Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλέξιμες κατοικίες - Εξοικονομώ Κατ' Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Σε δυοροφο (ισογειο - 1ος οροφος) κτηριο με τρια διαμερισματα (δυο στο ισογειο και ενα στο 1ο οροφο) θελω να κανω αιτηση για το εξοικονομω κατ οικον. Τα τρια διαμερισματα ανηκουν εξ αδιαιρετου το 75% σε εμενα και το 25% στον πατερα μου και δεν υπαρχει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας. Θελω να ενταξω στο προγραμμα τα δυο απο τα τρια διαμερισματα με τις ακολουθες παρεμβασεις:

 

1. Αλουμινια στο ισογειο διαμερισμα που κατοικει ο πατερας μου και το δηλωνω στο Ε2 ως δωρεαν παραχωρηση.

 

2. Ηλιακος θερμοσιφωνας  και δυο κλιματιστικα  στο 1ο οροφο στο διαμερισμα που κατοικω και δηλωνεται ως κυρια κατοικια

 

3. Κοινοχρηστες παρεμβασεις στο κτηριο (αντικατασταση κεντρικης πορτας εισοδου, κουφωμα κλιμακοστασιου και θερμομονωση στεγης          κλιμακοστασιου)

 

4. Εξωτερικη θερμομονωση κελυφους σε ολο το κτηριο, ισογειο και 1ος οροφος (προσοψη και ακαλυπτος) αν μου επιτρεψουν τα οικονομικα μου.

 

θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω αιτηση και να επιδοτηθω και για τα δυο διαμερισματα, και τις κοινοχρηστες παρεμβασεις.

Αν μπορει να γινει κατι τετοιο πως θα πρεπει να δηλωθει το κτηριο και πως θα γινει η αιτηση στο συστημα.

Αν δεν μπορω να κανω αιτηση για δυο διαμερισματα, με ποιο αλλο τροπο μπορω να κανω τις παραπανω παρεμβασεις?

 

Θα παραλουσα για τη βοηθεια σας γιατι ο μηχανικος μου-συμβουλος εργου εχει "σηκωσει ψηλα τα χερια ".

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Για να ενταχθούν οι επεμβάσεις του κλιμακοστασίου, θα πρέπει να ενταχθεί όλο το κτήριο σαν πολυκατοικία, άρα θα πρέπει να γίνει ένα ΠΕΑ για όλο το κτήριο, μία αίτηση σαν πολυκατοικία με τρεις επιμέρους αιτήσεις για τα διαμερίσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Nick-61 για την αμεση απαντηση σου. Εχω μερικες ακομα αποριες

 

1. Θα κανω πρωτα την αιτηση ως εκπροσωπος πολυκατοικιας με το ΑΦΜ μου και μετα στο εικονιδιο ωφελουμενος τις επιμερους αιτησεις για τα τρια διαμερισματα παλι με το δικο μου ΑΦΜ?? (σωστα???) ή χρειαζεται να κανει αιτηση και ο πατερας μου?

2. Στον οδηγο αναφερει μια αιτηση ανα επιλεξιμη κατοικια. Επιλεξιμη κατοικια στην περιπτωση μου θεωρειται ολοκληρο το κτηριο και οχι καθε διαμερισμα ξεχωριστα? Δηλ αν κανω και για τα τρια υπαρχει περιπτωση να μου ακυρωσουν την αιτηση???

Παρακατω παραθετω το ακολουθο αποσπασμα

 

"Προσοχή: Μία μόνο αίτηση

Προκειμένου να αποφευχθούν προβλήματα και δυσλιετουργίες, το ΥΠΕΝ προβλέπει, με ποινή αποκλεισμού, ότι για κάθε κατοικία πρέπει να υποβληθεί ΜΙΑ ΜΟΝΟ αίτηση.

Όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά:

«Κάθε Ωφελούμενος μπορεί να υποβάλλει μόνο μια αίτηση»

Επιτρέπεται ωστόσο «η υποβολή αιτήσεων για περισσότερες ιδιοκτησίες από το ίδιο πρόσωπο εάν οι επιπλέον της μιας αίτησης αποτελούν μέρος αίτησης/ αιτήσεων που αφορά σε πολυκατοικία.»

Και ρητά προβλέπεται ότι «Για κάθε επιλέξιμη κατοικία πρέπει να υποβληθεί μία μόνο αίτηση».

Περαιτέρω διευκρινίζεται ότι «καταχώριση στο πληροφοριακό σύστημα περισσότερων της μίας αιτήσεων για την ίδια επιλέξιμη κατοικία από το ίδιο πρόσωπο ή άλλο συγκύριο οδηγεί, άνευ ετέρου, στην απόρριψη του συνόλου των αιτήσεων και στην περίπτωση αίτησης που έχει συμπεριληφθεί σε απόφαση υπαγωγής, η τελευταία θα ανακληθεί. Στο ανωτέρω πλαίσιο δεν μπορούν να υποβληθούν περισσότερες της μίας αίτησης για την ίδια πολυκατοικία."

 

3. Για το τριτο διαμερισμα που θα γινει παρεμβαση μονο με εξωτερικη θερμομονωση κελυφους πρεπει να γινει και για αυτο αιτηση?

και

4. Τα ποσα για τις παρεμβασεις θα γραφτουν ως συνολο για ολοκληρο το κτηριο-πολυκατοικια?

 

Συγγνωμη για τον ογκο των ερωτησεων αλλα ειμαι πελαγωμενος!!!! Θα εκτιμουσα πολυ την απαντηση σου!!!!

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1. Αρχικά 1 αίτηση ως εκπρόσωπος σαν "πολυκατοικία".

2. Έπειτα  μία αίτηση σαν διαμέρισμα ως μέρος αίτησης πολυκατοικίας" για κάθε ένα διαμέρισμα από τον ιδιοκτήτη του.

Στην περίπτωσή σου ο πατέρας σου για το ισόγειο, εσύ για τον 1ο όροφο και για το δεύτερο διαμέρισμα του ισογείου αν δεν υπάρχει άλλος συνιδιοκτήτης, δεν είναι σαφές από τον οδηγό αν μπορείς εσύ ή ο πατέρας σου να κάνετε δεύτερη αίτηση στη λογική της πολυκατοικίας. Χρειάζεται διευκρίνηση.

3. Ναι αν πάει σαν πολυκατοικία.

4. Όχι θα πρέπει να τα επιμερίσεις στα διαμερίσματα (Παράρτημα IV). 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση

 

Στο τριτο διαμερισμα δεν υπαρχει αλλος συνιδιοκτητης,ειναι ενοικιαζομενη και ισχυει το 75% - 25% που ανεφερα παραπανω. Αρα με αυτο που μου λες δεν μπορει να γινει και θερμομονωση στο κτηριο αφου στο τριτο διαμερισμα δεν μπορει να γινει αιτηση!!!!!

Τις κοινοχρηστες παρεμβασεις που ανεφερα παραπανω (εισοδος πολυκατοικιας-στεγη κτλ) πως θα δηλωθουν? στην αιτηση ως εκπροσωπος πολυκατοικιας? και πως θα επιμεριστουν τα ποσα??????????

 

Απιστευτο μπερδεμα!!!!!!!!!!

 

Απο τη μια ο οδηγος λεει " Κάθε Ωφελούμενος μπορεί να υποβάλλει μόνο μια αίτηση» Επιτρέπεται ωστόσο «η υποβολή αιτήσεων για περισσότερες ιδιοκτησίες από το ίδιο πρόσωπο εάν οι επιπλέον της μιας αίτησης αποτελούν μέρος αίτησης/ αιτήσεων που αφορά σε πολυκατοικία".

 

Εγω με αυτο καταλαβαινω στην δικη μου περιπτωση οτι αφου γινεται αιτηση που αφορα σε πολυκατοικια, αν ειχα μονο μια ιδιοκτησια θα εκανα μονο για αυτη, ενω τωρα αφου εχω στην πολυκατοικια 3 ιδιοκτησιες μπορω να κανω περισσοτερες αιτησεις αφου αφορα πολυκατοικια. Αν δηλ ηταν 5 οροφη πολυκατοικια με 10 ιδιοκτησιες συνολικα και ειχα 3 ιδιοκτησιες θα μπορουσα να κανω και για τις 3????????

 

Μετα αναφερει

 

Και ρητά προβλέπεται ότι «Για κάθε επιλέξιμη κατοικία πρέπει να υποβληθεί μία μόνο αίτηση».

Περαιτέρω διευκρινίζεται ότι «καταχώριση στο πληροφοριακό σύστημα περισσότερων της μίας αιτήσεων για την ίδια επιλέξιμη κατοικία από το ίδιο πρόσωπο ή άλλο συγκύριο οδηγεί, άνευ ετέρου, στην απόρριψη του συνόλου των αιτήσεων και στην περίπτωση αίτησης που έχει συμπεριληφθεί σε απόφαση υπαγωγής, η τελευταία θα ανακληθεί. Στο ανωτέρω πλαίσιο δεν μπορούν να υποβληθούν περισσότερες της μίας αίτησης για την ίδια πολυκατοικία."

 

Με τον ορο επιλεξιμη κατοικια εννοει την πολυκατοικια ως συνολο ή το καθε διαμερισμα ξεχωριστα? Γιατι αν επιλεξιμη κατοικια θεωρειται ολοκληρη η πολυκατοικια γινεται μια αιτηση στην ουσια, στην δικη μου περιπτωση.

 

Δεν ξερω δεν βγαζω ακρη!!!!!!!!!

 

Καθε βοηθεια καλοδεχουμενη!!!!!!

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα εδώ για την απορία που έχω... Έχω διαμέρισμα Ε' ορόφου το οποίο διαθέτει αποθήκη στο δώμα με την οποία ενώνεται με εσωτερική σκάλα. Η σκάλα έχει στη βάση της πόρτα που κλείνει σαν εξώπορτα. Η αποθήκη είναι νόμιμη ως Β.Χ., υπάρχει στο Ε9 και στο συμβόλαιο. Τη λαμβάνω σαν ΜΘΧ του σπιτιού ή την αγνοώ, αφού σε αυτή δεν θα γίνουν παρεμβάσεις; Σε περίπτωση που ληφθεί σαν τμήμα του σπιτιού, δικαούται ως Β.Χ. να ενταχθεί στο πρόγραμμα και να γίνει π.χ. αλλαγή στα κουφώματά της; (Είναι μεγάλη, 16τ.μ. και εχει 3 παράθυρα και 1 πόρτα...)

Link to comment
Share on other sites

Προς nick_61

 

Στο δευτερο διαμερισμα του ισογειου, που ειναι ενοικιαζομενο, δεν θα γινει καμια παρεμβαση. Αρα το μονο που θα γινει στο δευτερο διαμερισμα του ισογειου στην ουσια ειναι η εξωτερικη θερμομονωση κελυφους, η οποια πιστευω πως λογιζεται σαν κοινοχρηστη παρεμβαση οπως και οι υπολοιπες

κοινοχρηστες παρεμβασεις στο κτηριο (αντικατασταση κεντρικης πορτας εισοδου, κουφωμα κλιμακοστασιου και θερμομονωση στεγης          κλιμακοστασιου).

 

Επομενος χρειαζονται 2 αιτησεις για τα διαμερισματα που θα γινουν παρεμβασεις και μια αρχικη αιτηση ως πολυκατοικια για τις κοινοχρηστες παρεμβασεις συν την θερμοπροσοψη, επιμεριζοντας το κοστος στα διαμερισματα αναλογα με τα χιλιοστα?????????

 

Σωστα το σκεφτομαι?????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.