Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αύξηση πλάτους ανοίγματος - Εξοικονομώ κατ' οίκον


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Πελάτης θέλει να ενταχθεί στο πρόγραμμα εξοικονομώ.

Επιθυμει να αντικαταστήσει τα κουφώματα με άλλα μεγαλύτερου πλάτους. Μπορείτε να μου δώσετε μια εκτίμηση για κόστος άδειας μικρής κλίμακας για την συγκεκριμένη διαδικασία;

Edited by mech.eng
Link to comment
Share on other sites

...Μπορείτε να μου δώσετε μια εκτίμηση για κόστος άδειας μικρής κλίμακας για την συγκεκριμένη διαδικασία;

 

Δεν μπορούν να δοθεί κοστολόγιο υπηρεσίας μηχανικών στο δημόσιο φόρουμ.

 

Και για αλλαγή μεγέθους ανοιγμάτων δεν θα μπορέσεις να το κάνεις με μικρής κλίμακας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να το κάνει.

 

άρθρο 29 παρ. 2, ν.4495/2017 

λβ) επεμβάσεις στις όψεις κτιρίων για την τροποποίηση ή τη διάνοιξη νέων ανοιγμάτων, εφόσον δεν θίγεται ο φέρων οργανισμός και οι επεμβάσεις δεν αντίκεινται σε ειδικότερες διατάξεις.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πελάτης θέλει να ενταχθεί στο πρόγραμμα εξοικονομώ.

Επιθυμει να αντικαταστήσει τα κουφώματα με άλλα μεγαλύτερου πλάτους. Μπορείτε να μου δώσετε μια εκτίμηση για κόστος άδειας μικρής κλίμακας για την συγκεκριμένη διαδικασία;

Η άποψη μου είναι ότι ίσως αντιμετωπίσεις πρόβλημα με τις διασταυρώσεις των 2 καταστάσεων στο ΠΕΑ. Το Εξ' Οικονομώ μιλάει για αντικατάσταση κουφωμάτων και όχι αλλαγής διαστάσεων ή αριθμού ή θέσεων. 

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι μηχανολογος και δεν εχω ξαναασχοληθει με αδειες και νομιμοποιησεις .. ομολογο οτι οταν εβγαζα ΠΕΑ μεχρι τωρα παντα πηγαινα με τα τετραγωνικα του κτηματολογιου και της αδειας και μια μικρη διαφορα απο την πραγματικοτητα την απεκριπτα ... μιλαμε για διαφορες 2 με 4 τετραγωνικα μετρα οπου και δεν ξερω αν θεωρουνται παρανομια .. οπως και να εχει επειδη εχω αρχισει να αγχονομαι με τα τοσα εγραφα και επειδη εχω κανει το λαθος να πω σε μερικους πελατες οτι θα τους κανω το 1ο ΠΕΑ και την προμηθεια Η/Μ πραγμα που σκεφτομαι να αλλαξω φυσικα ... φοβαμε μην εχω θεμα με αυτον που θα ερθει να κανει το ΠΕΑ Β .. 

λοιπων εχω τα εξης θεματα ..

α) η αδεια ειναι 140μ2 αλλα στην αυτοψια που εκανα βρηκα 143 τετραγωνικα .. παιζει καποιο ρολο, χρειαζεται δηλ κανονικα τακτοποιηση ;

β) μετα βρηκα διαφορα στον λογαριασμο της ΔΕΗ ειναι 100μ2 χρειαζεται και αυτος αλλαγη ;

γ) επισης τα παραθυρα και οι πορτες ειναι σε αλλες θεσης και διαστασεις απο οτι της αδειας , αυτο παιζει καποιο ρολο στο ολο προγρομμα ; 

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα είναι πως κανείς δεν γνωρίζει τη διαδικασία στο σύνολό της. Γι' αυτό ό,τι και να γράφει κανείς είναι υποθέσεις. 

 

Η διαφορά 3 τετραγωνικά είναι μικρή και θα καλύπτεται από την ανοχή 2% στις διαστάσεις.

Για τη ΔΕΗ λέγεται πως θα διασταυρώνεται μόνο ο αριθμός παροχής αλλά ουδείς γνωρίζει σίγουρα.

Για τα κουφώματα αν έχεις μεγάλες διαφορές, κανονικά χρειάζεται ρύθμιση.

 

 

Παίδες στο προηγούμενο post απάντησα για το θέμα της μικρής κλίμακας και μόνο....

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται μικρής κλίμακας. Το θέμα είναι αν απαιτείται και συναίνεση των υπόλοιπων ιδιοκτητών της πολυκατοικίας...αυτο δεν βλέπω να αναφέρεται κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω νέο θέμα να ρωτήσω κάτι αντίστοιχο.

 

Η κύρια είσοδος μονοκατοικίας είναι μασίφ και θέλει ο ιδιοκτήτης να βάλει νέα με υαλοπίνακα. Πως το αντιμετωπίζετε;

Link to comment
Share on other sites

Η συναίνεση αναφέρεται στα δικαιολογητικά της ΕΕΜΚ στον 4495.

 

Η διαπλάτυνση ανοιγμάτων γίνεται με ΕΕΜΚ, αλλά το εξοικονομώ μιλάει για αντικατάσταση μόνο. Ο κίνδυνος είναι να κάνεις τις επεμβάσεις και στο τέλος, στον έλεγχο, να μην εγκριθεί η επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

για τα κουφωματα δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα. Η διασαυρωση γίνεται για τα τ.μ.

ο ενεργειακός επιθεωρητης δεν είναι υπεύθυνος να γνωρίζει την νομιμότητα. Στο έντυπο παρεμβάσεων που κλικάρει ο.α, νομιμοποιητικο εγγραφο ο πελάτης δεν είναι ο υπευθυνος για αυτα? αυτος δεν υπογραφει ηλεκτρονικα τίς υπεύθυνες δηλώσεις? ή επεχει κάποια ευθυνη στον ενεργειακο επιθεωρητη ή στο συμβουλο έργου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.