Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλέξιμες κατοικίες - Εξοικονομώ Κατ' Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Σε αίτηση για πολυκατοικία πρέπει απαραιτήτως να συμμετέχουν όλα τα διαμερίσματα, αλλιώς δεν περνάει.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα, ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα, και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων αν το ερώτημα έχει ήδη απαντηθεί 

 

Η ερώτηση που έχω είναι η εξής:

 

Έχω ενδιαφερόμενο για το εξοικονομώ, του οποίου το διαμέρισμα είναι πρώτη κατοικία, και έχει την αποκλειστική κυριότητα 

 

Το θέμα είναι ότι επειδή το ακίνητο είναι κληροδότημα, ο λογαριασμός της ΔΕΗ είναι στο όνομα της αποθανούσας γιαγιάς (κοινώς δεν έχει γυρίσει ακόμα το ρολόι)

 

Υπάρχει πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση ; 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, θεωρείτε ότι κατοικία που ρυθμισε η/χωρο με 3843 και λίγο κλεισιμο φωταγωγου και ουσιαστικά αυθαιρεσια έχει μικρο μεγάλωμα σε κάθε πρόβολο, τζάκι θα έχει πρόβλημα. Για μενα η νομιμότητα του εξοικονομώ έχει να κάνει με τα τ.μ καθαρά.

Απλα η σκέψη μου είναι μηυν πάει αυτος ο άνθρωπος του χρονου να ρυθμισει μπαλκονι κλπ, και το υπεκα στέλνει στο ετεαν τα στοιχεια να κάνουν αντιπαραβολή και βρουν ευκαιρία να ζητουν λεφτα πίσω. Το θεωρώ ανήθικο γιατι πιστεύω η πλειονότητα αυτων που εντάσσονται έχουν κάποια παρανομία την οποία θα βρουν μπροστά τους πέρα από τα τετραγωνικα.

Edited by katrmp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

AristidisZ 

 

Στη σελίδα του προγράμματος, στα ΝΕΑ & ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ στην σελ.3 :

 

Διευκρινήσεις για τη χρήση του Πληροφοριακού Συστήματος
17/03/2018

Ερ.: O λογαριασμός ρεύματος της επιλέξιμης κατοικίας είναι σε άλλο όνομα από το όνομα του ωφελούμενου. Μπορεί να υποβληθεί αίτηση;

  Απ.:   Μπορεί, εφόσον ο αριθμός παροχής ρεύματος που  αφορά  την επιλέξιμη κατοικία  έχει δηλωθεί στο Ε9.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο ευχαριστώ πάρα πολύ 

 

Ήμαρτον, στο helpdesk που πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι πρέπει να είναι στο όνομα του αιτούντα 

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites


ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΙΙ



μονοκατοικια ή πολυκατοικια; -μηδενικο εισοδημα- συνιδιοκτησια



 



συναδελφοι κολλησα...εχω δυο διαμερισματα στην ιδια πολυκατοικια. Το Γ1 και Το Γ2



1.γενικα ενα διαμερισμα τετραοροφης πολυκατοικιας μπαινει στην κατηγορια μονοκατοικια. ΣΩΣΤΑ;



2.Οταν το εισοδημα του ιδιοκτητη (πληρης 100% για το Γ1) ειναι 0 € μπορει να μπει στο προγραμμα; μπαινει και ενας εγγυητης; Αυτο το διαμερισμα το εκμισθωνει σε αλλον για τον οποιον ειναι κυρια κατοικια.



3. Ο παραπανω ιδιοκτητης ειναι στο αλλο Γ2 διαμερισμα συνιδιοκτητης με την αδερφη του (πληρης απο 50%) και επισης το εκμισθωνουν σε αλλον για τον οποιον ειναι κυρια κατοικια. Σε αυτο το διαμερισμα μπορει να μπει η αδερφη του; Αν ναι ο συνιδιοκτητης που εχει το 50% και κανει αιτηση για το αλλο διαμερισμα που προανεφερα, αποκλειεται σε ενα απο τα δυο; (μια αιτηση ανα ΑΦΜ) ή δεν παιζει ρολο;



Συγγνωμη για την εκταση. Ευχαριστω εκ των προτερων

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Όχι. Μεμονωμένο διαμέρισμα.

2. Ναι μπορεί. Εγγυητής μπορεί θα χρειασθεί στην τράπεζα στο επόμενο στάδιο, όταν επιλέξει να πάρει δάνειο.

3. Ναι μπορεί να μπει η αδερφή του στο Γ2 χωρίς να αποκλείεται αυτός από το Γ1.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: 

 

Έχω διαμέρισμα ισογείου, το οποίο σύμφωνα με προικοσύμφωνο που έχω έχει κατασκευαστεί προ του 1951 (το οικόπεδο αγοράστηκε το 1923 και στο ενδιάμεσο χτίστηκε το σπίτι) - στο προικοσύμφωνο περιγράφεται το ακίνητο 

 

Στο μεταξύ το 1979 εκδόθηκε άδεια από την πολεοδομία για προσθήκη υποστυλωμάτων + ορόφων, αντίγραφο της οποίας υπάρχει, αλλά δεν γίνεται αναφορά στο ότι το κτίσμα που υποστυλώνεται είναι προ του 55  

 

Το θέμα είναι, με καλύπτουν τα προαναφερθέντα έγγραφα ή πρέπει να ζητήσω και κάποιο άλλο χαρτί για να ανεβάσω στο τμήμα για τις άδειες ;;; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μια ερωτηση για το προγραμμα εξοικονομηση 2018.

ποσες κ ποιες κατοικιες ειναι επιλεξιμες? γιατι οριζει "κυρια κατοικια", και εγω το εννοω ως, αν εχεις πολλες κατοικιες, μπορεις να κανεις μονο για 1, εκεινη δηλαδη που εχεις ορισει ως "κυρια". Τωρα ενας συναδερφος μου μου λεει, οτι μπορεις να βαλεις κ οσες κατοικιες ενοικιαζεις, κτλ.

π.χ. αν ενας ιδιοκτητης εχει 4 κατοικιες, απο τις οποιες τις 3 τις ενοικιαζει, μπορει να κανει και στις 4 κατοικιες ?

Ευχαριστω

 

Edited by shodan
Link to comment
Share on other sites

Παρ. 2.3 Οδηγού:

"Κάθε Ωφελούμενος μπορεί να υποβάλλει μόνο μια αίτηση. Επιτρέπεται η υποβολή αιτήσεων για περισσότερες ιδιοκτησίες από το ίδιο πρόσωπο εάν οι επιπλέον της μιας αίτησης αποτελούν μέρος αίτησης/ αιτήσεων που αφορά σε πολυκατοικία."

Πες του συνάδερφου (ή "συνάδερφου") να διαβάζει την τεκμηρίωση πριν να διατυπώνει ισχυρισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.