Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

1 ώρα πριν, lamgar said:

Έχω αίτηση η οποία στάλθηκε για έλεγχο (08α) στις 6-6-2019 και πληρώθηκε χθες. Έχω όμως και αίτηση που 23-6 (στάλθηκαν εκκρεμότητες στάδιο 08γ) και από τότε τίποτα. 

Εγώ έχω στείλει την αίτηση για έλεγχο την 02-06-2019 και ακόμη τίποτα...πως γίνεται μεταγενέστερες αιτήσεις να.ελεγχονται πιο μπροστά μου προκαλεί εντύπωση για την λειτουργία αξιολόγησης...για να μην παρεξηγηθω του σχόλιο μου δεν είναι σκωπτικο προς τον φίλο που απάντησε στο ερώτημα μου τον οποίο ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, lamgar said:

Έχω αίτηση η οποία στάλθηκε για έλεγχο (08α) στις 6-6-2019 και πληρώθηκε χθες. Έχω όμως και αίτηση που 23-6 (στάλθηκαν εκκρεμότητες στάδιο 08γ) και από τότε τίποτα. 

Εγώ έχω αίτηση η οποία στάλθηκε 25/4/19, ο έλεγχος ολοκληρώθηκε στις 2/6/19 και ακόμη δεν έχει πληρωθεί...

Edited by kirman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω 2 περιπτώσεις στις οποίες έχει γίνει εκταμίευση και παρόλο που πληρώθηκαν κανονικά τα 2 ΠΕΑ, αμοιβές Συμβούλου & Μελετών, δεν έχουν καταβληθεί στον ωφελούμενο οι ασφαλιστικές εισφορές που έχει πληρώσει για τη θερμομόνωση. Δε θα έπρεπε να καταβληθούν μαζί με τα υπόλοιπα? Γνωρίζετε τι μπορεί να συμβαίνει?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 6 ημέρες αναμονής από την ειδοποίηση του συστήματος με email ότι δόθηκε εντολή εκταμίευσης προκαταβολών στο χρημ/κό ίδρυμα (Πειραιώς) πήρα τηλ. να ρωτήσω γιατί δεν έχουν καταβληθεί ακόμη τα ποσά στους προμηθευτές και μου είπε ο υπάλληλος ότι πρέπει να μεταβώ στο κατάστημα για να υπογράψω τα εμβάσματα επειδή οι λογαριασμοί δεν είναι στη υπόψη τράπεζα αλλά σε άλλες. Πήγα και ρώτησα πως να το ήξερα αυτό αφού πουθενά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο. Απάντηση: έχουν οδηγία από τη Τράπεζα και κανονικά τους έρχεται ειδοποίηση και ενημερώνουν τον πελάτη, αλλά για εσάς (σσ εμένα) ΔΕΝ τους ήρθε ειδοποίηση .... Και πλήρωσα και 3Χ11 ευρώ για έξοδα εμβασμάτων. ¨Ό,τι νάνε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, να σας κάνω την εξής ερώτηση. Σε πρόγραμμα με ιδία κεφάλαια προυπολογισμου 11.000 (10000 αλουμινια + 1000 ηλιακός). θα καταθέσω τώρα τα χαρτιά μου για κλείσιμο αυτού. Ο αρχικός προυπολογισμός ήταν 11500 (500 ΠΑΡΑΠΆΝΩ ΣΤΑ ΑΛΟΥΜΊΝΙΑ).

Ο πελάτης μου είχε δώσει (70% επιδοτηση - 30% ιδια κεφάλαια) 3150 μεσω τραπέζης στον αλουμινά. 1)Τώρα που το κλείνω πρέπει να τα καταθέσει πίσω στον τραπεζικό του λογαριασμό λόγω μικρότερου προυπολογισμού? Και αν ναι θέλει κάποια συγκεκριμενη αιτιολογία?

2) Το συνεργείο με τον ηλιακό δεν έχει πάρει προκαταβολή . Μπορεί να πάρει λιγότερα (150 ευρω) αυτό το συνεργείο ούτως ώστε το συνολικό ποσό να είναι το 30% του προυπολογισμού και να μην χρειαστεί ο αλουμινάς να επιστρέψει τα χρήματα?
 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Megapad said:

Συνάδελφοι, να σας κάνω την εξής ερώτηση. Σε πρόγραμμα με ιδία κεφάλαια προυπολογισμου 11.000 (10000 αλουμινια + 1000 ηλιακός). θα καταθέσω τώρα τα χαρτιά μου για κλείσιμο αυτού. Ο αρχικός προυπολογισμός ήταν 11500 (500 ΠΑΡΑΠΆΝΩ ΣΤΑ ΑΛΟΥΜΊΝΙΑ).

Ο πελάτης μου είχε δώσει (70% επιδοτηση - 30% ιδια κεφάλαια) 3150 μεσω τραπέζης στον αλουμινά. 1)Τώρα που το κλείνω πρέπει να τα καταθέσει πίσω στον τραπεζικό του λογαριασμό λόγω μικρότερου προυπολογισμού? Και αν ναι θέλει κάποια συγκεκριμενη αιτιολογία?

2) Το συνεργείο με τον ηλιακό δεν έχει πάρει προκαταβολή . Μπορεί να πάρει λιγότερα (150 ευρω) αυτό το συνεργείο ούτως ώστε το συνολικό ποσό να είναι το 30% του προυπολογισμού και να μην χρειαστεί ο αλουμινάς να επιστρέψει τα χρήματα?
 

Χωρίς να μου έχει συμβεί (σε ανάλογη περίπτωση ακολούθησα την 1η περίπτωση που αναφέρετε),  μπορεί να γίνει το 2) μιας και τα "ίδια κεφάλαια" υπολογίζονται συνολικά και όχι ανά κατηγορία δαπάνης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,επειδή έχω αρχίσει και προβληματίζομαι και δεν απαντάνε ούτε στο τηλέφωνο ούτε στα email...οι αιτήσεις προς εκταμίευση προχωράνε; τι γίνεται;έχω στείλει για έλεγχο την αίτηση από 02-06-2019 και ακόμη τίποτα..είδα ότι ένας φίλος παραπάνω απάντησε ότι έχει αιτηση που ελέγχθηκε και πληρωθηκε.. υπάρχουν ανάλογες περιπτώσεις που τουλάχιστον ελέγχθηκαν μετά την 02-06-2019; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Update σε προηγούμενο post:

Εγώ δυστυχώς έχω ακόμη αίτηση που στάλθηκε για έλεγχο 25/4/2019, πέρασε επιτυχώς τον έλεγχο στις 02/06/2019 (δίχως να μου ζητήσουν καμία διόρθωση) και από τότε βρίσκεται σε κατάσταση 09 τελικής εκταμίευσης δίχως όμως να έχει ακόμη δοθεί εντολή στην τράπεζα για την εκταμίευση (οπότε αν δεν κάνω λάθος θα πήγαινε σε κατάσταση 09α).

Μετά κόπων και βασάνων (πολλά αναπάντητα τηλέφωνα και mail), όταν τελικά κατάφερα να επικοινωνήσω μου ανέφεραν πως στη συγκεκριμένη αίτηση όπως και σε κάποιες ακόμη υπάρχει ένα τεχνικό πρόβλημα της πλατφόρμας που προσπαθούν (??) να αντιμετωπίσουν (εκτός αν το αφήσουν μετά τις διακοπές...). Στο μεταξύ έχουν περάσει 3 μήνες από την πιστοποίηση ολοκλήρωσης των παρεμβάσεων και δεν ξέρω με ποιο άλλο τρόπο μπορώ να κινηθώ για να επισπεύσω τη διαδικασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αιτηση σε σταδιο 9.Πιστοποιημενη προς τελικη εκταμιευση από 17/5 , τελικά πήγε ξανά (στις 26/7) σε κατάσταση 8α. (χωρίς μηνυμα). Να υποθεσω λόγω παρέλευσης διμήνου? Τι κάνω τώρα, απλώς περιμένω ξανά να πάει σε κατασταση 9.? (ειχα στειλει και τον πελάτη στην Τράπεζα και προσπαθησα για επικοινωνια αλλά τίποτα)

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε κ εμένα αυτό σε μία αίτηση. Έστειλα τρία μηνύματα κ μετά από ένα μήνα ξαναπήγε στο 9. Δεν ξέρω εάν είδαν τα μηνύματα ή εάν θα πήγαινε όπως κ να έχει. Τώρα είναι ακόμη στο 9.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.