Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά m2 ΠΕΑ με Ε9


Recommended Posts

Βάλε το κλιμακοστάσιο ως ΜΘΧ.  Δεν νομίζω ότι το απαγορεύει η ΤΟΤΕΕ.

Οπότε θα έχεις συνολική επιφάνεια=ωφέλιμη+ΜΘΧ=105+10=115.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα. Σε άδεια προσθήκης ορόφου γράφει ως ολική επιφάνεια ορόφων 134,00 τμ στα οποία περιλαμβάνονται το κλιμακοστάσιο, και 2 Η/Χ. Αναλυτικά δίπλα στα σχέδια της κάτοψης το βγάζει μετά από υπολογισμούς 105,00 τμ. κύριοι χώροι. Στην πραγματικότητα είναι κλεισμένος ο ένας Η/Χ 13,00 τμ.άρα στην αυτοψία μέτρησα διαμέρισμα 118 τμ. Κάναμε τακτοποίηση και αλλάξαμε και το Ε9 στα 118 τμ (αρχικά έλεγε 134,00 τμ).

Με την άδεια όμως, εκ πρώτης όψεως δεν συμφωνεί και φοβάμαι μηπως με πετάξει έξω.. Πρέπει να φανεί και το πινακάκι κάπου που να δείχνει τα 105 τμ που μετράνε στο σ.δ. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.. πολύ μπλέξιμο.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Από το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι-Α


Για διαμέρισμα, η διαφορά (m2) μεταξύ ωφέλιμης επιφάνειας ΠΕΑ και επιφάνειας κύριων χώρων που έχει δηλωθεί στο Ε9, αθροιζόμενης στην τελευταία τυχόν

επιφάνειας κύριας χρήσης (m2) για την οποία προσκομίζεται βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής της δηλούμενης κατασκευής ή χρήσης σε νόμο τακτοποίησης αυθαίρετων κατασκευών και δεν έχει δηλωθεί στο Ε9, δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 7m2.
 

Λοιπόν εγώ το παραπάνω το "μεταφράζω" ότι μας "αφήνουν"¨να δηλώσουμε στο εξοικονομώ και διαμερίσματα που έχουν αυθαιρεσίες έως και 7m2. 

Δηλαδή το σχέδιο του διαμερίσματος είναι π.χ. 70τ.μ., στο Ε9 αναφέρει 70τ.μ. αλλά στην αυτοψία το μετράω, προκύπτουν αυθαιρεσίες και τελικά το διαμέρισμα και κατά συνέπεια και το ΠΕΑ είναι 75τ.μ. Εγώ με το παραπάνω καταλαβαίνω ότι μπορώ να προχωρήσω στο εξοικονομώ. Ομοίως και για μονοκατοικίες. Είναι σωστή η σκέψη μου? Γιατί κάπου διάβασα ότι η διαφορά των 7τμ που αναφέρεται παραπάνω είναι όταν έχουν τακτοποιηθεί τα αυθαίρετα και απλά δεν έχουν δηλωθεί στο Ε9. Τι ισχύει τελικά?

Link to comment
Share on other sites

3. «Συνολική επιφάνεια κτιρίου ή κτιριακής μονάδας»: η συνολική επιφάνεια δαπέδων, κλειστών στεγασμένων θερμαινόμενων και μη χώρων, μετρούμενη βάσει εξωτερικών διαστάσεων.
4. «Ωφέλιμη επιφάνεια κτιρίου ή κτιριακής μονάδας»:  η μεικτή επιφάνεια δαπέδων των κλειστών στεγασμένων χώρων του κτιρίου που προορίζονται για την εξυπηρέτηση των αναγκών της κύριας χρήσης του, μετρούμενη βάσει εξωτερικών διαστάσεων. Στην ωφέλιμη επιφάνεια δεν προσμετρώνται: βοηθητικοί χώροι, όπως χώροι αποθήκευσης, στάθμευσης και εγκατάστασης ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού του κτιρίου, οι εσωτερικοί εξώστες (πατάρια) με ελεύθερο ύψος μικρότερο του 2,00μ, η επιφάνεια των κοινόχρηστων κλιμακοστασίων και του ανελκυστήρα, η επιφάνεια των αιθρίων και όλων των διαμπερών ανοιγμάτων ή οδεύσεων που λειτουργούν ως φωταγωγοί ή ως αγωγοί κυκλοφορίας του αέρα για το δροσισμό του κτιρίου.
Ειδικά για την περίπτωση διαμερίσματος, στην ωφέλιμη επιφάνεια προσμετρώνται και τυχόν βοηθητικοί χώροι (αποθήκες) που βρίσκονται εντός του διαμερίσματος.

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

 

Από το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι-Α

Για διαμέρισμα, η διαφορά (m2) μεταξύ ωφέλιμης επιφάνειας ΠΕΑ και επιφάνειας κύριων χώρων που έχει δηλωθεί στο Ε9, αθροιζόμενης στην τελευταία τυχόν

επιφάνειας κύριας χρήσης (m2) για την οποία προσκομίζεται βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής της δηλούμενης κατασκευής ή χρήσης σε νόμο τακτοποίησης αυθαίρετων κατασκευών και δεν έχει δηλωθεί στο Ε9, δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 7m2.

 

Το παραπάνω το εκλαμβάνουμε ότι μας δίνουν περιθώριο μέχρι 7τμ αυθαιρεσιών στα διαμερίσματα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω.

Μάλλον, θέλουν να ελαχιστοποιήσουν τις περιπτώσεις που θα απορριφθεί κάποια αίτηση, λόγω λανθασμένης καταχώρησης των τ.μ. σε κάποιο δικαιολογητικό, πχ στο Ε9.

Link to comment
Share on other sites

ναι ... γιατι ολοι δηλωνουν λιγοτερα τετραγωνικα .. ειδικα στις μονοκατικιες ... ειναι μια ευκαιρια να τα διωρθωσουν ... αυτο πιστευω εγω ... κατα ποσον ομως θα γινει διασταυρωση δεν το ξερω... μπορει να θελουν απλος να ελεξουν το ονομα στον λογαριασμο ... εχω κανει ερωτημα αλλα δεν το βλεπω να περνω απαντηση ..

Link to comment
Share on other sites

1. Την ΔΕΗ την θελουν μονο για τον αρ.παροχής (το ειπανε απο το υπουργειο στις ενημερωσεις)

2. Για μονοκατοικια (μονο) Οικ.Αδεια=Ε9 (πρεπει να ταυτιζονται τα τ.μ.)

3. Για διαμερισμα / μονοκατοικια μπορει Ε9>< ΠΕΑ να εχουν διαφορα μεχρι 7τ.μ.

 ...η διασταυρωση των Οικ.Αδεια-Ε9-ΠΕΑ - εγψ βαζω & Ε1...θα γινει στο τελος πριν την τελικη εκταμιευση!!!

Συμπερασμα (για μενα) ολα πρεπει να εχουν τα ιδια τετραγωνικα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.