Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Ενημέρωση. Σήμερα 28/2/2019 έστειλα mail για να ρωτήσω πάλι την πορεία της αίτησής μου (την έχω κλείσει από τις 31/10/2018, σσ 4 μήνες πριν), διαμαρτυρόμενος ότι σε σχέση με άλλους μηχανικούς έχει αργήσει πάρα πολύ να "ξεκολλήσει" από την κατάσταση 8.α. Πριν λίγο (μετά από 5-6 ώρες που έστειλα το mail) μου ήρθε η αρνητική απάντηση με εκκρεμότητες (ΥΔ για την καταβολή των ποσών, χωρίς λόγο βέβαια αφού όλες έγιναν μέσω τραπέζης και στην αιτιολογία έγραφαν ότι είναι για το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ και το όνομα του ωφελούμενου). Θα περιμένω, όπως λένε οι οδηγίες να ξαναμεταβεί στην κατάσταση 7 και να ξανανεβάσω τα δικαιολογητικά. Το θετικό είναι ότι υπήρξε μετά από 4 μήνες κινητικότητα!!!!

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, gedoris said:

Ενημέρωση. Σήμερα 28/2/2019 έστειλα mail για να ρωτήσω πάλι την πορεία της αίτησής μου (την έχω κλείσει από τις 31/10/2018, σσ 4 μήνες πριν), διαμαρτυρόμενος ότι σε σχέση με άλλους μηχανικούς έχει αργήσει πάρα πολύ να "ξεκολλήσει" από την κατάσταση 8.α. Πριν λίγο (μετά από 5-6 ώρες που έστειλα το mail) μου ήρθε η αρνητική απάντηση με εκκρεμότητες (ΥΔ για την καταβολή των ποσών, χωρίς λόγο βέβαια αφού όλες έγιναν μέσω τραπέζης και στην αιτιολογία έγραφαν ότι είναι για το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ και το όνομα του ωφελούμενου). Θα περιμένω, όπως λένε οι οδηγίες να ξαναμεταβεί στην κατάσταση 7 και να ξανανεβάσω τα δικαιολογητικά. Το θετικό είναι ότι υπήρξε μετά από 4 μήνες κινητικότητα!!!!

Μου έτυχε και μένα κάτι παρόμοιο. Αίτηση που είχε κλείσει στις 19/9 μετά από 3 mail που έστειλα  πήγε  στην κατάσταση 08γ (κλασικά ΥΔ για την καταβολή των ποσών) στις  19/2 (μετά από 5 μήνες). Την ίδια μέρα τακτοποίησα  τι εκκρεμότητες (19/2). Τώρα είναι πάλι στην κατάσταση 08α. Ελπίζω να μην χρειαστεί να περιμένουμε άλλους 5 μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2019 at 2:51 ΜΜ, lamgar said:

Μου έτυχε και μένα κάτι παρόμοιο. Αίτηση που είχε κλείσει στις 19/9 μετά από 3 mail που έστειλα  πήγε  στην κατάσταση 08γ (κλασικά ΥΔ για την καταβολή των ποσών) στις  19/2 (μετά από 5 μήνες). Την ίδια μέρα τακτοποίησα  τι εκκρεμότητες (19/2). Τώρα είναι πάλι στην κατάσταση 08α. Ελπίζω να μην χρειαστεί να περιμένουμε άλλους 5 μήνες. 

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικό... σε διορθωση παραστατικων που έγινε έπρεπε να καταχωρηθει και νεοσ λογαριασμος δεη...εχει γινει καταχωρηση αλλα δεν φαίνετε σκαναρισμενο το εγγραφο.... ο φακελλος έκλεισε είναι σε κατασταση 8α και περιμενω εκ νεου έλεγχο...γνωρίζεται κάτι σχετικό να μου απαντήσετε? θα υπαρξει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να ανεβάσεις/διορθώσεις κάτι που ξέρεις ότι χρειάζεται και είσαι σε στάδιο αναμονής (χωρίς δικές σου ενέργειες), έχεις δύο επιλογές:

1) περιμένεις τον έλεγχο και τα έχεις έτοιμα

2) στέλνεις email στο [email protected] και ζητάς να σου πάνε την αίτηση σε προηγούμενο στάδιο που να μπορείς να ανεβάσεις αυτό που θες.

Σε αντίστοιχο πρόβλημα που έχω, (είμαι σε φάση εκταμιεύσεων και ήθελα να γυρίσω πίσω, να αλλάξω έναν ανάδοχο, χωρίς να υπάρχει δυνατότητα) μου είπαν να στείλω σχετικό email.

Καλύτερα το 2ο, για να κερδίσεις χρόνο, κατά την άποψή μου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, jedi.Yannis said:

Αν είναι να ανεβάσεις/διορθώσεις κάτι που ξέρεις ότι χρειάζεται και είσαι σε στάδιο αναμονής (χωρίς δικές σου ενέργειες), έχεις δύο επιλογές:

1) περιμένεις τον έλεγχο και τα έχεις έτοιμα

2) στέλνεις email στο [email protected] και ζητάς να σου πάνε την αίτηση σε προηγούμενο στάδιο που να μπορείς να ανεβάσεις αυτό που θες.

Σε αντίστοιχο πρόβλημα που έχω, (είμαι σε φάση εκταμιεύσεων και ήθελα να γυρίσω πίσω, να αλλάξω έναν ανάδοχο, χωρίς να υπάρχει δυνατότητα) μου είπαν να στείλω σχετικό email.

Καλύτερα το 2ο, για να κερδίσεις χρόνο, κατά την άποψή μου.

Γνωρίζουμε αν λέει κάτι περεταιρω ο τελευταιοσ οδηγός που βγήκε σχετικά με την ορθότητα των παραστατικών πριν την τελικη εκταμίευση? Ευχαριστώ για τισ απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αναγράφουν πλήρη διεύθυνση ακινήτου, στοιχεία ιδιοκτήτη κλπ, που είχε από την αρχή, καθώς και αναφορά στο πρόγραμμα. Αν κάποια στοιχεία δεν χωράνε στο παραστατικό, θέλει επιπλέον υπ. δήλωση ότι το "τάδε" παραστατικό αφορά.... και συμπληρώνεις ότι δεν χωράει στο παραστατικό.

Θέλει επίσης προσοχή στις ημερομηνίες (όλα ανάμεσα στα δύο ΠΕΑ). Δεν έχει αλλάξει κάτι σε αυτές τις απαιτήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αποστολή εντολής καταβολής τελικών εκταμιεύσεων στην Τράπεζα εχθές. Ο έλεγχος είχε ολοκληρωθεί στις 6/3/2019 (μέσα σε 7 μέρες δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.