Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλέξιμες κατοικίες - Εξοικονομώ Κατ' Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Για το 18 , απο την στιγμή που δεν έχεις σύσταση δεν μπορείς να το εντάξεις σαν πολυκατοικία, απο την άλλη αφού είναι δυο ξεχωριστά διαμερίσματα λειτουργικά μη εξαρτώμενα είναι λάθος να το βάλες ως μονοκατοικία, άποψή μου είναι να κάνει σύσταση για να μπει ολόκληρο, αλλιώς ας αποφασίσει ποιό απο τα δυο θα βάλει στο ΕΚΟ ΙΙ.

Link to comment
Share on other sites

Απλά οι τύποι δεν παίζονται. Στο πρόγραμμα μπαίνεις αν το ακίνητό :

α) Προκύπτει από την τελευταία δήλωση σου ότι σου ανήκει και είναι κύρια κατοικία ή

β) Το απέκτησες μετά την τελευταία δήλωση και δηλώνεις υπεύθυνα ότι το έχεις για κύρια.

Στην ερώτηση μου στο ΥΠΕΚΑ (πήγα από 'κει) τι συμβαίνει αν η απόκτηση φαίνεται στην τελευταία δήλωση, αλλά η κατοίκηση έγινε μετά, η εξωφρενική τους απάντηση ήταν ότι απλά δεν είσαι δικαιούχος και να περιμένεις τις δηλώσεις του οικονομικού έτους 2017! 

Με λίγα λόγια όσοι έχουν ακίνητο απο παλιά και αποφάσισαν μέσα στο 2017 να το κατοικήσουν δεν είναι δικαιούχοι! Όσοι το απέκτησαν πριν 2 μέρες είναι! Ο ορισμός της ξεφτίλας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μπορούμε να κάνουμε τροποποίηση Ε1 για κύρια κατοικία σήμερα και να μπαίνουμε στο Εξοικονομώ ?

Ναι φίλε μου, μπορείς, σύμφωνα πάντα με τα όσα μου είπε συνάδελφος που αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα. Εκανε τροποποιητική.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μπορεί ο ιδιοκτήτης ενός μικρού κτιρίου με 3 κατοικίες (και το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο εννοειται) να το βάλει οξ ολοκλήρου στο πρόγραμμα στο όνομά του? (Μια αίτηση ως διαχειριστής και 3 αιτήσεις ως διαμερίσματα) ΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Για κτίσματα προ του 1955 χωρίς οικοδομική άδεια, όταν οι Δήμοι δεν δίνουν σχετική βεβαίωση επικαλούμενοι ότι δεν νομιμοποιούνται να δίνουν τέτοιες βεβαιώσεις, τι κάνουμε? Μόνο στον δικό  μου Δήμο συμβαίνει αυτό? Τι μπορώ να ανεβάσω στο σύστημα ως δικαιολογητικό στο πεδίο της άδειας?

Link to comment
Share on other sites

Ένας πελάτης μου, έχει στην ιδιοκτησία του 2 διαμερίσματα τα οποία ενοικιάζει.

Αυτά αποτελούν κύρια κατοικία των ενοικιαστών και βρίσκονται μάλιστα σε διώροφη οικοδομή.

Το ένα στο ισόγειο και το άλλο στον Α΄ Όροφο.

 

Μπορεί ο πελάτης μου να κάνει αίτηση για την ενεργειακή αναβάθμιση και των δύο διαμερισμάτων στο 

Εξοικονομώ κατ' οίκων ΙΙ;

Μπορεί μόνον για το ένα; Για κανένα;..... :confused:

 

Έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας;

Σε αντίστοιχη περίπτωση που μου έτυχε ο ιδιοκτήτης δεν είχε κάνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας οπότε νομικά ήταν ακόμα μια ιδιοκτησία. Συνεπώς προχώρησα με χρήση μονοκατοικίας.

Το μέγιστο όριο των εργασιών είναι 25.000€ ή 250€/μ² (όποιο είναι χαμηλότερο).

 

Αυτό καλύπτεται και από τον οδηγό του προγράμματος. Στους ορισμούς:

Μονοκατοικία: Το ενιαίο κτήριο που περιλαμβάνει μία ιδιοκτησία, που διατάσσεται σε μία ή περισσότερες στάθμες, με κύρια χρήση κατοικίας

Πολυκατοικία: Το ενιαίο κτήριο που περιλαμβάνει περισσότερες από μία κτηριακές μονάδες - ιδιοκτησίες με κύρια χρήση κατοικίας, σε οριζόντια ή/και κατακόρυφη διάταξη.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα μια γνώμη για το εξής θέμα:

- Η κατοικία που επιθυμώ να εντάξω στο πρόγραμμα ανήκει: 1. στον πατέρα μου (επικαρπωτής) και 2. σε μένα (ψιλή κυριότητα).

- Η κατοικία στο Ε1 χρησιμοποιείται από τον πατέρα μου ως κύρια κατοικία και εγώ φαίνομαι φιλοξενούμενος του πατέρα μου. 

- Το πρόγραμμα εξοικονόμησης θα το διεκδικήσω εγώ (ψιλή κυριότητα).

Η ερώτηση είναι τι θα δηλώσω στο εξής σημείο της φόρμας;

Το ακίνητο χρησιμοποείται ως κύρια κατοικία από τον: - αιτούντα 

                                                                                      - από τρίτο (ενοικιαστή)

                                                                                      - από συγκύριο (πλήρη κύριο/επικαρπωτή)

                                                                                      - από τρίτο (με δωρεάν παραχώρηση)

Διαβάντοντας την προκήρυξη δεν αναφέρει ρητά από ποιον να χρησιμοποείται.

Edited by NikVril
Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην ομαδα. Εχω πελατη εξ ημισιας ιδιοκτητης με τον αδερφο του σε ισογεια κατοικια. Πως το δηλωνω στο συστημα; Μονοκατοικια η πολυκατοικια η μεμονωμενο διαμερισμα;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.