ότι πρέπει τα τετραγωνικά που θα δείξω στο ΠΕΑ να συμβαδίζουν με το Ε9... Μα του λέω έβαλα στη συνολική τα συνολικά και στην ωφέλιμη τα τετραγωνικά της κατοικία και δεν μπορούσε να καταλάβει ο υπάλληλος. Λέει δε μας ενδιαφέρει αν είναι κλιμακοστάσιο ή όχι, τα τετραγωνικά να συμβαδίζουν!!!! Δηλαδή να τα βάλω όλα στο ΠΕΑ;;; Να μετρήσω και το κλιμακοστάσιο ωφέλιμη;;; :confused: :confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

αποψη μου .... ...

τα τετραγωνικα που βαζουμε και φαίνονται στο ΠΕΑ δεν διασταυρωνονται ( επαληθεύονται ) με αυτα των υπολογισμων .. ουτε με αυτα απο τα οποια υπολογιζουμε την ενεργειακη αποδοση ... οποτε δεν βρισκω καποιο λογο αφου ολα στην κατοικια ειναι νομημα που ειναι το προβλημα να βαλεις στο ΠΕΑ τα τετραγωνικα του Ε9 ;;;

το προβλημα για μενα ειναι οταν υπαρχει καποια αλλη παρανομοια η διαφορα οπου εκει κρυβεις κατι .. οχι τοσο βεβαια αυτο καθευατο το ΠΕΑ αλλα με την ουσια του προγραμματος που ίσως κοιταει και την νομιμοτητα ..

 

υ.σ. εχω τρομερο προβλημα ορθογραφιας ζητω συγνωμη ... σκεφτομουν 5 λεπτα πως γραφεται το ισως ..... απορω με εμενα ... 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι στο πώς θα δηλωθούν πιο σωστά. Εφόσον η καθαρή επιφάνεια της κατοικίας μου είναι 111 τμ και το κλιμακοστάσιο 13 τμ. στο ΠΕΑ, πόσο να δηλώσω συνολική επιφάνεια και πόσο την ωφέλιμη; Να είναι ίδιες, δηλαδή 124 τμ; Ή να βάλω 124 τη συνολική,111 την ωφέλιμη και 13 τμ τον ΜΘΧ του κλιμακοστασίου; Στη βοήθεια του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ αναφέρει ότι μόνο ο ωφέλιμος όγκος συμμετέχει στον υπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

Σε υπερυψωμένη ισόγεια μονοκατοικία με κλιμακοστάσιο, δηλωμένη 125 τμ συνολικά με Ν4178/2013 και 124 τμ στο Ε9 και Ε1, κάνω ΠΕΑ για ωφέλιμη 111 τμ και ΜΘΧ κλιμακοστασίου 13 τμ. Δηλώνω όμως για να είμαι καλυμένη, συνολική επιφάνεια 124 τμ. Ρώτησα στο υπουργείο και μου είπαν ότι θα έχω πρόβλημα και ότι πρέπει τα τετραγωνικά που θα δείξω στο ΠΕΑ να συμβαδίζουν με το Ε9... Μα του λέω έβαλα στη συνολική τα συνολικά και στην ωφέλιμη τα τετραγωνικά της κατοικία και δεν μπορούσε να καταλάβει ο υπάλληλος. Λέει δε μας ενδιαφέρει αν είναι κλιμακοστάσιο ή όχι, τα τετραγωνικά να συμβαδίζουν!!!! Δηλαδή να τα βάλω όλα στο ΠΕΑ;;; Να μετρήσω και το κλιμακοστάσιο ωφέλιμη;;; :confused: :confused: :confused: :confused:

 

και εγώ έχω παρόμοια περίπτωση με ισόγεια κατοικία που στη συνέχεια έγινε προσθήκη ορόφου με κλιμακοστάσιο που ανήκει αποκλειστικά στον όροφο. Στο Ε9 γράφει το συνολικό εμβαδόν γιατί σύμφωνα με τον λογιστή τους όταν το κλιμακοστάσιο ανήκει μόνο στον όροφο τότε το βάζουν σαν κύριο χώρο. Εγώ στο ενεργειακό το δήλωσα ΘΧ και ΜΘΧ το κλιμακοστάσιο και το σύνολο είναι ίδιο με το Ε9. Για εμένα έτσι είναι το σωστό να γίνει στην ενεργειακή επιθεώρηση αλλά και για τον λογιστή έτσι είναι σωστό να το περάσει στο Ε9. Τώρα αν οι %@%%@%@# του ΕΤΕΑΝ διαμέρισμα χωρίς αυθαιρεσίες καταφέρουν και το "κόψουν" τι να πώ

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω παρόμοια περίπτωση με ισόγεια κατοικία που στη συνέχεια έγινε προσθήκη ορόφου με κλιμακοστάσιο που ανήκει αποκλειστικά στον όροφο. Στο Ε9 γράφει το συνολικό εμβαδόν γιατί σύμφωνα με τον λογιστή τους όταν το κλιμακοστάσιο ανήκει μόνο στον όροφο τότε το βάζουν σαν κύριο χώρο. Εγώ στο ενεργειακό το δήλωσα ΘΧ και ΜΘΧ το κλιμακοστάσιο και το σύνολο είναι ίδιο με το Ε9. Για εμένα έτσι είναι το σωστό να γίνει στην ενεργειακή επιθεώρηση αλλά και για τον λογιστή έτσι είναι σωστό να το περάσει στο Ε9. Τώρα αν οι %@%%@%@# του ΕΤΕΑΝ διαμέρισμα χωρίς αυθαιρεσίες καταφέρουν και το "κόψουν" τι να πώ

Θα ήθελα πολύ να μαθω αν προχώρησες την αίτηση σου και ήταν οκ. Εγώ ακόμα το σκέφτομαι και δεν τολμάω να πάρω μια απόφαση. Κι εδώ όλα τακτοποιημένα είναι και δεν τολμάμε να δείξουμε την υπάρχουσα κατάσταση με τους περιορισμούς που έχουν βάλει..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς προς το παρόν μας βγάζει πρόβλημα στα τετραγωνικά... Μας βγάζει κ άλλα χαζά προβλήματα οπότε δεν μπορώ να σου πω ότι 100% μας ακυρώνει την αίτηση

 

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.